پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

3-3-3-3-  چک لیست­ها

استفاده از چک­لیست­ها دو هدف را در پی دارد، اول شناسایی ریسک و دوم برنامه­ریزی پاسخ­گویی به آن­ها. به منظور شناسایی ریسک، چک لیست­ها، فهرست ریسک­هایی را که در پروژه­های پیشین شناسایی شده­اند را نشان می­دهد و همچنین ریسک­هایی را که پیش­تر شناسایی نشده بودند، ولی اتفاق افتاده­اند را ثبت می­کنند. به منظور حصول هدف دوم، پاسخ­های بالقوه به ریسک­هایی که در پروژه­های قبلی مؤثر بوده­اند، مورد توجه قرار می­گیرد. به منظور تعریف و ارائه مجموعه سؤالات قابل طرح در این روش می توان از ساختار شکست­ریسک استفاده نمود. استفاده از این روش ( چک لیست­ها ) امکان فراموش شدن و از قلم افتادن ریسک­ها را کاهش می­دهد.

چک لیست­ها می­تواند بر اساس اهداف محدوده، زمان­بندی، بودجه، ارتباط با سایر پروژه­ها، نیروی انسانی، حمایت و پشتیبانی مدیران ارشد، اثرات سازمانی یا تجاری، فنی و تأمین کنندگان توسط سؤالات طراحی شده، ریسک­های بالقوه را مشخص نماید( ثابت کوشکی نیان، 92).

3-3-3-4-  فرم­های کنترلی

استفاده از این روش یک­سری مزایا و معایبی دارد. از مزیت­های این روش می­توان ساده و سریع بودن را ذکر کرد. در مقابل معایب این روش هم عبارتند از غیر ممکن بودن تهیه فرم­کنترلی کامل از مجموعه ریسک­های شناسایی شده و محدود شدن فرآیند شناسایی ریسک به ریسک­های طبقه­بندی شده در این فرم­ها است. در فرم­های کنترلی، شناسایی ریسک بر اساس سوابق گذشته پروژه­های مشابه و دیگر منابع اطلاعاتی صورت می­گیرد. قدم­های اصلی فرم­های کنترلی به شرح ذیل می­باشد:

 • بازبینی فرم­کنترلی ریسک، جهت حصول اطمینان از تناسب فرم با محیط، فرهنگ و پروژه.
 • انتخاب گزینه­های مناسب فرم­های­کنترلی: سؤالات این فرم­ها باید به گونه­ای طراحی شود که پاسخ­دهنده را به منظور انتخاب پاسخ درست راهنمایی نماید.
 • بازنگری و برقراری ارتباط و پیوند بین افراد و رهنمود­های ایجاد شده در فرم­های کنترلی: فرم­های کنترلی علاوه بر این­که باید پاسخ­دهنده را در انتخاب پاسخ درست راهنمایی کند، باید روش به­کار­گیری یافته­های این فرم­ها را نیز نشان دهد. برخی از فرم­های کنترلی پیشرفته شامل پیشنهادات و روند تجزیه و تحلیل و مدیریت ریسک­های شناخته شده نیز می­باشد.

3-3-3-5- آنالیز فرضیات

همان­طور که می­دانیم هر پروژه بر مبنای تعدادی از فروض یا سناریو­ها تدوین و بسط داده می­شود. آنالیز­فرضیات روشی است که به منظور بررسی اعتبار فرضیه­های به کار گرفته شده، استفاده می­شود. این روش به شناسایی ریسک­های ناشی از عدم دقت، ناسازگاری و تکمیل نبودن فرضیه­ها و همچنین آزمایش فرضیه­های پروژه در دو بعد می­پردازد. بعد اول عدم ثبات، که به­معنی تعیین احتمال اشتباه بودن فروض انتخاب شده، است و بعد دوم، حساسیت: یعنی بررسی میزان تأثیر فروض انتخاب شده نادرست بر روی اهداف پروژه. مراحل این روش شامل:

 • شناسایی شرایط محیطی خاص پروژه به­منظور کشف آن دسته از ویژگی­ها و خصوصیت سازمان که نیاز به شفافیت و یکپارچگی برای افراد درگیر در پروژه دارد.
 • تشخیص ویژگی­های مستعد عدم درک صحیح و ارتباط مناسب
 • شناسایی و ثبت فرضیه­های پروژه: این کار اغلب در فرآیند آغازین پروژه صورت می­گیرد.
 • بررسی دو جنبه عدم ثبات و میزان حساسیت: هر یک از این ابعاد به صورت کیفی مورد ارزیابی قرار می­گیرند.

3-3-3-6-  روش­های نموداری

نمودار­ها در صورتی که به­خوبی ترسیم شوند، می­توانند اطلاعات بیشتری در مورد ریسک در اختیار سازمان­ها قرار دهند و همچنین موجب افزایش میزان آگاهی تیم پروژه می­شود.

3-3-3-6-1- نمودار علت و معلول

این نمودار به منظور شناسایی علت و عوامل مختلف ایجاد هر معلول به­کار می­رود. دیاگرام علت و معلول بسیار شبیه استخوان­های اصلی و فرعی ماهی است که استخوان­های اصلی نشان­دهنده ریسک­های اصلی و استخوان­های فرعی نشان­دهنده ریسک­های فرعی می­باشد. مراحل به­کارگیری این روش عبارتند از:

 • تعیین فرضیه­ای جهت آنالیز
 • ترسیم ساختار اولیه نمودار

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

 • بررسی و معرفی ریسک­های اقتصادی پروژه­های نوسازی شهری
 • بررسی و ارزیابی راهکارهای مدیریت ریسک موجود

معرفی راهکارهای مدیریت ریسک جدید

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی  با فرمت ورد