دانلود پايان نامه : مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

3-3-2-  بررسی منشأ ریسک در پروژه­ها

استاندارد PRINCEZ دو تعریف را برای پروژه ارائه داده است که اولی به اهداف پروژه و دیگری به ویژگی­های پروژه توجه دارد. این استاندارد از جهت اهداف، پروژه را یک محیط مدیریتی که به منظور تحویل یک یا چند محصول تجاری مطابق با یک موقعیت تجاری مشخص ایجاد شده است، تعریف می­کند و در جای دیگر و با توجه به ویژگی­های پروژه آن را یک سازمان موقتی که باید یک نتیجه منحصر به فرد و از پیش تعیین شده را با یک زمان از قبل تعیین شده و منابع مشخص ایجاد کند، می­داند. در واقع می­توان گفت یک پروژه مجموعه­ای از فعالیت­هاست که برای دستیابی به منظور یا هدف خاصی طرح می­شود. پروژه­ها شامل فعالیت­هایی هستند که باید در تاریخ­های معین، با هزینه­های معین و کیفیت تعیین شده­ای به انجام رسند؛ لازمه موفقیت هر پروژه، دستیابی توام به هر سه عامل زمان، هزینه و کیفیت معین است، در غیر این­صورت پروژه تبدیل به طرح و پروژه­ای نامؤفق و غیر اقتصادی می­شود.

تمامی صاحب­نظران و متخصصان معتقد هستند که پروژه­ها در ذات خود دارای ریسک هستند و عملاً پروژه­ای با ریسک صفر وجود ندارد و احتمال وقوع آن صفر است. حال سؤال اساسی که در این زمینه مطرح می­شود این است که چه عاملی موجب وقوع ریسک در پروژه­ها می شود؟ به گفته صاحب­نظران در ساختار پروژه ویژگی­هایی وجود دارد که به صورت طبیعی موجب ریسک­دار شدن پروژه­ها می­شود. برخی از این ویژگی­ها در ذیل بیان شده است:

  • منحصر به فرد بودن: تعدادی از عناصر و اجزای موجود در پروژه که تاکنون تحقق نپذیرفته است.
  • اقلام تولیدی یا منتج از پروژه: محصولات یا خدمات تولید شده توسط یک پروژه به­منظور دستیابی به اهداف و منافع مورد انتظار از اجرای آن
  • فرضیه­ها: فرض­هایی پیرامون جنبه­های مختلف پروژه و محیط آن، که یا به­صورت تصریح­شده و یا تلویحی در ذهن عوامل پروژه وجود دارد و مبنای تصمیم­گیری و تعریف مشخصات پروژه می­باشد. این موارد در عمل ممکن است صحیح نبوده و غیر واقع بینانه باشند.
  • اهداف و الزامات: گاهی دلیل وقوع ریسک در پروژه، تضاد و تعارض بین معیارهای تعیین کننده موفقیت پروژه می­باشد.
  • ذی­نفعان متفاوت پروژه: برخی مواقع خواسته­ها، نیاز­ها، اهداف متغیر و هم­پوشا و حتی تضاد بین اهداف ذی­نفعان پروژه شامل اعضای تیم پروژه، مدیریت­پروژه، مشتریان، تأمین­کنندگان و پیمان­کاران فرعی، به صورت غیر­قابل پیش­بینی موجب وقوع ریسک می­شوند.
  • محیط: محیطی که پروژه در آن انجام می­شود که شامل محیط خود پروژه و محیط سازمان آن می­باشد، و یا حتی محیط وسیع­تر جامعه که توسط مردم، عوامل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و اخلاقی تحت تأثیر قرار می­گیرد.

برخی صاحب­نظران معتقدند که همانند ساختار شکست ریسک برای منشأ­های بروز ریسک هم می­توان ساختاری تعریف و ساختار­دهی نمود و جهت فهم ارتباط و مدیریت­ریسک به­کار برد و استفاده نمود. در ساده­ترین حالت و ساختار ممکن، می­توان لیستی از منشأ­های بالقوه ریسک تهیه و عناوینی زیر هر منشأ تعریف کرد تا بتوان ریسک­ها را بر اساس آن­ها مرتب نمود. تعدادی از مؤسسات مجموعه­های مختصری را برای تحقق این هدف تهیه کرده­اند که عبارتند از:

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

  • بررسی و معرفی ریسک­های اقتصادی پروژه­های نوسازی شهری
  • بررسی و ارزیابی راهکارهای مدیریت ریسک موجود

معرفی راهکارهای مدیریت ریسک جدید

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی  با فرمت ورد