باغ عفیف‌آباد؛ نمونه کامل هنر گل‌کاری ایرونی

باغ عفیف آباد یا گلشن که مثل باغ های مهم و زیبای شیرازه گذشته ای طولانی داره و در عین حفظ سادگی خود دارای گلکاری ها و درخت کاری های بی نظیریه که حتما از دیدن اونا لذت میبرین.  این باغ دارای یه عمارت باشکوه، موزه ی نظامی و باغ های خوشگلیه که واسه  آشنایی بیشتر با جزییات اون با سایت ما همراه باشین.

هر چیزی که باید درباره شیراز بدونین

موقعیت جغرافیایی

باغ عفیف آباد در غرب شیراز و در جنوب خیابون قصرالدشت بالاتر از باغ قدیمی رحمت آباد و در انتهای خیابون عفیف آباد هستش.

naghshe-afif-abad-2

مقاله های در رابطه:

  • باغ گیاه شناسی ارم شیراز؛ مامن درختان رز و بهارنارنج و سروناز
  • باغ دلگشا شیراز ، باغی به جا مونده از دوره ساسانی
  • باغ پاسارگاد، مادر باغ های ایرونی
  • عمارت هشت باغ دولت آباد؛ بلندترین بادگیر جهان بر نگین سبز کویر

67

گذشته باغ

این باغ که یکی از قدیمی ترین و زیباترین باغ های شیرازه، در حدود ۱۲۷۰۰۰ مترمربع وسعت و ۱۷۰۰ متر زیربنا داره. باغ عفیف آباد یا گلشن در زمان صفویه به وسیله پادشاهان به عنوان گردشگاه مورد به کار گیری قرار می گرفت و از اهمیت خاصی برخوردار بود. در زمان شاه عباس صفوی، یعقوب خان ذوالقدر حکمران فارس، در یه تیکه از اراضی باغ قلعه ای محکم ساخت که پس از صفویه ویرون شد و باغ هم تا سالها رونق خود رو از دست داد. در سال ۱۲۸۴ باغ به وسیله میرزا علی خان قوام الملک دوم خریداری شد(در زمان حکومت قاجار) و ایشون عزمشو جزم کرد به بازسازی و رسیدگی به درختان اون بپردازد و عمارت زیبایی هم در اون ساخت. قوام دوم، قنات لیمک رو در قصر قمشه واسه آبیاری باغ خرید. در آخرای حکومت قاجاریه و پس از مرگ قوام، باغ به عفیفه خانوم خواهرزاده بانی باغ رسید و اون تحولات زیادی رو در اون درست کرد که دلیل شد پس از اون به باغ عفیف آباد مشهور شه. اما بعد از تموم شدن حکومت قاجاریه و در زمان حکومت پهلوی این باغ به فرح پهلوی همسر محمدرضاشاه هدیه داده شد. در سال ۱۳۴۰ هم ارتش تو یه مزایده این باغ رو خرید و پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم با تلاش زیاد ارتش در روز ۲۹ فروردین ۱۳۷۰(روز ارتش ) اون رو به موزه ی نظامی شماره ۲ کشور تبدیل کرد.

مقاله های در رابطه:

  • باغای استان خراسان جنوبی
  • باغ شاهزاده ماهان؛ هارمونی به کار گیری فضا و مناظر طبیعی
  • باغ فتح آباد کرمان الهام بخش باغ شازده

معماری باغ عفیف آباد

ورودی اصلی باغ در قسمت شمالی اون قرار داره و دارای ۴ ستون گچیه که گچ بری های سرستون های اونا با الگو گرفتن از سرستون های تخت جمشید طراحی شده ان.  پس از درب ورودی دهلیزی هست که به فضای اصلی باغ راه داره و در دو طرف اون اتاق هایی هست که محل سکونت خدمه بوده.

