دانلود پايان نامه ارشد : مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

2-2-3- مبانی تجربی داخلی

  • آئینی(90)، در مقاله “تأمین مالی صنعت بهسازی و نوسازی شهری” تلاش نموده تا پیش شرط­های ورود سرمایه­های خرد و کلان به این صنعت را بررسی نماید. همچنین راهکار معمول تأمین منابع مالی از جمله منابع داخلی شهرداری ها ، کمک­های دولت در زمینه­ی تهیه­ی طرح بهسازی و نوسازی شهری و بازگشایی معابر و ایجاد فضا­های عمومی، گرفتن تسهیلات بانکی ، انتشار اوراق مشارکت یاد آوری می­کند. افرون بر این ، راهکارهای نوینی مانند انتشار سهام پروژه ، تشکیل شرکت­های سرمایه گذاری توسعه­ی شهری ، انتشار اوراق سرمایه گذاری با عایدات تصادفی ، انتشار اوراق بهادار به پشتوانه دارایی­های فیزیکی و ساختمان­های شهرداری را نیز پیشنهاد می­کند.
  • آئینی(90)، در مقاله “بررسی چگونگی تأمین منابع نوسازی شهری با استفاده از ابزارهای نوین مالی” بیان می­کند اوراق سرمایه­گذاری صکوک ، سهام­دار پروژه و اوراق سرمایه­گذاری با عایدات نامتقارن و تصادفی از جمله ابزارهای نوین مالی هستند که از طریق آن­ها می توان منابع مالی طرح­های نوسازی شهری را تأمین نمود. لیکن این مهم نیازمند شناخت صحیح عقود اسلامی و ابزارهای نوین ارائه شده در بازارهای مالی و سرمایه دنیا و کشورمان است.
  • آئینی(90)، در مقاله “مدیریت ریسک سرمایه­گذاری در نوسازی شهری”، انواع ریسک سرمایه­گذاری در طرح­ها و پروژه­های نوسازی شهری را مورد بررسی قرار داده و راهکارهای مدیریت ریسک طرح­ها و پروژه­های نوسازی شهری را معرفی کرده است. ترویج و تثبیت فرهنگ مشارکت فراگیر، همه­ی عناصر و عوامل مسئول و ذی­نفع در برنامه نوسازی شهری و ایجاد فضای اعتماد­آفرین و تأکید بر حضور حمایتی هم زمان دولت و شهرداری­ها در کنار بخش خصوصی برای سرمایه­گذاری در نوسازی شهری همراه با ارائه قوانین و راهکارهای مناسب برای آزادسازی و تجمیع پلاک­های فرسوده موجود در عرصه­های مورد نوسازی به عنوان مهم­ترین عامل کاهش و مدیریت ریسک سرمایه­گذاری در نوسازی شهری ، اصلی­ترین نتیجه این بررسی است.
  • حسینعلی پور، خلیلی جهرمی و محبی فر(89)، در مقاله­ی ” شناسایی ریسک­های کلیدی پروژه­های نوسازی بافت­های فرسوده شهری از طریق بررسی فعالیت­های ضروری ” بیان می­کنند شناسایی و مدیریت مؤثر ریسک­های کلیدی پروژه اهمیت بسیاری دارد و منوط به تعریف اهداف اصلی در قالب عوامل کلیدی موفقیت پروژه می­باشد. هدف از این مقاله کاربرد شناسایی فعالیت­های ضروری منتج از عوامل حیاتی موفقیت جهت شناسایی ریسک­های کلیدی محدود کننده عملکرد این فعالیت­ها ، می­باشد.
  • نوروزی(90)، در پژوهش “بررسی روش نوین تأمین­مالی سهام­دار در بازسازی بافت­های فرسوده شهری ( نمونه موردی پروژه های سارا و مجد مشهد)” یکی از روش­های نوین تأمین مالی به نام ” سهام پروژه ” مورد بررسی قرار گرفته است . این روش با استفاده از جذب سرمایه های خرد مردمی و جلب مشارکت مالکین و صاحبان حقوق، اقدام به معرفی روش نوین تأمین مالی سهام­دار پروژه نموده است.
  • مؤید­فر، صامتی و علومی(92)، در مقاله­ی “اولویت­بندی روش­های تأمین مالی در بافت­های فرسوده شهری ( مطالعه موردی: شهر اصفهان)” ابتدا مهم­ترین روش­های تأمین مالی برای بهسازی و نوسازی بافت­های فرسوده شهری و عمده معیارهای تأثیر­گذار برای انتخاب روش تأمین مالی مناسب، از طریق مطالعات کتابخانه­ای و میدانی استخراج شده است. سپس از طریق پرسشنامه و بر اساس روش تحلیل سلسله مراتبی AHP، وزن­های نسبی معیارهای تأثیر­گذار و وزن­های نسبی روش­های تأمین مالی نسبت به هرکدام از معیارها و در نهایت، رتبه­بندی روش­های تأمین مالی بکار رفته در تحقیق حاضر، حاصل شد. بر اساس نتایج تحقیق با اهمیت­ترین معیار­ها از دید کارشناسان مالی و سرمایه­گذاری، معیار­های نرخ بازده بیشتر ، مشارکت بیشتر بخش خصوصی و سقف تأمین وجوه بیشتر بوده است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

  • بررسی و معرفی ریسک­های اقتصادی پروژه­های نوسازی شهری
  • بررسی و ارزیابی راهکارهای مدیریت ریسک موجود

معرفی راهکارهای مدیریت ریسک جدید

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی  با فرمت ورد