دانلود پايان نامه ارشد : جبران های تجاری در سازمان جهانی تجارت

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 جبران های تجاری در سازمان جهانی تجارت

قسمتی از متن پایان نامه :

مبحث دوم: پیشگیری از اختلاف به عنوان یک درمان سلبی

اثر مهم جریان از هنجار سازی، پیشگری از اختلاف است. زیرا هنجار سازمان جهانی تجارت، نسبت به اختلافات محتمل در آینده هشدار داده و از آن جلو گیری می کند[1]. در این باب، پیشگیری از اختلاف می تواند به عنوان یک درمان منفی یا سلبی متصور شود. چرا که نسبت به وضعیت جبرانی، حتی پیش از آن که این وضعیت حادث شود، هشدار می دهد تا اینکه بخواهد به اصلاح آن بپردازد. در معنای محدود، پیشگیری از اختلاف متضمن اثرات مختص پیشگیری است. رویه قضایی به عنوان مورد خاص حکم یا گزارش شده توسط هیئت یا مرجع استیناف، می آید تا همانند جبران های ملی یا یارانه ها، در یک موضوع خاص ادا شده و بصورت قاعده ای در آید. این بخش خاص از رویه قضایی تجارت به طرفین متخاصم کمک می کند تا اختلافات خویش را حتی بی توصل به مراجع قضایی، حل و فصل نمایند. به هر حال، این حل و فصل یا توافق غیر قضایی، از نظر ماهوی، متمایز از راه حل های سیاسی حل اختلاف گات 1947 می باشد. در حالی که چنین راه حل های دیپلماتیک که ریشه در فقدان قوانین مناسب دارند تنها توافقات تحت نظام سازمان جهانی تجارت بودند، در مقابل به نظر می رسد به شدت تحت تاثیر غنای رویه قضایی باشند. وجود قانون مناسب بدین معنی است که طرفین درگیر در بسیاری از اختلافات هیچ دلیلی برای رفتن به دادگاه ندارند؛ چرا که نتیجه احتمالی را می توان با رویه قضایی موجود پیش بینی کرد. این پیش بینی و آگاهی اشخاص را قادر می سازد که اختلافات خود را در سایه قانون حل و فصل سازند.

از سوی دیگر، در مفهومی گسترده تر، پیشگیری از اختلافات نشان دهنده اثرات پیشگیری جامع می باشد. به عنوان بخش عمده ای از رویه قضایی که تجمیع شده است و پیروی از آن منظم تر می شود، حالات کلی منازعات بالقوه در مسیر رقابت خصمانه حقوقی تمایل دارند که تعدیل شوند. تحت این شرایط، صدور حکم را می توان به شیوه ای کمتر عاطفی مورد استناد قرار داد و با ملاحظات کمتر سیاسی تهییج نمود. در عوض، داوری، برای کمک به روشن شدن بیشتر و توسعه ی قانون تجارت بین الملل، آن هم فراتر از آن چه که موجود می باشد، خواستگاه دارد. این پدیده ی کامل، انتقادی است به سلامت سازمانی سیستم تجارت جهانی چرا که به طور موثر می تواند موجبات رخوت این سیستم را فراهم آورد. نه تنها سوء استفاده و یا سوء اعمال، بلکه استفاده بیش از حد از مکانیزم حل و فصل اختلاف، به ویژه با توجه به سن نه چندان سازمان جهانی تجارت، خود نوعی آسیب به تمامیت محسوب می شود. علاوه بر این، تعداد بی سابقه ای از عضویت در سازمان جهانی تجارت و همچنین حجم و گستردگی معاملات روزانه شان، کنترل دفتر ثبت دعاوی حقوقی را به چالشی دلهره آور تر از همیشه مبدل می سازد. تحت این شرایط، قطعا پیشگیری از اختلاف به جلوگیری از اضافه بار سیستم از طریق کاهش تعداد اختلافات غیر ضروری کمک می کند.

مبحث سوم: برقراری ارتباط میان جبران های سازمان جهانی تجارت و جبران های داخلی

بند یک: پذیرش مستقیم

سیستم سازمان جهانی تجارت نه تنها برای رفاه بین دولتی میان اعضا، بلکه برای منافع اعضاء کوچکتر سیستم به عنوان مصرف کنندگان، تولیدکنندگان و کشاورزان نیز می باشد. در این راستا، حاکمیت قانون در سازمان جهانی تجارت به عنوان جبران جمعی و مشترک، همانطور که در بالا ذکر شد، می تواند با تضمین ثبات و آینده نگری نظام سازمان جهانی تجارت، در نهایت در خدمت رفاه و منافع هر یک از این بازیگران اقتصادی باشد. یکی از پانل های اخیر سازمان جهانی تجارت به خوبی این اصل اساسی سازمان را بیان داشت و اصطلاح “اثر غیر مستقیم” را بدین معنی به کار گرفت[2]. بخش 301 پانل مذکور چنین فرض و ابراز داشت:

7.76) امنیت و پیش بینی و آینده نگری مورد سوال، در مبحث نظام تجارت چند جانبه مطرح می باشند. نظام تجارت چند جانبه، جبراً، تنها حول محور قوانین نمی گردد بلکه در واقع اغلب بر اشخاص فعال در تجارت استوار است. عدم وجود امنیت و پیش بینی و آینده نگری، اکثر اوقات این اشخاص درگیر تجارت را تحت تاثیر قرار می دهد…

7.78) بنابراین، شاید بهتر باشد که در نظام حقوقی گات/سازمان جهانی تجارت صحبت از اصل تاثیرغیر مستقیم باشد تا اصل مستقیم.

[1] Cf. ROGER FISHER, IMPROVING COMPLIANCE WITH INTERNATIONAL LAW 22-23 (1981) (maintaining that one of the multiple objectives of compliance is “future-oriented,” deciding “on what ought to happen next”).

[2] WTO Panel Report on United States—Sections 301-310 of the Trade Act of 1974, WT/DS152/R (Jan. 27, 2000), ¶ 7.78.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات تحقیق:

سوال اصلی- سازمان جهانی تجارت برای اعمال جبران های تجاری چه مکانیزمی در نظر گرفته است واین جبران ها مشتمل بر چه مواردی است ؟

سوال فرعی- شرایط اجرای این مکانیسم ها بر طبق موافقتنامه های سازمان جهانی تجارت چیست؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : جبران های تجاری در سازمان جهانی تجارت  با فرمت ورد