دانلود پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : اثر اشاعه نرخ ارز در اقتصاد ایران

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 اثر اشاعه نرخ ارز در اقتصاد ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

1-7-1-2-کاهش ارزش اسمی رسمی[1] – افزایش ارزش اسمی رسمی[2]

کاهش ارزش اسمی رسمی زمانی رخ می­دهد که تحت یک رژیم نرخ ارز ثابت ، نرخ ارز( قیمت پول­های خارجی) رسما افزایش یابد . پس کاهش ارزش اسمی رسمی بدین معناست که خارجیان بابت پولی که ارزشش کاهش یافته است ، مبلغ کمتری می­پردازند و از طرف دیگر ساکنین کشوری که از آن کاهش ارزش اسمی رسمی صورت گرفته باید مبلغ بیشتری در قبال پول­های خارجی بپردازند به همین ترتیب کاهش نرخ ارز تحت یک نظام نرخ ارز ثابت را افزایش ارزش اسمی رسمی پول می­گویند.

1-7-1-3-کاهش ارزش بازاری یا غیر رسمی[3] – افزایش ارزش بازاری یا غیر رسمی[4]

تحت رژیم نرخ ارز شناور ، تغییرات نرخ ارز اصطلاحا کاهش و یا افزایش بازاری نامیده می­شود. در یک نرخ ارز شناور زمانی با کاهش ارزش بازاری یا غیر رسمی پول مواجه می­شویم که بر حسب پول­های خارجی ، قیمت پول داخلی ارزانتر شده باشد. برعکس زمانی ارزش غیر رسمی یک پول افزایش می­یابد که قیمت مبادله­ای آن برحسب پول خارجی افزایش یابد. در این حالت نرخ ارز به صورت آزاد و شناور بوسیله نیروهای بازار تعیین می­شود و مقدار آن با تغییر در سیاست­های کلان اقتصادی تعدیل می­گردد.

1-7-1-4-اهمیت نرخ ارز و نوسانات ارزی

اگر چه به ظاهر نرخ ارز در واقع نرخ ساده­ای می­نماید که نشانگر نرخ برابری دو پول داخلی و خارجی است اما از نظر تحلیلی و در عمل کم و کیف این نرخ اثرات بسیار عمیقی در عرصه­های مختلف اقتصادی ، اجتماعی و … داشته و دارد.

دست­اندرکاران مباحث اقتصادی به خوبی واقف هستند که در مباحث اقتصادی آنچه حائز اهمیت است نه قیمت­های مطلق بلکه قیمت­های نسبی است و چون نرخ ارز نیز چیزی جز قیمت نسبی پول­های داخلی و خارجی نیست ، بنابراین در مباحث اقتصادی مورد توجه و دارای اهمیت می­باشد. پس علت اصلی اهمیت نرخ ارز آن است که این نه یک قیمت مطلق بلکه یک قیمت نسبی است. به زبان ساده­تر ، نرخ ارز قیمت نسبی پول خارجی به پول داخلی است که افزایش(کاهش) آن از یک سو باعث ارزانتر (گرانتر) شدن کالاهای داخلی برای خریداران خارجی گشته و از سوی دیگر کالاهای وارداتی را برای مصرف­کنندگان داخلی گرانتر (ارزانتر) خواهد نمود. بوضوح می­توان ادعا نمود که تخصیص منابع نیز در همین جهت شکل خواهد گرفت و الگوی مصرف کالای داخلی وارداتی نیز در همین امر متاثر خواهند شد . در اینجا به اجمال به نوسانات ارزی و اهمیت این نوسانات پرداخته می­شود. نوسانات گسترده و وسیع نرخ ارز بدون توجه به زیرساخت­ها و عواملی نهادی موجود در هر کشور می­تواند عواقب بسیار نامطلوبی در پی داشته که یکی از این عواقب می­تواندتورم­های بسیار شدید و لجام گسیخته­ای باشد که بافت­های تولیدی و سرمایه­گذاری را فلج نموده و به ضعف اقتصادهای در حال توسعه دامن بزند. اگر نرخ ارز نوسانات شدیدی را ظاهر سازد صادرکنندگان و واردکنندگان بسته به میزتن خطرگریزی و وضعیت بازار داخلی می­توانند به یکی از حالات زیر متوسل شوند:

اول آنکه برخی از آنان بطور کلی دست از چنین معاملاتی برخواهند داشت . دوم آن­دسته از صادرکنندگان یا وارد کنندگان که معاملات را منقطع نمی­سازند اما برای جبران آنچه اتفاق افتاده سود بیشتری مطالبه می­کنند و چون عرضه و تقاضای هر کشور جزء کوچکی از عرضه و تقاضای کل را تشکیل می­دهند و کشور مذبور قدرت تعیین قیمت­های جهانی را ندارد از این رو دست­اندرکاران تجارت خارجی این این افزایش سود را با فروش گرانتر به خریداران داخلی تامین خواهند کرد و این امر به افزایش قیمت­های داخلی و تورم دامن خواهد زد. بنابراین و بطور اجمالی باید گفت که نوسانات نرخ ارز منجر به کاهش تولید داخلی ، افزایش قیمت­ها ، ایجاد تورم و تهدید تجارت خارجی خواهد شد.

[1] -Develuation

[2] -Revaluation

[3] -Depreciation

[4] -Appreciation

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش

از آنجا که تصمیمات سیاست پولی در اقتصاد هر کشوری دارای اهمیت است و بنا به قولی پول استاندارد استانداردهاست و وقتی این استاندارد به هم می خورد تمامی استانداردها حتی استانداردهای اخلاقی جامعه به هم می خورد لذا اهمیت بررسی عوامل مختلف اثر گذار بر تورم امری غیر قابل انکار است.

تجزیه و تحلیل منشاء فشارهای تورمی یکی از مهمترین مسائلی است که علم اقتصاد در سالیان اخیر در پیش روی خود داشته است . یکی از اهداف تحقیق حاضر بررسی راجع به یکی از عوامل متعدد است که به نظر می رسد منشاء شتاب دهنده روند صعودی قیمتها باشد . امروزه اثر گذاری نوسانات نرخ ارز بر شاخص قیمتها و تورم در سطوح کلان و ملی یکی از رایج ترین مباحث در بحثهای اقتصادی است.مطالعاتی از این دست تلاشی است ماورای تلاشهای محدود یا گسترده در تئوریهای مطرح شده گذشتگان .

پس بنا به آنچه بدان خواهیم پرداخت برآنیم تا با استفاده از داده­های کمی، تاثیر و سرعت اثرگذاری نوسانات ارزی را بر شاخص­های قیمتی مصرف­کننده و تولید­کننده برآورد نماییم.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  اثر اشاعه نرخ ارز در اقتصاد ایران با فرمت ورد