باغ گلشن ؛ نمونه باغ ایرونی در کویر

باغ گلشن یکی از زیباترین باغ های تاریخی ایرانه که در دل کویر ساخته شده و به عنوان یکی از دیدنی های طبس در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

باغ گلشن طبس یکی از باشکوه ترین باغ های ایرانیه که در بین دو کویر نمک زار ایران ساخته شده؛ ولی کیفیت معجزه آسای آب این منطقه آبشارها و استخرهای طبیعی زیبایی رو تشکیل داده ان که مادر طبیعت اون ها رو با چمن زارهای چشم نواز تزیین کرده. زیبایی باغ گلشن به حدیه که پایگاه اینترنتی دیلی تلگراف در دومین شماره بخش باغ گردی از اون به عنوان یکی از زیباترین باغ ها در سطح جهان یاد کرده.

باغ گلشن

موقعیت جغرافیایی

باغ گلشن در شهر کویری شمال شرقی استان یزد و در بستر شهری و در انتهای شرقی خیابون گلشن طبس قرار داره.

گذشته باغ گلشن

باغ گلشن

باغ گلشن به وسیله میرحسن خان سومین، از مجموعه خان هایی که به وسیله نادرشاه به حکومت طبس منصوب شدن، ساخته شده.

 • چهارباغ عباسی، یادگاری از زمان شکوه اصفهان
 • باغ تاریخی عباس آباد، مهم ترین باغ غیر کویری ایران
 • ساختار و معماری باغ گلشن

  باغ گلشن

  باغ گلشن با عمارتی در دو طبقه و زیرزمین كوچك، در یك نخلستان (۲۰۰۰۰ نفر خرما) با ابعادی در حدود ۲۶۶ متر در ۲۶۰ متر ساخته شده و به شماره ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده. سردر ورودی باغ با نمایی از اندود گچ سفید، رو به میدون و طرف دیگه رو به باغ، با ایوانی دو ستونه و تزیینات آجری نقش‎دار ساخته شده.

  باغ گلشن

  این باغ دارای دو خیابون اصلی متقاطع و حوضی در مرکز اینه؛ این حوض، با ابعاد ۸۵/۲۵*۵/۷ متر و سه فواره، محوطه باغ رو به چار مربع بزرگ تقسیم می کنه‎ كه هر کدوم از این مربع‎ها با گذرگاه‎های كوچكی به چار كرت تقسیم شده ان و در داخل اون ها ۲۵۰۰ اصله مركبات (درختان نارنج و…) و انار (۵۰۰ اصله) كاشته شده.

  باغ گلشن

  باغ گلشن روی امتداد جریان آب محل بیرون آمدن آب زیر زمینی‎های سرد و گرم كه به طرف طبس می‎آید شكل گرفته؛ به این صورت که آب از انتهای مجموعه وارد باغ شده و پس از آبیاری كرت ها و حركت در جوی ها و فواره‎ها از پایین هشتی ساختمون سردر می‎گذره و به شهر می رود. طراحی این باغ طبق نمونه چار باغ ایرانیه که برگرفته از آیات قرآن در مورد بهشت، دو نهر در اون همدیگه رو قطع می کنن. درختان باغ شامل نخل، انار و مرکبات که گفته می شه ۴۰۰ سال عمر دارن، در کنار رایحه گل های سرخس، رز و ختمی حس دل انگیز و آرامش بخشی رو در کنار دیواره های قدیمیاین باغ به بازدیدکنندگان القا می کنن.

  باغ گلشن

  مثلا، سون هدین سوئدی در سال ۱۹۰۶ میلادی و معمار و قدیم شناس فرانسوی، آندره گدار، باغ گلشن رو توضیح و از «درختان خرما و مرکبات»، «سایه ی خنک نخل ها»، «نغمه ی زیبای آب روان جوی ها»، «چمن های میان دو جوی»، «زمزمه ی باد در بین درختان» و «فواره های زیاد که آب رو مثل تحفه ای به آسمون می فرستند» در باغ سخن رانده ان.