باغ پهلوان پور مهریز؛ اثری جهانی به شکل هتل

واسه بازدید از یکی از زیباترین باغ های ایرونی که این روزا تبدیل به یه هتل رویایی شده و در فهرست میراث جهانی یونسکو هم قرار گرفته، باید به شهر مهریز در مرکز ایران بریم.

مقاله های در رابطه:

  • دیدنیای مهریز؛ شهرمهرنگار، دختر انوشیروان ساسانی
  • عمارت هشت باغ دولت آباد؛ بلندترین بادگیر جهان بر نگین سبز کویر

مهریز شهری با قدمت زیاد در استان یزده و در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد هستش. در مهریز آثار تاریخی خیلی از مساجد گرفته تا قلعه ها رو می تونید پیدا کنین. یکی از شاخص ترین آثار تاریخی این شهر که به واقع دارای زیبایی خیره کننده ای بوده و نمونه روشن یه باغ ایرانیه، «باغ پهلوان پور» اسمشه که هم حالا به عنوان هتل هم مورد به کار گیری قرار می گیرد. در این مقاله می خواهیم شما رو با این باغ تاریخی خوشگل که از آثار جهانی یونسکو هم به حساب می رود، آشنا کنیم.

موقعیت

باغ پهلوان پور در شهر مهریز، شهرک «زارعین» و محله «مزویرآباد» هستش. موقعیت دقیق این باغ تاریخی رو می تونید روی نقشه پایین ببینین:

گذشته

باغ پهلوان پور یکی از آثار بر جای مونده از آخرای زمان قاجاریه در ایرانه. این باغ در اصل واسه شخصی به نام «حسن ملارضا» بوده، ولی بعد از اون، مالکیت باغ در اختیار داماد ایشون یعنی آقای «علی پهلوان پور» قرار می گیرد. علی پهلوان پور یکی از تاجران یزدی در اون زمان بود که نام باغ هم از نام ایشون گرفته شده.

مشخصات باغ

اولین نکته ای که در ورود به باغ پهلوان پور روح تون رو نوازش می دهد، صدای آبیه که در جوی آب اصلی باغ جاریه. این آب در واقع از قناتی به نام قنات «حسن آباد» سرچشمه می گیرد. آب این قنات که درختان چنار دور و برش رو سیراب می کنه، در راهی که به طرف باغ پهلوان پور می پیماید، از هیچ کدوم از باغ های دیگری که در این منطقه وجود دارن، عبور نمی کنه. اینم بگیم که علاوه بر این قنات، قنات های دیگری به نام «شاه حسینی» و «مزویرآباد» هم در آبیاری این باغ خوشگل نقش دارن.

باغ پهلوان پور مهریز

عکس: مصطفی دادرس

هم اینکه به این نکته هم باید اشاره کنیم که باغ پهلوان پور دارای ۱۶ حقابهه که هر ۱۲ روز یه بار به اون تعلق می گیرد و زمان هر کدوم از این حقابه ها هم حدود ۱۰ دقیقه س.

حال به دور و بر جوی اصلی باغ نگاهی میندازیم. درختان پیر و استوار چنار در دور و بر جوی اصلی به طور کامل خودنمایی می کنن. علاوه بر این ها درختان دارای میوه هم در باغ کاشته شده ان که مثل اون ها می توان به درختان بادام، خرمالو و انار اشاره کرد. کاشت این درختان نشون می دهد که علی رغم آب و هوای گرم استان یزد، این منطقه دارای آب و هوایی تقریبا خنکه که کمی با بقیه مناطق استان فرق داره.

باغ پهلوان پور مهریز

در بخش ورودی باغ بخش هایی مثل برج، اصطبل و کاهدان رو می تونید ببینن. این سه بخش همه در زمان قاجاریه ساخته شده ان، ولی باید اشاره کنیم که تزیینات به کار رفته در بنای برج مثل تزیینات بناهای دوره زندیهه.

باغ پهلوان پور مهریز

مطمئنا زیباترین و باشکوه ترین بنای موجود در داخل باغ، کوشک یا شربت خانه س. این کوشک که در زمان قاجاریه ساخته شده، دارای دو و نیم طبقهه و در امتداد راه اصلی باغ قرار داره. اگه به داخل این کوشک برید، قسمت های جور واجور اون مثل تالار، گوشوارها و حوضخانه رو می بینید. نکته باحال اینجاس که آب قنات حسن آباد از وسط این کوشک هم عبور می کنه و در باغ جریان می یابد.

باغ پهلوان پور مهریز

از کوشک که بگذریم، بنای شاخص دیگری در باغ پهلوان پور هست که نام اون «زمستانخانه» است. این بنا نسبت به بقیه معاصرتر بوده و ساخت اون به دوره پهلوی اول برمیگرده. این بنا یه طبقه داشته و شامل اتاق های نشیمن، پستو، مطبخ و طنبی می شه. زمستانخانه به گونه ای ساخته شده بود که در فصل زمستون بشه ازش به کار گیری کرد.

باغ پهلوان پور مهریز

بعدا در حفاری هایی که در باغ انجام شده، بخش هایی مثل آشپزخانه، انباری و حموم از پایین خاک بیرون آورده شدن. این بخش ها در کنار کوشک باغ قرار دارن. علاوه بر این ها، در طرف شمالی باغ پهلوان پور هم بنایی هست که جای زندگی و کارگاه خدمتگزاران باغ بوده.

ثبت در فهرست آثار ملی و آثار جهانی

باغ پهلوان پور به عنوان یه نمونه خوشگل از باغ های اصیل ایرونی در تاریخ ۷ مهر سال ۱۳۸۱ هجری شمسی و با شماره ۶۳۳۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده. هم اینکه این باغ در سال ۲۰۱۱ و طی نشست سی و پنجم در فهرست آثار جهانی یونسکو هم به ثبت رسید تا بر اهمیت اون بیشتر از قبل تاکید شه.

باغ پهلوان پور مهریز

عکس: مصطفی دادرس

باغ زیبای دیروز، هتل باصفای امروز!

شاید براتون باحال باشه بدونین که این باغ در سال های گذشته تبدیل به «هتل باغ پهلوان پور» شده. واقعا هتلی باصفاتر از این می خواهید؟ تجربه اقامت در دل باغی باصفا با قدمت بالای تاریخی می تونه واسه هر مسافری لذت بخش باشه.

هتل باغ پهلوان پور مهریز

در محیط باغ امکاناتی مثل زمین فوتبال ساحلی و والیبال ساحلی، میز تنیس و فوتبال دستی و هم اینکه چندین تخت و امکاناتی مثل این قرار داده شده تا مسافران تجربه ای به یادماندنی رو در این هتل باغ خوشگل واسه خود بسازن. علاوه بر اینکه سوییت های باغ به طبع دارای ساختار سنتی هستن و این می تونه واسه خیلی از گردشگران جذاب باشه.