علائم، علتا و درمان مشکل شخصیت اسکیزوئید

قبل از پرداختن به مبحث مشکل شخصیت اسکیزوئید خوبه چند تعریف از اختلالای شخصیتی ارایه بدیم. افراد گرفتار به مشکل ­های شخصیتی دارای الگوهای فکری و رفتاری کهنه و ریشه داری هستن و این الگوها متفاوت با اون چیزیه که جامعه اون رو معمولی یا نرمال می دونه. انعطاف ناپذیری شخصیت این افراد می تونه ناراحتی ها و پریشونی های خیلی زیادی رو موجب شده و در خیلی از جنبه های زندگی مثل کارکرد اجتماعی و کاری مشکلات بسیاری رو به همراه داره.

مشکل شخصیت اسکیزوئید

کلا مهارت­ های مقابله ­ای در افراد گرفتار به مشکل های شخصیتی بشدت ناتوون بوده و ایجاد ارتباطات سالم واسه اون ها کار سختیه.

افراد گرفتار به مشکل اضطرابی از مشکل خود آگاه هستن اما توانایی کنترل اون رو ندارن درحالیکه افراد گرفتار به مشکل های شخصیتی بیشتر از این مسئله آگاه نبوده و باور نمی کنن که چیزی هست که باید بر اون کنترل داشته باشن. افراد گرفتار به مشکل های شخصیتی معمولا به وجود اختلالی در خود معتقد نبوده و به خاطر همین درجست وجوی درمان نیستن.

مطلب در رابطه:

مشکل شخصیتی اسکیزوئید چیه؟

مشکل شخصیت اسکیزوئید مجموعه ای از شرایط و حالت هاییه که گروه الف (A) یا مشکلات شخصیتی غیرعادی نامیده می شه. افراد گرفتار به این مشکل معمولا خاص و عجیب و غریب به نظر می رسند. این افراد در مقابل ارتباطات اجتماعی بی فرق بوده و بیشتر از اون ها کناره گیری می کنن. معمولا اون ها افراد تنهایی هستن که فعالیت های تکی رو ترجیح داده و خیلی کم احساسات و احساسات شدید و پرانرژی خود رو بیان می کنن. با اینکه اسکیزوفرنی و مشکل شخصیت اسکیزویید از نظر کلمه ای به یکدیگر نزدیک بوده و مکنه علائم مشابهی داشته باشن اما این دو به طور کامل بایکدگیر متفاوت هستن. خیلی از افراد گرفتار به مشکل شخصیت اسکیزوئید تمایل به انتخاب مشاغلی تکی دارن- ازجمله ماموران امنیتی شبونه، کارمند کتابخونه یا آزمایشگاه. بااینحال، اون ها می تونن که کارکرد تقریبا خوبی در شغلهایشان ارائه بدن.

علائم مشکل شخصیت اسکیزوئید

افراد گرفتار به مشکل شخصیت اسکیزوئید بیشتر آدمایی منزوی هستن و زندگی خود رو بگونه ای برنامه ریزی می کنن که با بقیه تماس یا ارتباطی نداشته باشن. خیلی از اون ها هیچوقت ازدواج نمی کنن و در بزرگسالی و میان سالی بازم با والدین خود زندگی می کنن. دیگه ویژگی های عادی و رایج بین این افراد عبارتند از:

– نبود تمایل یا لذت بردن از رابطه نزدیک و دوستانه حتی با اعضای خونواده
– انتخاب فعالیت ها و شغل های تکی
– لذت بردن از فعالیت هایی محدود ازجمله فعالیتای جنسی
– نداشتن دوست صمیمی به جز آشنایان درجه اول
– مشکل در ایجاد رابطه با بقیه
– بی فرقی در مقابل تشویق یا انتقاد بقیه
– آدمایی گوشه گیر که احساسات خود رو به کم بروز می بدن
– پرداختن به افکار پوچ یا توهمات زنده در مورد زندگی داخلی پیچیده

مطلب در رابطه: ۲۰ نشونه، دلیل و راه های درمان مشکل شخصیت نمایشی

نسبت گسترش مشکل شخصیت اسکیزوئید

از اونجایی که افراد گرفتار به مشکل شخصیت اسکیزوئید به کم در جست وجوی درمان هستن پس آزمایش دقیق اندازه گسترش این مشکل کار خیلی راحتی نیس. مشکل شخصیت اسکیزوئید در مردان
خانواده
عادی تر از زنونه و در آدمایی که آشنایان نزدیکی گرفتار به اسکیزوفرنی دارن بیشتر رواج داره.

مشکل شخصیت اسکیزوئید معمولا در آخرای نوجوونی یا ابتدا بزرگسالی شروع می شه.

