بافت تاریخی ابرکوه یزد در برابر آسیب جدیه

بافت تاریخی ابرکوه تشکیل شده از خونه های زیبای تاریخی، قلعه، مسجد، حموم و ده ها عنصر زیبای دیگه تاریخیه که ریشه در هنر معماری و خلاقیت مردم این دیار داره و همین ویژگی های منحصربه فرد دلیل شد تا این بافت تاریخی ابرکوه پس از سال ها پیگیری ثبت ملی شه.

خلاقیت-خلاقانه

در نامه اعلام ثبت ملی شدن بافت تاریخی ابرکوه که به تازگی به میراث فرهنگی استان یزد رسیده اعلام شده که این بافت به شماره ۳۱۵۲۶ به تاریخ اول تیرماه ۹۵ در فهرست آثار ملی ثبت شده.

هنوز مهر و امضای این نامه خشک نشده و تابلوی ثبت ملی شدن این بافت به خوبی بر پیکره دیواره های کاهگلی این بافت جا خوش نکرده که بخشی از این بافت به وسیله بعضی ساکنان اون خراب شد.

در بافت تاریخی میبد و در محله ها و مناطقی مثل فیروزآباد، مهرجرد، بخش آباد، بفروئیه و محمودآباد تخریب هایی انجام شد که با اخطار میراث فرهنگی و معاون امور عمرانی استاندار یزد که حساسیتی خاص روی بافت های تاریخی داره، موضوع رسانه ای شد.

هنوز یه ماه از این ماجرا نگذشته که این بار خبر از تخریب بافت تاریخی ابرکوه به گوش می رسد و این به یه روند در بافت های تاریخی تبدیل شده و هر روز بخشی از بافت تاریخی یا خونه های قدیمی در معرض تخریب می شن.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استانی در مورد تخریب بافت تاریخی ابرکوه گفت:

این تخریب به دلیل ایجاد راه دسترسی به راه اصلی از داخل بافت تاریخی انجام شده و بخشی از حصار جنوبی بافت تاریخی شهر ابرکوه ویرون شده.

محمدمهدی شرافت گفت:

یگان حفاظت میراث فرهنگی ابرکوه به سرعت و به محض آگاهی وارد عمل شده و اقدامات لازم رو انجام داده و از تخریب بیشتر جلوگیری کرده.

حالا با همکاری نیروی انتظامی تعدادی از عاملان این تخریب شناسایی شدن و پرونده رسیدگی به این موضوع تکمیل شده و در دست بررسیه.

سرپرست اداره میراث فرهنگی ابرکوه در مورد پرونده تخریب های قبلی اعلام کرده بود که تخریب بافت های تاریخی جرمه و از راه مراجع قانونی پیگیری می شه.

 

به نظر می رسد اگه نیازای بافت تاریخی بررسی بشه و به خواسته های مردم توجه شه، شاید بشه راه حلی عاقلانه تر از تخریب واسه دسترسی مردم به نیازهاشون در بافت تاریخی پیدا کرد.

وقتی که بافت های تاریخی به حال خود رها شن و فقط با نصب یه تابلو واسه معرفی به عنوان اثر ملی اکتفا شه، طبیعیه که مردم خودشون ناآگاهانه وارد عمل شده و دست به کارایی می زنند که خیلی از اونا قابل جبران نیس.