اهداف گروه درمانی و تعریف گروه معتادان گم نام

اهداف گروه درمانی:

هدف در این روشای گروهی، تغییر در رفتار و احساسات منفیه که به نظر می رسن مثل عوامل اصلی در سوء مصرف مواد مخدر باشن. به خاطر تحقق این هدف، با افزایش راستی، اعتماد خود کمک و جلوگیری از عقاید و رفتارای منفی ایجاد محیط آروم به طور کاملً نظام یافته و ساختارمند رو تشویق می کنه.

عناصر مشترک گروه های درمان عبارتند از:

1- انتظارات و انتظارات دائمی از رفتارای خاص

2- افزایش مسئولیتا و امتیاز حاصل از رفتارای مناسب

3- آموزش اجتماعی و مراحل الگو سازی مثل فشار گروه های جور واجور واسه مشارکت در رفتارهایی که ارزشای مثبت و مورد قبول یه زندگی بدون خشونت و خالی از مواد و افزایش قدرت این گروه ها رو میگن.

گروه های درمانی نیاز به آدمایی دارن که در یه مدت طولانی (دراز مدت) در گروه بمونن معروف ترین گروه در مورد کمک دو جانبه مشکلات مواد مخدر، انجمن معتادان گمنام NAه که اعضاء اون به دنبال شکست دادن اعتیاد خود از راه ایجاد تغییر در داخل خود و رفتارشون هستن. این انجمن اعتقادات خاصی درباره اعضایش داره. از نظر اونا اگه افراد ناتوانی شون در کنترل اعتیاد رو قبول کنن و به قدرتی بالاتر باور راسخ داشته باشن (الهی) می تونن از بروز یا برگشت دوباره اعتیاد رهایی پیدا کنن. افراد واسه NA با گذراندن 12 جلسه یا مراحل 12 گانه موجودی در اساسنامه یاد می گیرن چیجوری زندگی بدون مواد مخدر رو تجربه کنن. طبق برآوردهای جهانی در 50 کشور دنیا 25000 گروه NA هست.

در گروه درمانی عوامل جست و خیز گروهی مثل: تحریکات بین فردی، روابط بین فردی، تلقین خنثی کردن رفتار بقیه، مثل سازی رقابت و برون فکنی هست.(عرفانی.1387)

 

21-2-تعریف گروه معتادان گمنام:

انجمن معتادان گمنام با نام اختصاری NA که مخفف Narcotics Anonymousمی باشه. در این انجمن  به فرد معتاد یاد می گیره تا با رعایت یه سری اصول ( مراحل 12 گانه) به بهتر شدن و درمان خود کمک رساند در گروه معتادان گمنام، تلاش می کنن به فرد معتاد یاد بگیرن که دریچه افکار خود رو روی حقایق جدید زندگی باز کنه و فرصت داشتن یه زندگی بدون حضور مواد رو به خود بده.(بخشایی.1387)

این گروه یه گروه خود یاره که درباره مدل مریضی اعتیاد و شرایط آسیب زای خونواده و ساپورت و آموزش برنامه های خود کمک ارایه میده.

خانواده

12 قدم مسیریه به طرف بهبودی و سلامت واسه مشارکت داشتن هیچ مانع مالی وجود نداره .

گروههای گمنام (AA) و الکلیای گمنام و نارکوتیکهای گمنام (NA) معروفترین برنامه های 12 قدم ان ولی تنها برنامه های 12 قدم نیستن

3 مرحله در NA مهم جلوه می کنن.

1- مرحله اول: مرحله ترک از 1 تا 14 روز پس از ترک ابتدایی رو شامل می شه

2- مرحله دوم : دوری عمیق

3- مرحله سوم : پیگیری بهبود دراز مدت

1-1 تکالیف بالینی ساده عبارتند از : امتحان ، تربیت ، حفظ درمان ، افزایش انگیزه و پیشگیری از برگشت برگشت

2-1- این مرحله دوری عمیق 6 ماهه اول دوری رو در بر داره تکالیف بالینی عبارتند از : ادامه امتحان ( امتحان دائمی) کاهش خطر برگشت حفظ انگیزه، ساپورت از کارکرد من، و بهبود خود گردونی

3-1 – این مرحله از 6 ماه و بعد از آن رو در بر میگیره تکالیف بالینی عبارتند از : ادامه امتحان ( امتحان دائمی) تدارک یه روش پایدار بدون حضور مواد، پیشگیری از برگشت ، بررسی بقیه آسیبای روانی و بهبود همیشگی خود گردونی رونساوویل (1995) و زوین (1998) سه مرحله درمان رو به توضیح زیر توضیح می کنن

1- شروع دوری: در بین شروع دوری درمانهای فشرده و متمرکز ایجاد روشهای جدید در رفتار و تفکر رو آسون کردن نشون میده.

در طول مراحل ابتدایی درمان سنجشای چند بعدی اجرا شده و انتخابهای بعدی درمانی چند بعدی مشابه و دوطرفه ارائه می شن پیشنهاد های درمانی منطبق با مرحله انگیزه مریض می شن بهتره درمان فشرده و متمرکز در مرحله اول ( به مقدار کم) ارائه شن دارو درمانی و روان درمانی هر دو با هم اعمال شه.

2- پیشگیری از برگشت: شامل آموزش معمولی پیشگیری از برگشته و ایجاد تحکیم در اهداف درمانیه.

3- کنترل برگشت: کنترل برگشت به مراحل بررسی عوامل رو ساز و نتیجه های برگشت و برابری درمان برابر با اون اشاره داره.وقتی که برگشت سریعی اتفاق افتاد، باید با شدت بیشتری ادامه یابد.