40003

عمارت اصلی باغ در مرکز اینه و ورودی اصلی اون در قسمت شمالی قرار داره و با چندین پله سنگی به تالار سرپوشیده منتهی می شه. جلوی پلکان ورودی ارابه به کار گیری شده واسه تششیع پیکر رضا شاه پهلوی و توپ جنگی فتح علی شاه قاجار قرار داده شده.

afif-abad-garden-11

نمای اصلی عمارت عفیف آباد مثل باغ ارم رو به شرقه و دارای ایوانیه که در طول بنا کشیده شده. در پیشونی عمارت هم صحنه ای از تاجگذاری یکی از پادشاهان ساسانی دیده می شه . جلو این ایوون بزرگ چهارستون بلند قرار داره و سقف اون با قطعات چوبی پنهون شده و روی اونا نقاشی هایی از رنگ و روغن به چشم می خورد.  در مقابل این ایوون خوشگل یه حوض بزرگ قرار داره که راه اصلی باغ از جلوی اون شروع می شه، که در وسط دارای آب نما و گلکاری و در دو طرف دارای درختان سرو، کاج و چنارکهنه.

afif-abad

Afif_abad_garden,shiraz

afif-abad-garden

در محوطه باغ باغچه های بزرگی با نظم خاص کرت بندی شده و درختانی مثل صنوبر، بید و عرعر و درختان میوه ی زیادی به خاص انار در اونا کاشته شده. نمای غربی عمارت به نسبت نمای شرقی ساده تره. نمای جنوبی هم در تزیینات مثل به نمای شمالی عمارته. همه دره های عمارت منبت کاری و نفیس و پنجره ها دارای شیشه های رنگی بسیار زیبایی هستن.

982522995236707123025322816154542725413

ساختمون اصلی عمارت دارای دوطبقهه که در اونا نزدیک به ۳۰ اتاق قرار داره. طبقه ی زیرین که در وسط دارای آبنمای خوشگلیه و شکل های جور واجور کاشیکاری در اون هست امروز به موزه ی نظامی تبدیل شده و لوازم نظامی زیادی مثل نیزه، زره، شکل های جور واجور مسلسل و تپانچه و اسلحه های گرانبهایی مثل تفنگ "فتح علی شاه"، "ناصرالدین شاه "،"رضا شاه "، محمدرضاشاه "، "اسلحهای رزمندگان نهضت جنگل" و "مسلسل رئیس علی دلاوری" درآن یافت می شه. این طبقه به وسیله ۳ پلکان به طبقه ی دوم راه داره.

afif-abad-garden-museum-shiraz-55009833

طبقه ی دوم هم دارای یه راهروی بلنده که در دوسوی اون اتاق هایی خوشگل و تودرتو هست. در وسط این طبقه هم تالار خوشگل و بزرگی قرار داره که دیواره های اون گچ کاری و منبت کاری های زیبایی داره و سقف چوبی اونم به نقوش زیبایی چون گل و بوته، مجالس بزم و شادی و شکارگاه منظم شده. این طبقه که شامل اتاق های همایش، رختکن، نشیمن، مطالعه و پذیراییه با نام موزه ی عبرت شناخته می شه.  و پیانوی شخصی فرح پهلوی هم که در جشنای ۲۵۰۰ ساله به اون هدیه داده شده بود هم در اون نگهداری می شه.

darone-bagh

 قهوه خونه سنتی باغ

ghahve-khane

این قهوه خونه با دیواره های آجری که به روش ی معماری ایرونی ساخته شده در طرف راست در ورودی باغ قرار داره. در حیاط اونم حوض کوچیکی به همراه درختان نارنج فضای اون رو خوشگل تر کرده. سالن قهوه خونه دارای شش حجرهه که در هرکدوم نقشی از شاهنامه فردوسی هست نقشایی چون "داستان ضحاک و کاوه آهنگر"، "داستان زال و سیمرغ"، "جنگ رستم و سهراب"، "جنگ تهمتن و دیوسفید"،و"جنگ رستم و اسفندیار ". هم اینکه در مرکز قهوه خونه حوض کوچیکی قرار داره که ستون میانی سالن در اون قرار گرفته.

coffe-shop

حموم خزینه ای

از دیگر دیدنی های این باغ حموم اینه که در قسمت غربی ساختمون قرار داره و طبق روش ی سنتی حموم های ایرونی ساخته شده. حموم دارای دو خزینه ی آب گرم و سرده و از قرار دادن دیگ مسی در کف خزینه آب گرم درست می کردن. دیواره های اون هم به نقش های برجسته ای مثل "فرهاد و بیستون"، " دیدار مردم با خسرو پرویز ساسانی"، " صحنه ی ورود حضرت یوسف به جمع زنان مصری" مزین شده ان.  پشت بام حموم هم دارای مناره و قبهه. باغ زیبای عفیف آباد که ویژگی های معماری چندین دوره (هخامنشی، ساسانی و قاجاریه ) رو در خود داره حالا تحت اختیار سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامیه و در ۱۰ خرداد ۱۳۵۱ با شماره ۹۱۳ به ثبت ملی رسیده.