پايان نامه اقتصاد : اثر اشاعه نرخ ارز در اقتصاد ایران

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 اثر اشاعه نرخ ارز در اقتصاد ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

2-6-3-نظریه ساختارگرایان[1] در مورد  تورم

ساختارگرایان در عین حال که نقش پول در ایجاد تورم را می­پذیرند و برای فشار هزینه­ها در تشکیل تورم نقش قائل هستند ، برای تورم علل مهم دیگری را مطرح می­کنند که می­تواند ما در درک صحیح پیچیدگی­های تورم بسیار کمک کند. آنها معتقدند که برای شناخت صحیح تورم باید به عوامل ساختاری و نهادی[2] هم توجه کرد و تعامل این عوامل پولی و هزینه­ای را نیز در نظر گرفت. از دید آنها تورم می­تواند نتیجه تضادهای توزیعی[3] باشد . یعنی عوامل اقتصادی که در اقتصاد کالا یا خدمت می­فروشند ، اگر از قدرت قیمت­گذاری برخوردار باشند ، سعی می­کنند قیمت محصول خود را افزایش دهند به این امید که دیگران چنین کاری نمی­کنند و آنها می­توانند از محصول ملی سهم بیشتری به خود اختصاص دهند ، زیرا مثلا اگر فرد فروشنده کالای A قیمت کالاهای خود را افزایش دهد و فروشندگان کالاهای دیگر چنین کاری انجام ندهند و فروشندگان کالا و خدمات تولیدی هم قیمت خود را بالا نبرند ، سهم برخورداری فروشنده کالای A از محصول ملی افزایش می­یابد . اما از آنجا که همه فروشندگان و همه عوامل اقتصادی (ولو به صورت ناهماهنگ و غیر همزمان) در معرض انگیزه­های یکسان و مشابه قرار دارند ، دیگران نیز با همین تصور قیمت کالاهای خود را بالا می­برند. لذا در طول زمان سطح عمومی قیمت­ها مدام در حال افزایش است و تورم به طور پویا استمرار می­یابد. طبق این دیدگاه عامل اصلی تورم وجود قدرت قیمت­گذاری میان عوامل اقتصادی و استفاده ناهماهنگ آنها از این قدرت برای بدست آوردن نسبی بیشتر از محصول ملی است. البته در عمل آنطور که عوامل فردی تصور می­کنند سهم نسبی آنها افزایش نمی­یابد(یا افزایش آن زودگذر است) ، زیرا وقتی دیگران هم با همین انگیزه همین اقدام را انجام دهند ، سهم نسبی همه تقریبا به وضعیت قبلی خود باز می­گردد و ثابت است. البته وضعیت نقدینگی هم در اینجا بی تاثیر نیست. اگر سیلان نقدینگی زیاد باشد ، تقویت استعدادهای تورمی از طریق تضادهای توزیعی تسهیل و تقویت می­شود و اگر نقدینگی محدود و منضبط باشد ، مجرای مذکور محدودتر می­شود ، اما این­طور نیست که این اقدامات معلول نقدینگی باشد ، البته بطور حتم با نقدینگی تعامل دارد. لذا در تحلیل تورم باید این عوامل مهم را ابتدا مستقل ارزیابی کرد، بعد آنها را در تعامل با عوامل پولی و هزینه­ای بررسی نمود.

صندوق بین­المللی پول در برنامه­های نئوهیتردوکسی خود (برنامه­های نسل دوم خود) به کشورهایی که تعدیل ساختاری انجام می­دادند توصیه کرد که هنگام تغییر دادن قیمت­های کلیدی ، سایر قیمت­ها را در اقتصاد به طور همه­گیر و شدید کنترل کنند تا عواملی که قدرت قیمت­گذاری دلخواه دارند برنامه­های تعدیل را وارونه نسازند.

لذا بر اساس این دیدگاه باید در شناخت و تحلیل تورم نیز در سیاست­های مبارزه با تورم نقش عوامل قیمت­گذار دلخواه را به عنوان یک عامل بسیار تاثیرگذار در نظر گرفت.

متن کامل در سایت امید فایل 

[1] -Structuralists

[2] -structural and institutional factors

[3] -distributional conflicts

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش

از آنجا که تصمیمات سیاست پولی در اقتصاد هر کشوری دارای اهمیت است و بنا به قولی پول استاندارد استانداردهاست و وقتی این استاندارد به هم می خورد تمامی استانداردها حتی استانداردهای اخلاقی جامعه به هم می خورد لذا اهمیت بررسی عوامل مختلف اثر گذار بر تورم امری غیر قابل انکار است.

تجزیه و تحلیل منشاء فشارهای تورمی یکی از مهمترین مسائلی است که علم اقتصاد در سالیان اخیر در پیش روی خود داشته است . یکی از اهداف تحقیق حاضر بررسی راجع به یکی از عوامل متعدد است که به نظر می رسد منشاء شتاب دهنده روند صعودی قیمتها باشد . امروزه اثر گذاری نوسانات نرخ ارز بر شاخص قیمتها و تورم در سطوح کلان و ملی یکی از رایج ترین مباحث در بحثهای اقتصادی است.مطالعاتی از این دست تلاشی است ماورای تلاشهای محدود یا گسترده در تئوریهای مطرح شده گذشتگان .

پس بنا به آنچه بدان خواهیم پرداخت برآنیم تا با استفاده از داده­های کمی، تاثیر و سرعت اثرگذاری نوسانات ارزی را بر شاخص­های قیمتی مصرف­کننده و تولید­کننده برآورد نماییم.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  اثر اشاعه نرخ ارز در اقتصاد ایران با فرمت ورد