دانلود پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : نفت ایران در گذر زمان

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 نفت ایران در گذر زمان

قسمتی از متن پایان نامه :

  

بند دوم:قرارداد اراپ

حق ايران از قرارداد با سيريپ

هرگاه پيمانكار كل در حدود معقول در سطح يا در زيرزمين (خواه در داخل ناحيه عمليات يا خارج از ‌آن) حقي از قبيل حقوق ارتفاقي و حق عبور و مرور و حق احداث و كشيدن راه و راه‌آهن و لوله و خطوط لوله و مجاري فاضلاب و زه‌كشي و سيم‌كشي و خطوط و نظاير آن لازم داشته باشد؛ شركت ملي نفت ايران حقوقي را كه پيمانكار كل لازم دارد، در مورد اراضي باير متعلق به دولت به‌طور مجاني و در موارد ديگر در مقابل پرداخت قيمت يا اجاره بهاي عادله براي پيمانكار كل تحصيل خواهد نمود.

پيمانكار كل مي‌تواند براي عمليات خود و با رعايت حقوق اشخاص ثالث هر نوع خاك و شن و آهن و سنگ و گچ و ساير مصالح ساختماني را برداشت و استفاده نمايد. كليه ماشين‌آلات، وسائل و وسائط نقليه، دستگاه‌ها و ادوات و مصالح و اشيا و اثاثه، حوائج كشتي، مواد خواربار، لوازم و كليه اجناس ديگري كه منحصرا از لحاظ صرفه‌جويي و حسن جريان عمليات وظايف پيمانكار ضروري باشد، با معافيت از هرگونه حقوق گمركي و عوارض شهرداري و ساير ماليات‌ها يا پرداخت‌هاي ديگر به ايران وارد نمايد.

در خاتمه اين قسمت براي اطلاع اضافه مي‌نمايد كه در قرارداد كنسرسيوم نيز حق استفاده از اراضي، حقوق ارتفاقي و حق عبور و مرور و حق احداث و كشيدن راه‌آهن و لوله و خطوط لوله و مجراي فاضلاب و زه‌كشي و سيم‌كشي و نظاير آن و حق استفاده از آب و حق استفاده از مصالح ساختماني به شركت‌هاي عامل اعطا شده است.

در قرارداد ايران و ايتاليا استفاده از اين حقوق با شركت «سيريپ» است (در دوره اكتشاف «آجيپ- مينراريا» نيز حق استفاده دارد) و در قرارداد ايران پان آمريكن براي شركت ايران پان آمريكن نيز اين مزايا در نظر گرفته شده است.

در قراردادهاي شش‌گانه استفاده از حقوق مزبور با شركت‌هاي غيرانتفاعي تاسيس شده مي‌باشد.

بعضي مطالب مهم ديگر قرارداد «اراپ» به شرح زير است:

1-برخلاف قراردادهاي ديگر كه در هيات‌مديره شركت‌هاي نفتي، مديراني از طرف ايران تعيين مي‌شوند، در قرارداد «اراپ» فقط پيش‌بيني شده است كه رسيدگي ساليانه محاسبات پيمانكار كل به وسيله هياتي مركب از دو نفر حسابرس به عمل خواهد آمد كه يكي از آنها از طرف شركت ملي نفت ايران و ديگري از طرف «اراپ» منصوب خواهد شد.

2-مدت مرحله اكتشاف در ناحيه واقع در دريا سه مرحله سه ساله مي‌باشد و حداقل مخارج براي مرحله سه ساله دوم و سوم 15ميليون فرانك يا 3ميليون دلار در سال جمعا 18ميليون دلار تعيين شده است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

ج:اهداف تحقيق

1-جمع آوری و تجزیه وتحلیل انواع روشهای پرداخت دریک پژوهش

2-بکارگیری روش نوین درقراردادهای سرمایه گذاری با حفظ منافع ماهیتی آن

     3- جایگزین یک راه کار مناسب برای حل معضلات قابل پیشبینی وغیرقابل پیش بینی درمقابل نوسان قیمت ارز و چالش های روبروی آن درایران

د:پرسشهای تحقيق

1-چگونه می توان حقوق و تعهداتی که در حوزه های سرمایه گذاری مشترک انجام می گیرد را مورد بررسی قرار دارد؟

 2-آیا این نوع از معاملات در حوزه سرمایه گذاری مشترک راه دارند؟

3- شیوه های این نوع از معاملات در حوزه صنعت نفت به چه شکل انجام می گیرد؟

4-چگونه می توان در حوزه صنعت نفت و گاز سرمایه گذاری را براساس بیع متقابل ایجاد کرد؟

5-معاملات متقابل به چه معاملاتی می گویند؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  نفت ایران در گذر زمان با فرمت ورد