بازسازی بیشتر از ۳۰ حجره در میدون نقش جهان

بیشتر از ۳۰ حجره در میدون نقش جهان اصفهان باززنده سازی می شن. رئیس مرکز اصفهان شناسی و خونه ملل گفت که ایده آل ما واسه بهره ورداری از حجرات میدون نقش جهان، ایجاد موزه نمایشگاهه.

«رضا ابوئی» استاد تعمیر دانشگاه هنر اصفهان در جلسه طرح و معرفی پروژه باززنده سازی حجرات طبقه فوقانی میدون نقش جهان و اجرای اکوموزه، از باززنده سازی بیشتر از ۳۰ حجره خبر داد و گفت:

در بازسازی ها واسه مرکز و هسته کار از مصالح مدرن بهره برده شده و بدنه اون با مابقی بافت اصلی همخوانی داره. واسه برابر سازی بار واردشده روی کل بنا از طرح استاد سعیدی بهره برده و انگار کلاف بندی آهنی انجام شده.

به گفته «رضا ابوئی» بین هر دو حجره فضای مناسب واسه تاسسیات هم تعبیه شده.

که با در نظر گرفتن طرحی که در نظر گرفته شده بود، دیواره میانی حجرات ورداشته شد تا به یکدیگر راه عبور داشته باشن که تصرف چندانی در ساخت اصلی بنا نداشته. این حجره ها از راه دره های ورودی، راهرو وسط و پنجره هایی که رو به میدانه به یکدیگر و محیط بیرون راه دارن. طرح دره ها و پنجره ها از مدل عالی قاپو و مسجد شیخ لطف الله الهام گرفته ان. پشت بام این طبقه هم با قیر و گونی و در آخر با یه جور گلِ کم کاه واسه هم خوانی با بافت اصلی پنهون شده.

ابوئی با اشاره به بعضی آثار به جا مونده از دوره صفوی که در بین عملیات بازسازی کشف شده، گفت:

همه این آثار هم در جای خود محفوظ مونده و واسه بازدیدکنندگان میشه دید. این حجرات که در قسمتی حتی به ۳۰ حجره وصل به هم می رسد، پتانسیل خیلی بالایی واسه بهره ورداری فرهنگی و اقتصادی داره که امید داریم به بهترین شکل و با همکاری سازمان ها و مسئولان مربوطه این پروژه به بهره ورداری برسه.

این استاد دانشگاه گفت که قبل از این مرحوم شیرازی با در نظر گرفتن فضای این طبقه طرحی ارائه داد و در اون مورد توجه داشت موزه نمایشگاهی در این حجرات تشکیل بشه که عرضه کننده هویت و تاریخ این شهر و مردم اون باشه؛ طوری که مثلا در هر بخش از اون مراحل تولید یه اثر هنری از اول تا انتها رو مرحله به مرحله واسه بازدیدکنندگان به نمایش بزاره.

هم اینکه رئیس مرکز اصفهان شناسی و خونه ملل در کناره این جلسه گفت که ایده آل ما واسه بهره ورداری از حجرات میدون نقش جهان، ایجاد موزه نمایشگاهه، اما به نظرم با در نظر گرفتن فشار و باری که بر بدنه وارد می شه، آسیب هایی به دنبال داره.

«حمید فرهمند» گفت که با در نظر گرفتن وجود یه ورودی و فضای طولانی تحمل اینجور باری ممکنه ممکن نباشه که این موضوع کار کارشناسی و تفکر جمعی از کارشناسان رو می طلبد. باید موزه ای با ویژگی های خاص و شکل بهره ورداری خاص راه اندازی شه.

ایشون پیشنهاد داد که از مدیران و مسئولان مربوطه خواسته شه در اینجور جلساتی شرکت داشته باشن تا بهترین نتیجه گیری صورت بگیره.