دانلود پايان نامه : مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

3-3-3-  روش­های شناسایی ریسک

تکنیک­های مختلفی به منظور شناسایی ریسک­های پروژه وجود دارد. برخی از این تکنیک­ها برای شرایط ویژه و برخی دیگر بر مبنای نوع و درجه ریسک استفاده می­شوند. اما معمولاً تکنیک­های ریسک بر مبنای درجه ریسک پروژه برگزیده می­شوند. این تکنیک­ها شامل استفاده از ساختار شکست­ریسک، روش­های نموداری، استفاده از چک لیست­ها، بررسی مستندات، روش­های ایده­پردازی گروهی، ماتریس SWOT، آنالیز فرضیات، تحقیق و تفحص در مورد ریسک، بررسی بازار، گزارشات موردی و حسابرسی داخلی می­باشد.

3-3-3-1-  بررسی مستندات

در صورت اجرای پروژه­های مشابه در گذشته و به­شرط وجود مستندات در خصوص ریسک آن­ها، می­توان از اطلاعات و تجربیات آن­ها استفاده و الگوبرداری کرد. در واقع، منظور از بررسی مستندات، انجام یک تحلیل متعادل روی اسناد پروژه به­منظور شناسایی فرضیات به­کار گرفته شده، کلیات بیان شده، ملاحظات و نگرانی­های اظهار شده است که معمولاً در خواسته­های پروژه یا بیانیۀ کار پروژه به صراحت بیان نمی­شوند. سؤال کلیدی که در این­جا مطرح می شود این­است که ” آیا اطلاعات این سند، ریسکی را که ممکن است در پروژه با آن مواجه شویم مشخص می­کند؟ “. بدون بازنگری کلیه اسناد و مدارک، ممکن است برخی از ریسک­های پروژه شناسایی نشود. لذا هدف از مطالعه مدارک، شناسایی ریسک­های بالقوه که در خلال پروژه با آن­ها مواجه می­شویم، می­باشد. این مطالعه می­تواند به صورت گروهی یا انفرادی توسط افرادی که بیشترین آشنایی را با آن­ها دارند انجام گیرد. بررسی اسناد شامل مراحل زیر می­باشد:

 • شناسایی منابع در دسترس مستندات پروژه
 • انتخاب گروه­های مناسب به منظور بررسی مستندات
 • بررسی اسناد با دیدگاه ریسک
 • لیست کردن هر نوع موضوع دارای ریسک
 • اطلاع رسانی ریسک­های شناسایی شده

منابع مورد نیاز جهت به­کار گیری این تکنیک عبارتند از:

 • اسناد و مدارک پروژه شامل: منشور پروژه، ساختار شکست کار، قرارداد، یادداشت­ها و مدارک غیر رسمی پروژه، دستور کار، نمودار شبکه و دیگر مدارک مورد نیاز
 • افراد با تجربه و آشنا با مدارک اختصاص یافته به آن­ها به منظور مطالعه
 • هزینه بسیار اندک
 • تجهیزات و امکانات مناسب مانند بایگانی مناسب، شبکه رایانه­ای، اینترنت
 • زمان مورد نیاز جهت بررسی مدارک
 • تسهیلات مورد نیاز افراد جهت مطالعه

قابل­اعتماد بودن نتایج بررسی مستندات به ­دقیق بودن اطلاعات مورد استفاده به منظور تهیه آن مستندات بستگی دارد.

3-3-3-2-  روش­های ایده­پردازی گروهی یا روش­های جمع­آوری اطلاعات

این دسته از تکنیک­ها از محبوبیت بالایی برخوردارند زیرا به­تجربه ثابت شده است که وسعت ایده­پردازی فرد در گروه چند برابر می­شود. این تکنیک­ها عبارتند از:

3-3-3-2-1-  طوفان فکری

طوفان­فکری در واقع تسهیم ساده­ای از اطلاعات و نظرات افراد بدون نگاه انتقادی بر روی موضوعی که شخص تسهیل­گر انتخاب می­کند. در این روش اطلاعات افراد شرکت­کننده بدون ارزیابی ثبت و دریافت می­شود. هدف اصلی این روش دست­یابی به لیستی از ریسک­هایی است که در فرآیند تجزیه و تحلیل مورد استفاده قرار می­گیرند. برای شکل­گیری یک جلسه طوفان فکری مؤفق، وجود دو عامل ضروری به نظر می­رسد عبارتند از:

الف. حضور: حضور افراد مناسب در جلسات طوفان فکری به خصوص زمانی که از روش طوفان­فکری استفاده می­شود بسیار مهم و حیاتی می­باشد. یکی از مشکلات روش طوفان­فکری این است که اغلب افرادی که در مورد پروژه و ریسک اطلاعات زیادی دارند به این جلسات دعوت نمی­شوند. شاید دلیل این امر این باشد که افراد فوق­الذکر در سلسله مراتب پروژه جایگاه والایی ندارند و همۀ جایگاه­های جلسه طوفان­فکری توسط مدیران ارشد اشغال شده است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

 • بررسی و معرفی ریسک­های اقتصادی پروژه­های نوسازی شهری
 • بررسی و ارزیابی راهکارهای مدیریت ریسک موجود

معرفی راهکارهای مدیریت ریسک جدید

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی  با فرمت ورد