دانلود پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

3-3-1- مبانی شناسایی ریسک

3-3-1-1-  آیا همۀ ریسک­ها از ابتدا قابل شناسایی هستند؟

سؤال اساسی که در زمینه شناسایی ریسک وجود دارد این است که آیا همۀ ریسک­ها از ابتدا قابل شناسایی هستند یا نه؟ ادله زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه هیچ­گاه امکان شناسایی تمامی ریسک­هایی که پروژه ممکن است با آن­ها مواجه شود، وجود ندارد. این ادله به شرح زیر می­باشد:

  • غیر­قابل شناسایی و پیش­بینی بودن برخی از پروژه­ها: برخی از ریسک­ها به صورت ذاتی غیر قابل شناسایی و پیش بینی می­باشند زیرا این دسته از ریسک­ها ناشی از نبود دانش ما هستند. در واقع این ریسک­ها نتیجه­ی یک اتفاق هستند.
  • ریسک­های در حال پیدایش: این دسته از ریسک­ها به دنبال مجموعه اقداماتی که در آینده قرار است انجام بگیرند، ظاهر می­شوند و اکنون به علت انجام نگرفتن آن اقدامات پنهان می­باشند.
  • ریسک­های آینده: ریسک­های آینده در واقع اتفاقاتی غیر­قطعی یا شرایطی هستند که هنوز اتفاق نیفتاده­اند و از دورنمای این مقطع زمانی نمی­توان آن­ها را پیش­بینی کرد.
  • ریسک­های پنهان یا غیر­قابل تشخیص: این گروه از ریسک­ها ناشی از تصمیم­ها یا انتخاب­های ” ذینفعان نامرئی “می­باشند. این افراد شامل آن دسته ازافراد یا گروه­هایی هستند که توانایی متأثر ساختن پروژه را داشته ولی از دید افرادی که سعی بر شناسایی ریسک­ها دارند پنهان یا غیر­قابل تشخیص هستند.
  • ریسک­های همیشه پنهان: به عنوان مثال افراد توانایی درک ریسک­های ناشی از گرایش­ها یا الگوهای روانی یا احساسی خود را ندارند. در واقع این ریسک­ها برای آن­ها غیر­قابل درک و مشاهده هستند.

3-3-1-2-  روش تعیین گروه­های ریسک

روش­های مختلفی برای طبقه­بندی ریسک وجود دارد مانند: طبقه­بندی به­صورت اصلی و فرعی، بر اساس میزان تأثیر آن­ها بر اهداف پروژه، طبقه­بندی بر­اساس واحد کنترل­کننده ریسک و در نهایت بر اساس منشأ ریسک­ها. جهت شناسایی ریسک و مدیریت آن، بهترین روش، تعیین گروه­های ریسک بر اساس منشأ آن­ها است. به عنوان مثال:

  • ریسک­های خارجی

که خود به دو دسته تقسیم می­شوند، شامل:

الف. غیر­قابل پیش­بینی مانند: تغییر در قوانین، بلایای طبیعی:

ریسک­هایی خارج از کنترل مدیران یا سازمان­های آن­ها که به­صورت کامل غیر­قابل پیش­بینی می­باشند. فهرست آن­ها را می­توان مشخص کرد ولی نمی­توان گفت که در یک پروژۀ خاص با کدام یکی از آن­ها مواجه خواهیم شد. این ریسک­ها می­توانند ناشی از اقدامات دولت یا گروه­های بیرونی، حوادث قهریه یا شکست در تکمیل پروژه به خاطر تأثیرات خارجی باشند. دخالت دولت یا مداخلۀ سازمان­های نظارتی می­تواند در ارتباط با تأمین مواد خام یا کالاهای تمام شده، نیاز­های محیطی و یا قیمت­گذاری باشد. اقدامات گروه­های بیرونی هم می­تواند شامل اخلال­گری یا مزاحمت­های کاری باشد. حوادث قهریه شامل موارد زلزله، سیل، یا غرق شدن کشتی است و در نهایت ناتوانی سازمان­های بیرونی در ارتباط با ارائه پشتیبانی­های زیر­بنایی یا مالی، یا ورشکستگی آن­ها، یا ارائه طراحی نامناسب است که می­تواند منجر به شکست پروژه گردد.

ب. قابل پیش­بینی اما غیر قابل ارزیابی، مانند: ریسک­های بازار، تورم، دسترسی به منابع اولیه

این دسته از ریسک­ها خارج از کنترل مدیران یا سازمان­های آن­ها بوده و ما انتظار مواجه­شدن با آن­ها را داریم ولی میزان و وسعت آن­ها مشخص نیست. ریسک­های این گروه در دو نوع هستند: اولی مربوط به فعالیت­های مربوط به تأمین مواد خام، کالا و خدمات مورد نیاز است، که شامل قیمت­ها، موجودی و تقاضاست. دومی مربوط به سیاست­های مالی است که در گردش پول، تورم و مالیات تأثیر می­گذارد. این ریسک­ها همچنین، شامل خواسته­های عملیاتی مثل نگهداری، عوامل محیطی مثل آب، هوا و تأثیرات اجتماعی نیز هست.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

  • بررسی و معرفی ریسک­های اقتصادی پروژه­های نوسازی شهری
  • بررسی و ارزیابی راهکارهای مدیریت ریسک موجود

معرفی راهکارهای مدیریت ریسک جدید

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی  با فرمت ورد