دلیل بروز مشکل شخصیت اسکیزوئید

علل پیدایش مشکل شخصیت اسکیزوئید خیلی شناخته شده نیس اما تصور می شه که ژنتیک و محیط در شکل گیری اون موثر باشن. بعضی از کارشناسان بهداشت روان می گن که زمان کودکی تلخی که بدون محبت، ملایمت، احساسات و احساسات بوده باشه می تونه در شکل گیری این مشکل اثر داشته باشه. خطر بالاتر دچار شدن به مریضی مشکل شخصیت اسکیزوئید در خونواده هایی با افراد گرفتار به اسکیزوفرنی نشون دهنده اینه که حساسیت ژنتیکی هم دلیلی موثر در به ارث رسیدن این اختلاله.

چگونگی تشخیص مشکل شخصیت اسکیزوئید

درصورت مشاهده علائم این نوع مشکل شخصیتی، دکتر معالج با بررسی کامل گذشته پزشکی و معاینات بدنی احتمالی به آزمایش اون می پردازه. با اینکه هیچ گونه تست آزمایشگاهی مخصوص شناسایی مشکل های شخصیتی وجود نداره اما دکتر می تونه از بعضی آزمایش های تشخیصی به کار گیری کرده و مریضی جسمی به وجود آورنده این علائم رو شناسایی کنه.

درصورتیکه هیچ گونه عامل فیزیکی پدیدآورنده این علائم یافت نشه، دکتر عمومی فرد رو به روان شناس، روان دکتر یا کارشناسان بهداشت روان که واسه تشخیص و درمان مریضی های ذهنی آموزش دیده ان برگشت می دهد. روان شناسا و روان پزشکان با به کار گیری گفت وگوها و وسایل امتحان طراحی شده مخصوص به بررسی مشکل شخصیتی در فرد مورد نظر می پردازند.

درمان مشکل شخصیت اسکیزوئید

افکار و رفتار افراد گرفتار به مشکل شخصیت اسکیزوئید معمولا واسه اون ها مشکلی به همراه نداشته و این آدما به کم به دنبال درمان مریضی خود هستن. در صورت تمایل مریض به درمان بیشتر از راه روان­ درمانی– یه جور مشاوره- به کار گیری می شه. این درمان شاید بر بالابردن مهارت های مقابله ای عمومی و بهبود تعامل اجتماعی، ارتباطات و عزت نفس متمرکز می شه. اعتماد بخش مهمی در درمان این اختلاله و باین ترتیب درمان رو به فرآیندی سخت واسه درمان گر تبدیل می کنه. دلیل اینه که افراد گرفتار به مشکل شخصیت اسکیزوئید در ایجاد رابطه با بقیه با مشکلاتی روبه رو هستن. آموزش مهارت های اجتماعی هم می تونه بخش مهمی از درمان این مشکل باشه.

معمولا از دارو واسه درمان مشکل شخصیت اسکیزوئید به کار گیری نمی شه. با این وجود، درصورتیکه فرد از یه مشکل روانی مربوط به این مریضی- مثل افسردگی- رنج می برد، درمان گر می تونه به تجویز دارو بپردازد.

مشکلات جانبی مشکل شخصیت اسکیزوئید

از دست دادن تعامل اجتماعی مشکل اصلی مشکل شخصیت اسکیزوئیده. افراد گرفتار به این نوع مشکل شخصیت کم عصبانی و عصبانی می شن چون ترجیح می بدن که با بقیه تعاملی نداشته باشن. شرایطی مشابه مثل مشکلات خلقی، مشکلات اضطرابی و دیگه مشکل های شخصیتی در این افراد عادی تر از سایرینه.

وضعیت افراد گرفتار به مشکل شخصیت اسکیزوئید در آینده

با اینکه بعضی رفتارای این افراد ممکنه عجیب و غریب باشه اما افراد گرفتار به مشکل شخصیت اسکیزوئید کلا می-تونن در زندگی روزمره خود کارکرد خوبی داشته باشن. بااین وجود، ممکنه اون ها نتونن ارتباطات معناداری رو شکل بدن یا واسه خود خونواده ای تشکیل. تحقیقات نشون داده است که ممکنه این افراد بعضی وقتا ناتوانی اجتماعی، مالی یا شغلی رو تجربه کنن.

مشکل شخصیت اسکیزوئید قابل پیشگیریه؟

هیچ روش شناخته شده ای واسه جلوگیری از این نوع مشکل شخصیتی وجود نداره.


ترجمه: تحریریه سایت کار و کاسبی بازده – فاطمه یحیی

منبع: webmd

مشکل شخصیت اسکیزوئید: علائم، علتا و درمان مشکل شخصیت اسکیزوئید


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *