دانلود پايان نامه ارشد : مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

3-2-  تعریف ریسک

با مراجعه به منابع مختلف علمی، تعاریف متعددی از ریسک می توان یافت. که البته هر کدام از این تعاریف بسته به بعد یا زاویه دید خود، تعریف متفاوتی از ریسک ارائه کرده­اند. حاجی آقایی(87)، در پژوهش خود[1] ریسک را پدیده­ای در نظر می­گیرد که زیان بالفعل و مستقیم- از طریق کاهش جریان درآمدی و زیان سرمایه­ای- بر مؤسسه وارد می­شود. کدخدایی(78) در مقاله خود[2] ریسک را این­گونه تعریف می­کند که ریسک از احتمال وقوع خطر و مواجهه با زیان حکایت دارد و در بیان کلی انحراف رویداد­ها از موارد مطلوب و مورد انتظار را در­بر می­گیرد. ایشان در جایی دیگر از مقاله بیان می­کند که ریسک از رخداد­های غیر­قابل پیش­بینی پدید می­آید و احتمال وقوع این حالت بین 0و1 قرار دارد. در فرهنگ مدیریت راهنما، در تعریف ریسک آمده است « ریسک عبارت است از هر چیزی که حال یا آینده دارایی با توان کسب درآمد شرکت، مؤسسه یا سازمانی را تهدید می­کند ». فتحی(85)، در مقاله خود[3] بیان می­کند ریسک عبارت است از احتمال تغییر در مزایا و منافع پیش­بینی شده برای یک تصمیم، یک واقعه یا یک حالت در آینده. منظور ایشان از احتمال این است که اطمینانی به تغییرات نیست. تغییر هم اشاره به هرگونه کاهش یا افزایش در منافع دارد. به این معنا که صرفاً تغییرات نامطلوب نیست که در چارچوب ریسک پوشش پیدا می­کند، بلکه تغییرات مطلوب نیز در این معنا در چارچوب ریسک قرار دارد.

فتحی و همکاران در بخشی دیگر به بیان تفاوت عدم قطعیت و ریسک می­پردازد. در اکثر موارد، دو واژه ریسک و عدم قطعیت به صورت معادل و مترادف هم به کار می روند. ولی عدم قطعیت با وجود رابطه تنگاتنگی که با ریسک دارد، معادل ریسک نیست و در ادبیات مدیریت ریسک نیز این دو اصطلاح مجزا از یک­دیگر به­کار برده می­شوند. بر طبق گفته­های ایشان ریسک، عدم قطعیتی است که امکان اندازه­گیری آن وجود دارد ولی عدم قطعیت، مقوله­ای غیر­قابل اندازه­گیری می­باشد. در پروژه­ها نیز بین این دو مفهوم تفاوت وجود دارد. ایشان بیان می­کند که تمام عدم قطعیت­ها در پروژه منجر به ریسک نمی­شوند مانند نرخ متغیر ارز در مورد سازمانی که اساساً با یک واحد پولی کار می­کند؛ یا تغییر در ضوابط قانونی و مقررات در مورد پروژه­­ای که خارج از حوزۀ نفوذ آن دسته مقررات است. به این ترتیب واضح است که تنها زیر مجموعۀ محدودی از تمامی عدم قطعیت­ها در یک پروژه به عنوان ریسک پروژه مطرح می­شوند. ریسک پروژه، هر نوع عدم­قطعیتی است که در صورت وقوع، یک یا چند هدف پروژه را تحت تأثیر قرار می­دهد.

3-2-1-  عناصر اصلی ریسک

تمامی اشکال ریسک عناصر مشترکی دارند که شامل چهار عنصر ذیل است:

  1. محتوا: یعنی محیط یا وضعیتی که ریسک در آن منظور شده است. در واقع محتوا نمایی از تمامی پیامد­های سنجیده شده را فراهم می­کند. در صورت عدم تعیین محتوای مناسب، نمی­توان تعیین کرد که کدام یک از فعالیت­ها، شرایط و پیامد­ها می­باید در تجزیه و تحلیل ریسک فعالیت­های مدیریتی در نظر گرفته شود.
  2. عنصر فعالیت: کار یا اتفاقی که موجب ریسک می­شود. فعالیت به عنوان عنصر فعال ریسک در نظر گرفته می­شود و برای ظهور ریسک باید با یک یا چند شرط خاص و ویژه ترکیب شود. تمامی انواع ریسک با یک فعالیت به­وجود می­آیند، بدون این عنصر امکان به وجود آمدن ریسک صفر است.
  3. شرایط: برخلاف فعالیت که عنصر فعال ریسک است، شرایط به عنوان عنصر منفعل ریسک در نظر گرفته می­شود. شرایط یک مجموعه از اوضاع و احوالی است که توانایی ایجاد ریسک را دارد. شرایط در صورتی می­تواند منجر به ایجاد یک مجموعه از پیامد­­ها یا خروجی­ها شود که با یک فعالیت آغازگر خاص ترکیب شود.
  4. پیامد­ها: نتایج یا اثرات بالقوه یک فعالیت در ترکیب با یک شرط یا شرایط خاص

در مقابل برخی گروهی دیگر از محققان بر این باورند که عناصر اصلی ریسک شامل سه عنصر اصلی ذیل می­باشد:

الف. عامل یا فاکتور: عامل­ها، پدیده­هایی هستند[4] که علل بالقوه و موانع دستیابی به اهداف پروژه هستند. یک رویداد یا حادثه از عوامل و فاکتور­هایی بالقوه ناشی می­شود. این عوامل ممکن است با هم در ارتباط باشند یا به زنجیره وار به هم متصل باشند.

ب. رویداد: رویداد­ها یا پیشامد­ها علل اصلی و مانع دستیابی به یک هدف هستندکه چرخه طبیعی پروژه را مختل می­کنند مانند مشکلات در مذاکرات استملاک زمین پروژه و یا افزایش حجم کار

ج. اثر: نتیجه­ی یک رویداد است. مثل افزایش هزینه و زمان پروژه.

[1]  انواع ریسک و پوشش آن

[2] چالش عدم­اطمینان ریسک­های طبیعی در ایران

[3] ریسک مالی، شاخص سازی و اندازه­گیری

[4] Phenomenon

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

  • بررسی و معرفی ریسک­های اقتصادی پروژه­های نوسازی شهری
  • بررسی و ارزیابی راهکارهای مدیریت ریسک موجود

معرفی راهکارهای مدیریت ریسک جدید

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی  با فرمت ورد