پايان نامه اقتصاد : اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و سنت

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و سنت

قسمتی از متن پایان نامه :

3-1. اعتقاد به توحيد در امور اقتصادي

توحيد در انديشه اسلامي از اصلی ترین مباني فكري و معرفتي درحوزه اعتقادي می باشد که محور همه نظام هستي است. لذا، هرچه در اين جهان مشاهده مي‌شود، بر محور توحيد در حركت و فعاليّت است؛ چراكه همه پديده‌هاي عالم، از سوي خدا آمده‌اند و به سوي او در حركتند.

…Pإِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُونَO [1]؛ « ما از آنِ خداييم و به سوي او باز مي گرديم.» اين آيه علاوه بر آدميان، بازگشت همه پديده‌هاي جهان را، بازگشت به سوی خداي متعال معرفي مي‌كند.

علامه طباطبايي; درباره توحيد باوري مي‌گويد: اگر انسان با نهادي پاك و دلي آرام، نگاهي به جهان هستي نمايد، در هر گوشه و كنار آن، آثار و دلايل وجود پاك آفريدگار را مشاهده خواهد كرد. از هر در و ديواري به ثبوت اين حقيقت گواهي خواهد شنيد. چه انسان در اين جهان با هرچه روبه‌رو مي‌شود، يا پديده‌اي است كه خدا آن را آفريده يا خاصيتي است كه خدا در آن نهاده يا نظامي است كه به امر الهي در همه چيز جاري و حكم‌فرما گشته است. آدمي نيز خود يكي از همان‌هاست و سراپايش به اين حقيقت گواهي مي‌دهد.[2]

اگر در فعالیت های اقتصادي، چنين انديشه‌اي در انسان وجود داشت، بي‌ترديد، همه فعاليّت‌هايش، رنگ و بوي خدايي مي‌يافت. به‌ويژه در صحنه های اقتصادي، بايد با ايمان به يگانگي خدا به فعاليّت بپردازد تا علاوه بر سود دنيايي، سود اخروي نصيبش شود. خداوند در اين‌ باره مي‌فرمايد: P وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرى‏ آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَيْهِمْ بَرَكاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ … O[3]؛ و اگر اهل شهرها و آبادي‌ها، ايمان مي آوردند و تقوا پيشه مي كردند، بركات آسمان و زمين را بر آنها مي گشوديم.»

از اين آيه، چنين استفاده مي‌شود كه ايمان به عقايد اسلامي علاوه بر آنكه پاداش اخروي كار را افزايش مي‌دهد، در دنيا نيز باعث افزايش رزق و روزي مي‌‌شود.

   3-2. ایمان به مالکیّت خداوند

ایمان به مالكيّت مطلقه خداوند در فعاليّت‌هاي اقتصادي نقش بسزايي دارد، به اين معنا كه مالك حقيقي همه ماديات، خداوند متعال است. Pوَ لِلَّهِ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ وَ إِلَى اللَّهِ تُرْجَعُ الْأُمُورُ O[4]؛ آنچه در آسمان‌ها و آنچه در زمين است، مال اوست و همه كارها، به سوي او باز مي گردد.» پس آن کس که چیزی رابیافریند و اداره نماید، بی گمان مالک آن است و انسان نسبت به دارايي خود، مالكيت اعتباري دارد و اعتبار آن براى نظم امور اجتماعى است. حتّي آدمي بر نفس خود هم مالكيت حقيقي ندارد و حقّ هرگونه تصرّف را در خودش ندارد. تنها انسان از طرف خداوند اجازه دارد در پديده‌هايي كه در اختيار دارد، تصرّف كند. همچنين در فعاليّت‌هاي اقتصادي آزادي كامل ندارد، بلكه محدود به اجازه شارع است و هر تصرفي را كه اجازه دهد، مي‌تواند به انجام رساند.[5]

بنابراين، در مسائل اقتصادى كه بر پايه روابط اجتماعى تنظيم مى شود، هر كس از راه مشروع مالى كسب كند، مالك آن است و ديگران بدون اذن او نمى توانند در آن تصرف كنند؛ ايمان به مالكيت مطلقه خداوند، آثار فراواني در امور اقتصادي دارد و سبب مي‌شود انسان از رفتارهاي نامشروع و حرام در امور مالي در امان بماند.

اگر نسبت به منابع طبيعي و امور مالي ایمان داشته باشیم، بسياري از مشكلات اقتصادي موجود در جوامع اسلامي، خود به خود حل خواهد شد. رهبر انقلاب مي‌فرمايد:«آن كسي كه به خدا، قيامت، حضور در برابر پروردگار، زندگي پس از مرگ،‌ شهادت و توكل معتقد است، در دنيا به گونه‌اي عمل مي‌كند و كسي كه فاقد اين جهان‌بيني است، طور ديگر رفتار مي‌كند.»[6]

[1] – بقره،.156

[2] – طباطبايي، سيد محمدحسين. خلاصه تعاليم اسلام .به كوشش: داوود الهامي. تهران: كعبه. بي‌تا. ص50.

[3] – اعراف، 96.

[4] – آل‌عمران، 109.

[5] – ايرواني، جواد. پیشین. ص40.

[6] – تعليم و تربيت از ديدگاه مقام معظّم رهبري. قم: مركز مطالعات تربيت اسلامي. 1380، ص57.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقیق

الف) سؤالات اصلی:

جایگاه اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و سنت چیست؟

ب) سؤالات فرعی:

  • راهکارهای اجرایی اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن وسنت کدامند؟
  • در قرآن و روایات برای اقتصاد مقاومتی چه آثاری بیان شده است؟
  • موانع اقتصاد مقاومتی ازدیدگاه قرآن و سنت کدامند؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و سنت  با فرمت ورد