دانلود پايان نامه : مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

3-3-3-2-2-  روش دلفی

روشی برای رسیدن به اجماع نظر و توافق بین متخصصان یک رشته در باب موضوعی خاص است. این روش زمانی کاربرد دارد که تجمیع افراد مختلف متخصص ریسک در یک مکان امکان­پذیر نباشد. در این روش پرسش­نامه­هایی تدوین و میان خبرگان توزیع می­شود، سپس پاسخ­ها جمع­بندی شده و بر اساس آن­ها پرسش­نامه های جدید طراحی گشته و برای خبرگان ارسال می­شود. این فرآیند تا زمانی ادامه می­یابد که در نهایت اجماع حاصل شود. دفعات تکرار طرح و ارسال پرسش­نامه ها بین 3تا 5 بار متغیر است. مؤفقیت این روش به توانایی تسهیل­گر در طراحی سؤال­ها و جمع­بندی پاسخ­ها بستگی دارد. مراحل مختلف این روش به شرح ذیل می­باشد:

 • وابستگی به توانایی شخص تسهیل­گر در باب تهیه و طرح پرسش­نامه و جمع­بندی پاسخ­ها
 • طراحی پرسش­نامه: سؤالات باید به گونه­ای طرح شود که اطلاعات با­ارزشی کسب و همچنین موجب تولید ایده­های خلاق شود.
 • جمع­آوری و جمع­بندی پاسخ­های متخصصان: در این مرحله هم می­توان به متخصصان زمان بیشتری جهت فکر کردن روی پاسخ­ها داد یا به منظور تسریع در فرآیند، پس از تکمیل پرسش­نامه آن­ها را جمع­آوری کرد.
 • بازنگری و بیان مجدد پاسخ­ها: تسهیل­گر بایستی پاسخ­های دریافت شده را به­دقت بررسی کرده و موضوعات و ملاحظات مشترک بین افراد مختلف را شناسایی ­کند و در نهایت جمع­بندی نهایی مستند شده و به متخصصان برگشت داده می­شود.
 • تعمیم و به­کارگیری داده­ها و نظرات: بعد از تکرار چرخه فرآیند به میزان کافی، شخص تسهیل­گر ویرایش نهایی نتایج را تدوین می­کند و نحوه، زمان و مکان به­کار­گیری آن­ها را تشریح می­کند.

3-3-3-2-3-  روش گروهی مستقل یا ساکت

این روش مشابه روش طوفان­فکری است با این تفاوت که به افراد اجازه برقراری ارتباط شفاهی داده نمی­شود تا مانع از اثر­گذاری ایده­ها بر یک­دیگر و همچنین ایجاد محدودیت شود.

3-3-3-2-4-  مصاحبه

این روش به دو صورت می­تواند انجام گیرد، اولی به صورت خیلی ساده و با برگزاری جلسات مشترک با ذی­نفعان اصلی پروژه و آگاهی از دید­گاه­های آن­ها در ارتباط با ریسک پروژه و دومی به صورت یک ساختار مصاحبه مبتنی بر ساختار شکست­کار و یا طبقه­بندی­های ریسک و یا ساختار شکست­ریسک. رویکرد دوم به علت افزایش احتمالی شناسایی ریسک، ارجحیت بیشتری دارد. یک مدیر پروژه خوب باید شناخت­کافی نسبت به اکثر ریسک­های پیش­روی پروژه داشته و همچنین قادر به شناسایی 80-60 درصد ریسک­های قابل پیش­بینی از طریق مصاحبه­های ساخت­یافته باشد. از عوامل مؤفقیت یک مصاحبه می­توان به اعتماد، گوش­دادن فعال و مطرح نمودن سؤال­ها به صورت انتخابی اشاره کرد. هر مصاحبه دو پیش­نیاز دارد، اول آن­که مصاحبه­کننده با تحقیق و فکر درباره موضوع و برنامه­کار مصاحبه خودش را آماده سازد. دوم آن که مصاحبه­شونده فرصت زمانی کافی جهت باز­کردن اطلاعات و پاسخ به سؤالات تحلیل­گر یا مدیر را داشته باشد. مراحل اجرایی مصاحبه شامل:

 • شناسایی و انتخاب افراد مناسب جهت مصاحبه
 • آماده­سازی افراد جهت مصاحبه
 • مشخص­کردن محدوده مورد نظر
 • دریافت نظرات و اطلاعات عمومی فرد متخصص
 • تجزیه و تحلیل کمی و کیفی اطلاعات: در این مرحله به ارزیابی میزان تأثیر بالقوه ریسک­های شناخته شده بر هزینه، زمان و عملکرد پروژه پرداخته می­شود.

منابع مورد نیاز جهت استفاده از این تکنیک عبارتند از:

 • زمان مورد نیاز جهت مصاحبه با افراد خبره و کارفرما
 • مصاحبه کننده ماهر و آشنا به فنون و قوانین مصاحبه
 • افراد خبره علاقه مند به انجام مصاحبه
 • هزینه انجام مصاحبه

3-3-3-2-5- کانون تمرکز

روش کانون­تمرکز در واقع، دعوت رسمی از متخصصین داخل و خارج سازمان به منظور برگزاری جلسه پیرامون شناسایی عوامل­اصلی ریسک­بنگاه است. شرکت­کنندگان در این جلسات با بحث و بررسی و تحلیل اطلاعات گردآوری شده و در نهایت جمع­بندی آن­ها، عامل اصلی ریسک بنگاه را شناسایی می­نمایند. گروه کانون­تمرکز شبیه روش­دلفی بوده و در واقع به مثابه یک اتاق فکر در سازمان می­باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

 • بررسی و معرفی ریسک­های اقتصادی پروژه­های نوسازی شهری
 • بررسی و ارزیابی راهکارهای مدیریت ریسک موجود

معرفی راهکارهای مدیریت ریسک جدید

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی  با فرمت ورد