دانلود پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

2-1- مبانی نظری

2-1-1- مقدمه

دهه 1990 میلادی با بازنگری در همه زمینه­های علمی، فلسفی و هنری همراه است، به همین علت نگاه نوسازی و مرمت شهری نسبت به دهه­­­­های پیش که نگاه جزئی نسبت به مسائل مرمت شهری داشته­اند، تغییر کرده و با در نظر گرفتن گذشته و هویت تاریخی دوره­های متفاوت، هویت جدید متناسب با شرایط زندگی امروز را در دستور کار خود قرار داده است. بر این اساس مرمت شهری مفهومی جامع پیدا می­کند، مفهومی که بهبود و توان بخشی بافت­های کهن، در تمام ابعاد اقتصادی، کالبدی، اجتماعی- فرهنگی را مدنظر قرار می­دهد و چارچوبی نو در فرایند دگرگونی شهری تدارک می­کند. ( عندلیب و همکاران، 92)

مبحث بهسازی و نوسازی بنا­ها ابتدا در اوایل قرن نوزدهم در اروپا مطرح شد و سپس در نیمه دوم قرن نوزدهم مداخله در این بافت­ها به دو شکل متفاوت صورت گرفت. کشور انگلستان از طریق تصویب قوانین خاص شهری برای رفع پاره­ای از مشکلات شهر­های صنعتی و فرانسه نیز از طریق سیاست­گذاری­ها و فراهم نمودن امکانات اجرایی وارد عمل شدند.

در ایران تجربه نوسازی بافت­های فرسوده به سال 1300 بر می­گردد.قبل از پیروزی انقلاب و در دهه 1350 با برگزاری سمینار­ها و چاپ کتب و مقالات متعدد در این زمینه، بافت تاریخی شهر­ها بیشتر مورد توجه قرار گرفت و بعد از پیروزی انقلاب نیز فعالیت­های نوسازی با سرعت بیشتری انجام گرفت. در همین راستا اقدامات دیگری نیز انجام گرفت مانند تأسیس دفتر نوسازی و بهسازی در وزارت مسکن و شهرسازی، اضافه کردن فصلی تحت عنوان تهیه و اجرای طرح­های نوسازی و بهسازی برای بافت­های مسئله­دار شهری به بخش عمران شهری در طول برنامه دوم توسعه اقتصادی- اجتماعی و در نهایت ایجاد شرکت مسکن سازان در وزارت مسکن و شهرسازی. از سال 1312 نیز با تدوین و تصویب قوانینی در مورد احداث و توسعه خیابان­ها، نوسازی بافت­های فرسوده وجه قانونی پیدا کرد. و بعد آن در سال 1320 شهرسازان با بولدوزر به جان بافت­های فرسوده افتادند و اقدام به نوسازی آن­ها نمودند. در دوران حکومت پهلوی دوم نیز این سیاست­ها مورد استقبال قرار گرفت و علیرغم این­که در برنامه اول عمرانی اعتباراتی جهت این امر تدارک دیده شده بود ولی به علت کمبود بودجه و مشکلات موجود ناشی از جنگ جهانی دوم این برنامه هیچ وقت اجرایی نشد. در هنگام تدوین برنامه دوم نیز قوانین مربوط به تملک و آزادسازی زمین جهت اجرای این طرح­ها و پروژه­ها تصویب شد اما شواهد و اسناد موجود حکایت از بی­توجهی به این قانون دارد.  اقدامات مطالعاتی در زمینه نوسازی بافت­های فرسوده در برنامه چهارم عمرانی (51-1347) صورت گرفته است. در این برنامه، نوسازی محلات قدیمی و غیر سالم در قالب طرح­های جامع دیده شد. همچنین در این برنامه مقرر می­گردد تا به منظور تأمین تمام و یا قسمتی از هزینة اجرائی طرح­های حفاظتی، تأسیسات و وسایل آتش­نشانی، خیابان­سازی و آسفالت نمودن آن­ها، نوسازی و تجدید بنای محلّه­های قدیمی و غیر بهداشتی، ایجاد پارک­های عمومی و فضای سبز شهری و مؤسسا­ت وابسته به آن­ها و مؤسسات عمومی و عام­المنفعه که طبق قوانین کشور تشکیل و عهده­دار تأمین نیازمندی­های عمومی هستند، بتوانند وام بگیرند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز به منظور بهبود بافت­های تخریب شده ناشی از جنگ، سیاست نوسازی مورد توجه دولتمردان قرار گرفت. اقدامات و سیاست­های اتخاذ شده بعد از پیروزی انقلاب به شرح ذیل می­باشد:

الف. تهیه طرح­های تفضیلی، تأسیس دفتر بهسازی بافت شهری و شرکت مسکن­سازان در برنامه اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

ب. تأسیس شرکت عمران و بهسازی شهری جهت مدیریت اجرای عملیات نوسازی، آزادسازی اراضی و بهره­گیری از منابع داخلی و خارجی برای تأمین مالی طرح­ها در طول برنامه دوم

ج. ایجاد انگیزه در مردم جهت حفظ و نگهداری بافت­ها، حمایت از طرح­های پژوهشی در زمینه بافت­های فرسوده و … در برنامه سوم.

2-1-2-  بافت­های فرسوده

بر اساس ماده یک قانون نوسازی و عمران شهری، نوسازی و عمران و اصلاحات اساسی و تأمین نیازمندی­های شهری و احداث و اصلاح و توسعه معابر و ایجاد پارک­ها و پارکینگ­ها  و …….و تأمین سایر تأسیسات مورد نیاز عمومی و نوسازی محلات از جمله وظایف اساسی شهرداری­ها بر شمرده شده است ( آئینی، 90). همانطور که مشاهده می­کنید در حال حاضر بخش عمده­ای از سطح شهر­های ایران، دچار فرسودگی و ناکارآمدی شده است. روزگاری این مناطق محیطی امن و سرشار از آرامش برای ساکنان خود بوده است ولی در حال حاضر مهاجرت­های بی رویه، توسعه افقی شهرها، عدم خدمات رسانی جدید به هسته های قدیمی شهر، موجب شده محله­های خوب شهری به محله­هایی پست تبدیل شود. در طرح جامع تهران بافت­های فرسوده به محدوده­های آسیب­پذیر شهر در برابر مخاطرات طبیعی اطلاق می­شود که نیازمند برنامه­ریزی و مداخله هماهنگ برای سامان­یابی آن­ها می­باشد ( داودی، جلالی، 89 ).

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

  • بررسی و معرفی ریسک­های اقتصادی پروژه­های نوسازی شهری
  • بررسی و ارزیابی راهکارهای مدیریت ریسک موجود

معرفی راهکارهای مدیریت ریسک جدید

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی  با فرمت ورد