22-2- برنامه معتادان گمنام :

معتادان گمنام یه انجمن غیر انتفایی از مردان و زنان همدردیه که اعتیاد به مواد مخدر مشکل اصلی زندگی شون بوده

(( .. ما معتادانی هستیم که در حال بهبودیم و حالا به طور منظم گرد هم میایم تا به کمک یکدیگر پاکی خود رو حفظ کنیم این برنامه یه برنامه دوری کامل از هر گونه مصرف مواد مخدره)).

تنها لازمه عضویت در این انجمن تمایل به قطع مصرف مواد مخدره هیچ شرط و شروطی0 واسه عضویت وجود نداره به هیچ سازمانی وابسته نیس حق عضویتی نداشته و به هیچ سازمانی ( سیاسی، مذهبی یا انتظامی ) رابطه نداره و هرکی که مایل باشه بدون محدودیتی از دید سن، مذهب ، نژاد و جنسیت می تونه به این انجمن ملحق شه.(فروهر.1388)

آدمایی که عضو می شن تا روزی که زندگی سالم و دور از اعتیاد رو داشته باشن می تونن در گروه باقی بمونن و از راه شرکت در جلسات گروه و پیروی از برنامه بازیافت ، علاوه بر ساپورت از همدیگه ، کمک به بقیه خود یاد می گیرن و از راه این مبادله همه درباره پستی بلندیای روند بهبود چیزای مختلفی یاد می گیرن از اونجا که اعتیاد فرایندی روانشناختی و بسیار پیچیدهه طوری که آدما به تنهایی قادر به خلاص شدن از آن نیستن.NA با برنامه 12 مرحله ای علاوه بر درک این افراد ساپورت بی دریغی رو هم به اونا ارائه میده و با تقویت اصل مشارکت  و همکاری به کنار اومدن با مشکلات انسانی کمک می رسونن.

برنامه های NA واسه خیلی از آدما به درد بخور بوده و در مورد خود داری از مصرف و بازیافت زندگی به دور از اعتیاد کمک کرده.

– از دید ذهنی ، انجام رفتار عاقلانه ( حفظ نگاه واقع گرایانه)

– راستی مسئولانه ( گفتن حقیقت به خود و به بقیه)

– هوشیاری روحی ( پرورش و رشد با تکیه به ایمون فردی)

این برنامه ها یه روش ( روش )  مرحله ایه که انجام مراحل (  گانه تا رسیدن به بهتر شدن ) طی سالیان متمادی کلید اصلی ا اگه برنامه های درمانی منجربه شرکت شخص در مرحله اول شه قدم مهم و بزرگی شروع شده ) است؛ یعنی اقرار به این مسئله که شخص در برابر مصرف مواد ضعیف و ضعیفه و باید تشخیص بده زندگی اش از اختیار اون بیرون شده .

توئم داشتن کنترل در مصرف و رد وجود مشکلات به وجود اومده توسط مصرف مواد، به حفظ و ادامه اعتیاد منجر می شه.

اگه شخصی به مرحله اقرار برسه و از مرحله رد و توئم عبور کنه ، امکان خود داری دائمی و شانس زیاد و تقویت شرایط بهبود و موندن و ادامه دادن مراحل باقی مونده افزایش می باید.

” بازیافت رو پیشرفت تدریجیه نه رویایی کامل”

معمولا به اعضا پیشنهاد می شه طی 90 روز در 90 جلسه شرکت کنن.(هومان.1387)

روند جلو رفتن طبق گامها:

کارکرد این انجمن طبق 12 قدم یا ( قدمهای دوازده گانه) ای صورت میگیره ؛ که اگه فرد خواهان پاکی در هر کدوم از مراحل تلاش خود رو به کار بندد در جهت بهبودی و پیشرفت گامهای موثر و راسخی خواهد برداشت. این قدمها عبارتند از :

1- ما اقرار کردیم در برابر اعتیاد مون ضعیف بودیم و زندگی مون غیر قابل اداره شده بود.

2- به این باور رسیدیم یه نیروی برتر می تونه سلامت عقل رو به ما باز بگرداند.

3-ما تصمیم گرفتیم اداره زندگی مون رو به مراقبت خدا به اون گونه که اون رو درک می کردیم بسپاریم. 4- ما یه تراز نامه بر اخلاقی بی با کانه و جستجو گرانه از خود تهیه کردیم.

5- ما چگونگی دقیق خطاهامون رو به خدا ، به خود و یه آدم دیگه اقرار کردیم.

6- ما آمادگی کامل پیدا کردیم که خدا کلیه نواقص شخصیتی ما رو بر طرف سازه.

7- ما با فروتنی از آن خواستیم کمبودهای اخلاقی ما رو بر طرف کنه.

8- ما با تهیه فهرستی از کلیه کسائی که به اعضا آسیب زدیم ، خواهان جبران خسارت اونا شیم.

9- ما به طور مستقیم در هر جا که امکان داشت از این افراد جبران خسارت کردیم.

10-ما به تهیه تراز نامه شخصی خود ادامه می دیم و هر بعضی وقتا در اشتباه بودیم خیلی سریعً به اون اقرار کردیم.

11- ما از راه مراقبه و دعا با خدا خواهان ارتقا رابطه خود با خدا شده و فقط جویای باخبر شدن از اراده اون واسه خود و قدرت اجرائیش شدیم.

12- با بیداری روحانی حاصل از برداشتن این قدیما ، ما کوشیدیم این پیام رو به دیگر معتادان رسونده و این اصول روحانی رو در تموم امور زندگی خود به اجرا در بیاریم.(فروهر ، 1388)

سه اصل لازم در همه این مراحل عبارتند از :

1- داشتن راستی

2- روشن بینی

تمایل ( قطع مصرف).