باغای زیبای جهان؛ مقاصدی مناسب واسه سفر در زمستون

فرارسیدن زمستون واسه دوستداران طبیعت و گل مثل تیغ دولبهه. ولی به هر حال فراری از اون وجود نداره و روندی طبیعی حکم می کنه که زمستون برسه.

مقاله های در رابطه:

  • عمارت شاپوری، عمارتی با باغ ایرونی اروپایی در شیراز
  • باغ گلای اصفهان ؛ ترکیبی خوشگل از هنر و طبیعت

این داستان رو از قول متیو ویلسون «Matthew Wilson»، نویسنده ای دوستدار رنگ سبز طبیعت می خونید.

به عنوان یه دوستدار گل و گیاه تا صحبت از فرارسیدن زمستون می شه، یه تیکه از وجود من واسه جایگزینی رنگ سبز با رنگ های قهوه ای و خاکستری در زمستون به عزاداری می نشیند.

حالا خوبیش اینه واسه فرار از افسردگی زمستون، باغ های سرسبزی هست. در ادامه تعدادی از این باغ ها رو معرفی می کنم.

کالیفرنیای جنوبی مقصد محبوب من در آخرای پاییز و ابتدا زمستانه. میانگین دما در روز حدود ۲۰ درجه سانتیگراد بوده و مناظر زیبایی رو در این زمان از سال می توان در جنوب ایالت دید. راهی که در کنار اقیانوس اطلس رانندگی می کنین تا به کالیفرنیای جنوبی برسین رو قطعه هیچوقت فراموش نمی کنین. این راه از شمال سانفرانسیسکو شروع شده، از مناطق ناپا «Napa» و سونوما «Sonoma» و راه سانتا کروز «Santa Cruz» گذشته تا به ساحل بیگ سور «Big Sur» می رسد.

باغ بیگ سور

شهر سانتا باربارا «Santa Barbara» منطقه ایه که اگه به باغ ها و درختان علاقه دارین باید حتما از اون دیدن کنین. این محل درختی به نام فیکوس ماکروفیلیا «Ficus macrophylla» داره که صاحب رکورد جهانیه و از سال ۱۹۷۰ میلادی در این منطقه پرورش داده شده.

در ورودی شهر یکی از عجیب ترین باغ ها قرار داره. نام این باغ لوتوسلند «Lotusland» بوده و به وسیله یکی از خوانندگان اپرای متولد لهستان با نام گانا والسکا «Ganna Walska» طراحی شده. اون در چهل سالگی خود به سانتا باربارا اومده بود و یه باغ ۳۷ هکتاری خریده و اون رو واسه تشویق بازدید کشیشان تبتی از این منطقه و سکونت اونا در این محل طراحی کرده بود.

باغ لوتوسلند

شاید این تلاش به نتیجه نرسید ولی عوضش این باغ تبدیل به جاذبه ی گردشگری شد و بخاطر این گانا نام اون رو از سرزمین تبت «Tibetland» به لوتوسلند تغییر داد. این خواننده باغی با اتاق هایی واسه سکونت طراحی کرد. با این فرم از باغ ها در سیسینگورت «Sissinghurst» و هیدکوت «Hidcote» آشنا هستین. به هر حال لوتوسلند از باغ های دیگه خیلی فرق داره. در این باغ اتاق هایی از گل و گیاه های جورواجور رو می تونید ببینین.

والسکا در طراحی خود از تعداد مشخصی گل به کار گیری کرده ولی یه تیکه از باغ هم هست که بیشتر از ۱۷۰ نوع گل جورواجور داره. اون در سال ۱۹۸۴ میلادی درگذشت ولی باغ اون بازم رو به توسعه س و قسمتی به عنوان باغ کاکتوس هم تازگیا به اون اضافه شده.

من در روزی آفتابی در ماه اکتوبر از این محل دیدن کردم. روحیه ی هنری والسکا از دره های باغ به بیرون فوران کرده بود. دره ها باز بود و داخل باغ دیده می شد. خیلی راحت می تونستم اون رو در حال خوانندگی در باغ تصور کنم.

بر خلاف لوتوسلند که ترکیبی از شکل های جور واجور گونه های گیاهیه، منطقه ی سانتا باربارا پنهون از گیاهان محلیه. باغ های گیاه شناسی معدودی وجود دارن که تا این اندازه خوشگل باشن. این باغ علاوه بر مناظر زیبای گیاهان دارای مناظر کوهستانی و دره هم هستن.

شاعر علاقمند به طبیعت ادوارد جیمز «Edward James» همسایه ی والسکا بوده و سکونت در این محل رو به لس آنجلس ترجیح داده. بعد از این محل اون به مکزیک رفت و باغ خود رو با نام لاس پوزاس «Las Pozas» در منطقه ای کوهستانی درست کرد. 

باغ لاس پوزاس

اون این جنگل رو پر از مجسمه های خوشگل کرد و در مورد باغ خود توضیح می دهد:

این باغ مثل خونه ای با سقف بینهایت بزرگه.

تازمانیا «Tasmania» راهی طولانیه که از کالیفرنیا می گذره و ۲۲ هکتار از اون با باغ های گیاه شناسی سانتا برابارا مشترکه. صاحب این باغ عزمشو جزم کرده که این باغ رو با گیاهان بومی استرالیایی دوباره بکارد. سفر به این محل واسه دیدن گیاهان استرالیایی رو پیشنهاد می کنم. همراه با بازدید از این باغ می تونید به باغ های گیاه شناسی تازمانیا هم که بیشتر مثل به گلخانه هستن هم سربزنید.

اگه فرصت کافی واسه مسافرت دارین، مراکش هم گزینه ی مناسبی هستش. این کشور محل مناسبی واسه بیرون کردن سرما از تن انسانه و حتی در ماه دسامبر هم دمای هوا در این محل به ۱۹ درجه ی سانتیگراد می رسد. معروفترین باغ مراکش جاردین ماجورل «Jardin Majorelle» اسمشه. این باغ به وسیله ایوز سن لورنت «Yves Saint-Laurent» و شریک اون پیر برگ «Pierre Bergé» درست شده و باغ امروزی به وسیله جیکوز ماجورل «Jacques Majorelle» بازسازی شده. البته این باغ تنها جاذبه ی گردشگری مراکش نیس.

باغ های عقدال «Agdal»، باغ های وحشی و سنتی بوده و ۸۰۰ سال پیش واسه خونواده های سلطنتی طراحی شده ان. باغ های خصوصی مثل جینین تامسنا «Jnane Tamsna» در قسمت قدیمی شهر وجود دارن.

خانواده