دانلود پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : اثر اشاعه نرخ ارز در اقتصاد ایران

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 اثر اشاعه نرخ ارز در اقتصاد ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

1-7-2-شاخص قیمت

شاخص کمیتی است که به عنوان نماینده کمیت­های همگن متعدد بکار می­رود و می­تواند جهت و میزان تغیر کمیت­های مورد نظر را در طول زمان نشان دهد. به طور مثال برای تعیین تغییرات بهای کالاهای موجود در گروه کالاهای خوراکی می­توانیم با ارائه نوعی شاخص مشخص کنیم که در مجموع قیمت کالا­های یک گروه چگونه تغییر کرده است.

بنابراین اولین ویژگی یک شاخص این است که به عنوان نماینده از چندین کمیت همجنس مورد استفاده قرار می­گیرد . دومین ویژگی آن نیز این است که معمولا این کمیت برحسب مقدار آن در سال پایه سنجیده می­شود. مقدار شاخص برای سال پایه را معمولا 100 فرض می­کنند.

شاخص­های قیمت سطوح و تغییرات در قیمت­های خاص و یا گروهی از قیمت­ها را اندازه گیری می­کنند. هنگامی که شاخص­های قیمت برای تبدیل ارقام قیمت­های جاری به قیمت­های ثابت مورد استفاده قرار می­گیرند این شاخص­ها تعدیل کننده قیمت نامیده می­شوند. همچنین از شاخص­های قیمت برای اندازه­گیری تورم استفاده می­شود.

برای محاسبه شاخص قیمت نمی­توان از میانگین معمولی قیمت­ها استفاده نمود. بنابراین باید به هر کالا متناسب با اهمیت آن کالا در تولید یا مصرف ، وزن و ضریب متفاوتی داده شود تا در نتیجه این امر کالاهایی که ممکن است در مجموع تولید یا مصرف نقش اساسی نداشته باشند ولی قیمت آنها بالا باشد یا تغییرات زیادی داشته باشد ، نتوانند بر کل شاخص اثر قابل ملاحظه­ای اعمال نمایند.

همچنین شاخص قیمت­ها تنها باید منعکس کننده تغییرات سطح قیمت­ها باشد . یعنی مقادیر کالاها برای سالهای مختلف باید یکسان فرض شود. برای محاسبه شاخص قیمت­ها از چند روش استفاده می­شود که از جمله این روش­ها می­توان به روش لاسپیرز[1] ، روش پاشه[2] و روش فیشر[3]  اشاره نمود.

 

1-7-2-1-شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی(CPI)[4]

شاخص قیمت خرده فروشی هزینه سبدی از کالا و خدمات خریداری شده از سوی یک خانوار متوسط را ارزیابی می­کند که ترکیب و اوزان سبد معمولا بر مبنای ارزیابی عادات مخارج خانواده یا خانوارها قرار دارد.

بنابراین CPI برای سنجش سطح عمومی قیمت­های خرده فروشی کالاها و خدماتی است که توسط خانوارهای شهری کشور مصرف می­شود. نظر به اینکه قیمت­های خرده فروشی بهایی است که خانوارها برای کالاها و خدمات مصرفی می­پردازد ، این شاخص بیانگر سطح هزینه زندگی و تغییرات آن است.

در صورتی که کالاهای یارانه­ای و کالاهایی که قیمت آن تحت کنترل دولت است در محاسبه شاخص قیمت مصرف کننده منظور شود ، تورم قیمت مصرف کننده را کمتر گزارش می­دهد.

1-7-2-2-شاخص قیمت تولیدکننده(PPI)[5]

شاخص قیمت تولیدکننده ، قیمت کالاهای تولید داخلی را در محل کارخانه ارزیابی می­کند. اغلب شاخص­های قیمت تولیدکننده ، قیمت­های بازده کالاها را پوشش می­دهد. اگر چه برخی از کشورها شاخص قیمت داده­ها برای مواد خام خریداری شده توسط صنعت را نیز تهیه می­کنند.

1-7-3-اثر اشاعه­ای نرخ ارز

اثر اشاعه­ای نرخ ارز عبارتست از:مقدار تغییر در قیمتهای محلی در ازای یک واحد تغیر در نرخ ارز(گلدبرگ و کنتر،1970)[6]

اثر اشاعه نرخ ارز زمانی به صورت کامل اتفاق خواهد افتاد که به هر میزان که نرخ ارز تغییر کند به همان میزان شاخص قیمتها هم تغیر پیدا کند و اگر تغییر نرخ ارز هیچ تغییری در شاخص قیمتها نداشته باشد اثر اشاعه صفر خواهد بود.(پینیت 2011)[7]

فرض میکنیم هر دلار در برابر یورو 10 درصد افزایش یابد و ایالت متحده از آلمان واردات انجام دهد و قیمت یک کالای خاص پس از آن 4 درصد افزایش یابد پس خواهیم گفت اشاعه ی نرخ ارز از طریق قیمت 4/0 است یا به عبارتی 40درصد از این تغیر قیمت دلار به قیمتهامنتقل شده است(لات،2013)[8].

[1] – Laspeyres

[2] – Paashe

[3] – Fischer

[4] -Consumer Price Index

[5] -Producer Price Index

[6] -goldberg & kenter

[7] -pyneit

[8] -lat

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش

از آنجا که تصمیمات سیاست پولی در اقتصاد هر کشوری دارای اهمیت است و بنا به قولی پول استاندارد استانداردهاست و وقتی این استاندارد به هم می خورد تمامی استانداردها حتی استانداردهای اخلاقی جامعه به هم می خورد لذا اهمیت بررسی عوامل مختلف اثر گذار بر تورم امری غیر قابل انکار است.

تجزیه و تحلیل منشاء فشارهای تورمی یکی از مهمترین مسائلی است که علم اقتصاد در سالیان اخیر در پیش روی خود داشته است . یکی از اهداف تحقیق حاضر بررسی راجع به یکی از عوامل متعدد است که به نظر می رسد منشاء شتاب دهنده روند صعودی قیمتها باشد . امروزه اثر گذاری نوسانات نرخ ارز بر شاخص قیمتها و تورم در سطوح کلان و ملی یکی از رایج ترین مباحث در بحثهای اقتصادی است.مطالعاتی از این دست تلاشی است ماورای تلاشهای محدود یا گسترده در تئوریهای مطرح شده گذشتگان .

پس بنا به آنچه بدان خواهیم پرداخت برآنیم تا با استفاده از داده­های کمی، تاثیر و سرعت اثرگذاری نوسانات ارزی را بر شاخص­های قیمتی مصرف­کننده و تولید­کننده برآورد نماییم.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  اثر اشاعه نرخ ارز در اقتصاد ایران با فرمت ورد