پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

3-4-1-3-  ریسک عملیاتی

ریسک ناشی از فرایند­­های داخلی، افراد و سیستم­های غیر­دقیق یا معیوب یا ریسک ناشی از حوادث خارجی می­باشد. این ریسک­ها ناشی از خطای انسانی، خطای رایانه و برنامه­های رایانه­ای، خطا در تصمیم­گیری و حتی زیان­های ناشی از انواع اختلاس هستند.

3-4-1-4-  ریسک بازار

عبارت است از تغییر در بازده که ناشی از نوسانات کلی بازار است. اشخاص حقیقی و حقوقی، دارایی­های خود را به اشکال مختلف مانند پول نقد، سهام، اوراق قرضه، مسکن، طلا و سایر دارایی­های با ارزش نگهداری می­کنند و تمام این دارایی ها در معرض نوسانات قیمت قرار دارد که همین نوسانات عامل اصلی ریسک بازار می­باشد. مهم­ترین انواع ریسک بازار به شرح زیر است:

 1. ریسک نرخ بهره: زیان ناشی از نوسانات نرخ بهره
 2. ریسک نرخ ارز: زیان ناشی از نوسانات نرخ ارز
 3. ریسک مالکیت: زیان ناشی از نوسانات ارزش بازاری دارایی­ها مانند سهام، کالا، املاک و مستغلات
 4. ریسک پایه: ضرر و زیان ناشی از نا­هماهنگی نوسانات بازده ابزار­های مالی مختلفی که کیفیت اعتباری، نقدینگی و سررسید مشابهی ندارند.
 5. ریسک تمرکز: ضرر و زیان ناشی از تمرکز سرمایه­گذاری در یک منطقه جغرافیایی یا در یک بخش اقتصادی.

3-4-1-5-  ریسک نقدینگی

یکی از مهم­ترین ریسک­های مالی، ریسک کمبود نقدینگی به منظور ایفای تعهدات مالی است که بیانگر درجه سهولت تبدیل یک دارایی یا طلب به وجه نقد می­باشد. ریسک نقدینگی شامل ریسک کمبود وجوه و ریسک نقد شوندگی دارایی­ها است.

 • ریسک کمبود وجوه: بیانگر ناتوانی در پرداخت تعهدات می­باشد. این موضوع مشکل مهمی خصوصاً برای آن دسته از پرتفو­ها می­باشد که متوازن شده و متعهد به پرداخت حاشیه سود طلبکاران هستند.
 • ریسک نقد شوندگی دارایی­ها: زمانی رخ می­دهد که معامله با قیمت پیش­بینی شده قابل انجام نباشد.

3-4-1-6-  ریسک تورمی

عبارت است از ریسک قدرت خرید، یا کاهش قدرت خرید وجوه سرمایه­گذاری شده و با ریسک نوسان نرخ بهره مرتبط است. زیرا قرض­دهندگان به منظور جبران ضرر ناشی از قدرت خرید خود سعی می­کنند نرخ بهره را افزایش دهند.

3-4-2-  ریسک­های خاص پروژه­های نوسازی شهری

قبل از این که به بیان ریسک­های پروژه­های نوسازی شهری بپردازیم لازم است محدودیت­های این دسته از پروژه­ها را بیان کنیم. همان­طور که می­دانیم هر پروژه با یک­سری محدودیت­هایی مواجه می­باشد که در نهایت منجر به ریسک می­شوند. محدودیت­های بنیادین پروژه­های نوسازی شهری به شرح زیر است:

 • مطالعه متمرکز و صرفاً کالبدی فقط برای محدوده­های کوچک قابلیت اجرایی داشته و برای منطقه بزرگ تبعات گسترده اجتماعی و فرهنگی دارد.
 • هیچ دولت، نهاد و سازمانی به­تنهایی و بدون کمک مردم نمی­تواند مقوله نوسازی را با وسعتی که در شهر تهران وجود دارد، اجرایی کند.
 • کافی نبودن منابع مالی شهرداری
 • قانع نبودن مردم و دلال­ها به حق خود
 • هر چقدر آگاهی مردم بالا رود مقاومتشان بیشتر می­شود.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

 • بررسی و معرفی ریسک­های اقتصادی پروژه­های نوسازی شهری
 • بررسی و ارزیابی راهکارهای مدیریت ریسک موجود

معرفی راهکارهای مدیریت ریسک جدید

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی  با فرمت ورد