دانلود پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

2-1-6-  شیوه­های تجهیز منابع پروژه­های نوسازی شهری

همان­گونه که مستحضرید جهت تأمین مالی پروژه­­ها دو دسته منابع کلی وجود دارد، شامل منابع داخلی و خارجی، که در ادمه به بررسی بخشی از این روش­ها می­پردازیم، البته لازم به ذکر است که برخی از این روش­ها منطبق با احکام اسلامی است و جزء روش­های تأمین­مالی اسلامی می­باشد:

2-1-6-1- تجهیز منابع داخلی

برخی از روش­های مطرح­شده در این بخش، جزء روش­های تأمین­مالی اسلامی می­باشند.

  • تشکیل دفاتر خدمات نوسازی محلات

جهت تأمین مالی در سطح محلات چهار گروه دخیل هستند شامل: مردم ( ساکنان، مالکان، سازندگان، سرمایه­گذاران )، نظام مالی و اعتباری کشور، دولت و شهرداری­ها. در این میان نیاز به عنصر دیگری که بتواند بستر مناسب جهت اجرای وظایف این چهار گروه را فراهم نماید، به شدت احساس می­شود. در واقع به عنصر دیگری نیاز است تا بتواند از یک سو با اطلاع رسانی مناسب، در مالکان و ساکنان این بافت­ها انگیزه لازم جهت بهسازی و نوسازی محله را ایجاد کند و از دیگر سو برای مالکان و ساکنان زمینه برخورداری و استفاده از تسهیلات، حمایت­ها، تخفیفات و معافیت­های دولتی و شهر­داری را فراهم کند و نیز بتواند با تلاش و پیگیری خود، زمینه مشارکت همسایگان و سرمایه­گذاران خرد و کلان را فراهم کرده و منافع حاصل از این مشارکت را به­صورت عادلانه بین آن­ها تقسیم نماید.

  • انتشار اوراق مشارکت( روش تأمین­مالی اسلامی)

اوراق بهادار بانام یا بی­نام که به قیمت اسمی مشخص برای مدت معین و جهت تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز طرح­های عمرانی- انتفاعی دولت یا برای تأمین منابع مالی مورد نیاز جهت ایجاد، تکمیل و توسعه طرح­های سودآوری تولیدی، سازمانی و خدماتی در شرکت­های غیر­دولتی منتشر می­شود و به سرمایه­گذارانی که قصد مشارکت در اجرای طرح­های یاد شده را دارند، از طریق عرضه عمومی واگذار می­شود ( مؤید فر و همکاران، 92).

  • اوراق مشارکت نوسازی( روش تأمین­مالی اسلامی)

اوراق مشارکتی است که به­منظور مشارکت در خرید تسهیلات شهرداری بوسیله ناشر منتشر می­شود. این اوراق را می­توان بر سه نوع عقد مشارکت، عقد خرید دین و عقد وکالت مبتنی نمود. با توجه به مشخص بودن نرخ خرید دین، حق­الوکاله و دیگر هزینه­های انتشار و نظارت، اوراق مشارکت نوسازی اوراقی با سود ثابت بوده و سود آن­ها از پیش مشخص و معین است و بر اساس آن قیمت­گذاری می­شوند ( حسین­آبادی، تقوایی، 91 ).

  • انتشار اوراق سهام پروژه ( سهام­دار پروژه)( روش تأمین­مالی اسلامی)

این روش در واقع زیر مجموعه روش کلی­تر تبدیل به اوراق بهادار سازی دارایی­ها می­باشد. روش اوراق بهادار سازی دارایی­ها فرایندی است که از طریق آن دارایی­های تقریباً همگن اما با قدرت نقدینگی کمتر با یک­دیگر تجمیع و مجدداً بسته­بندی می­شوند و بر پایه آن­ها اوراق بهاداری منتشر و به اشخاص ثالث فروخته می­شود. در روش سهام­دار پروژه مردم که شامل: مالکان، صاحبان حقوق و منافع، سرمایه­گذاران، سازندگان، مشاوران، رسانه­ها، مدیران و ….. می­باشد در مقابل جریان نقدی و غیر نقدی خود اوراق بهاداری که معرف درصدی از کل طرح یا پروژه است در یافت می­کند. در این روش بعد از محاسبه دقیق تمام هزینه­های پروژه و بر اساس آن اوراق سهام پروژه صادر و عرضه می­گردد.

  • ایجاد صندوق تنخواه­گردان برای تأمین مالی مجریان طرح­های نوسازی شهری با کمک دولت
  • پیش فروش واحد­های مسکونی، تجاری، خدماتی و اداری که در طرح نوسازی ایجاد می­گردند
  • اخذ ردیف بودجه­ای از محل درآمد عمومی و درآمد استانی دولت

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

  • بررسی و معرفی ریسک­های اقتصادی پروژه­های نوسازی شهری
  • بررسی و ارزیابی راهکارهای مدیریت ریسک موجود

معرفی راهکارهای مدیریت ریسک جدید

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : مدیریت ریسک و ریسک اقتصادی پروژه های نوسازی شهری از منظر اسلامی  با فرمت ورد