دانلود پايان نامه ارشد : اثرات اقتصادی جریانات تجاری بر بهره وری درصنعت خودرو

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 اثرات اقتصادی جریانات تجاری بر بهره وری درصنعت خودرو

قسمتی از متن پایان نامه :

  

3-3-بهره­وري، اهداف و تعاریف آن

 

به دليل اين که بهره­وري بيشتر يک مفهوم کيفي است، محدوديت­هاي زيادي براي اندازه­گيري آن وجود دارد. مثلاً يکي از عوامل افزايش بهره­وري، انگيزه کارگران در محيط کار مي­باشد که، قابل اندازه­گيري نيست. يعني بهره­وري مفهومي است که تعريف آن ساده است، ولي اندازه­گيري آن مشکل است. به صورت عام بهره‌وری برابر است با نسبت ستانده تولید به یکی از نهاده­های تولید، یا به بیان دیگر، سرانه تولید به ازای یک واحد از نهاده­های تولید، بطور مثال سرانه تولید هر واحد نیروی کار. در حاليکه اختلافي روي اين مفهوم عمومي وجود ندارد، در جستجوي ادبيات بهره­وري و کاربردهاي متنوع آن به اين نتيجه مي­رسيم که، هدف و اندازه­گيري منحصر بفردي براي بهره­وري وجود ندارد. (دورنبوش و فیشر، ترجمه تیزهوشان تابان،1380: 817)

اهداف اندازه­گيري بهره­وري شامل مواردي از جمله تکنولوژي، کارايي، صرفه­جويي در هزينه­ها، محک­زني مراحل توليد و استانداردهاي زندگي مي­باشد.(جيووانيني و نزو، 2001: 12-11)

هدف از اندازه­گيري رشد بهره­وري،اثرگذاري بر تغييرات تکنولوژيکي مي­باشد. تکنولوژي، راههای تبديل منابع به ستاده خواسته شده تعريف مي­شود، که شامل محصولات جديد (پيشرفت­هايي در طراحي و کيفيت کالاهاي سرمايه­اي) مي­باشد.

کارايي، به معني دستيابي به حداکثر ميزاني از ستاده که با تکنولوژي موجود، با يک ميزان ثابتي از نهاده قابل دستيابي باشد. بهره­وري به مفهوم کارايي، تکنيک حرکت به سوي بهترين عمل يا حذف سازمانهاي ناکارا مي­باشد.

راه حل اساسي در توصيف و اندازه­گيري تغيير بهره­وري،صرفه­جويي در هزينه­هاي واقعي مي­باشد. اندازه‌گيري بهره­وري يک عنصر کليدي به سوي تعيين استانداردهاي زندگي است. درآمد سرانه، معياري از استاندارد زندگي است. درآمد هر شخص يکي از متغيرهایي است که، به طور مستقيم با بهره­وري نيروي کار در ارتباط است، که ارزش افزوده هر ساعت کار انجام شده مي­باشد. در اين مورد اندازه­گيري بهره­وري به بهتر فهميدن و بهبود استاندارد زندگي کمک مي­کند.

اندازه­گيري بهره­وري هنگامي که تنها يک ستاده با استفاده از يک نهاده توليد مي­شود، تقريباً ساده است. در اين حالت ستاده هر واحد از نهاده، معياری همه جانبه از بهره­وري است و آن مي­تواند مقايسه عملکرد واحد توليدي يا صنعت باشد. هنگامي که چند ستاده با استفاده از چند نهاده توليد مي­شوند، اندازه­گيري بهره­وري مشکل­تر است. در اين مورد بهره­وري اغلب با استفاده از معيارهاي بهره­وري جزئي اندازه­گيري مي‌شود، مانند ستاده هر واحد از کارگر يا هر واحد کار انجام شده اندازه­گيري مي­شود. عليرغم اينکه استفاده از معيارهاي بهره­وري جزئي داراي محدوديت­هايي مي­باشد و عملکرد يک واحد توليدي را غلط نشان دهد، ولي چنين معيارهايي اغلب جايي که محقق مي­خواهد با محاسبه اختلاف بهره­وري نيروي کار و شدت سرمايه و ديگر عوامل به محاسبه رشد بپردازد، استفاده مي­شود. معيارهاي بهره­وري کل عوامل توليد از نهاده­ها و عوامل توليد جهت محاسبه استفاده مي­کند، بنابراين جهت اندازه­گيري عملکرد و مقايسه چند واحد توليدي و يا يک واحد توليدي داده شده در طي یک دوره زمانی، مناسب­تر مي­باشد. در حالت وجود چند ستاده و نهاده، بهره­وري کل عوامل توليد بصورت نرخي از کل عوامل توليد شده به عوامل استفاده شده تعريف می­شود.(کولي و همکاران[1]، 2005: 62)

در ادامه به تعاریف مختلف بهره­وری می­پردازیم و نظریات مختلف اقتصاددانان را در این زمینه بیان می‌کنیم:

تعریف سازمان بین المللی کار از بهره­وری: رابطه بین ستانده حاصل از یک نظام تولیدی با داده­های به کار رفته برای تولید آن، که داده­ها میتوانند زمین، سرمایه، نیروی کار و عوامل دیگر باشند.

در این تعریف « مدیریت » بطور ویژه یکی از عوامل تولید در نظر گرفته شده است. نسبت تولید به هر کدام از این عوامل معیاری برای سنجش بهره­وری محسوب می­شود.

در اطلاعیه تشکیل مرکز بهره­وری ژاپن(JPC) در سال ۱۹۵۵ در ارتباط با بهبود بهره­وری چنین بیان شده است که:

« حداکثر استفاده از منابع فیزیکی، نیروی انسانی، تسهيلات و سایر عوامل به روش­های علمی بطوری که بهبود بهره­وری به کاهش هزینه تولید، گسترش بازارها، افزایش اشتغال و افزايش دستمزدهاي واقعي و بالارفتن سطح زندگی همه آحاد ملت منجر شود، آن­گونه كه به سود كاركنان، مديريت و عموم مصرف‌كنندگان باشد. »

از دیدگاه مرکز بهره­وری ژاپن، بهره­وری یک اولویت و انتخاب ملی است، که منجر به افزایش رفاه اجتماعی و کاهش فقر می­گردد. مرکز بهره­وری ژاپن از زمان تأسیسش در سال ۱۹۵۵، نهضت ملی افزایش بهره­وری را تحت سه اصل رهنمون­ساز به جلو هدایت نموده است، که عبارتند از: افزایش اشتغال، همکاری بین نیروی کار و مدیریت و توزیع عادلانه و برابر ثمره­های بهبود بهره­وری در میان مدیریت، نیروی کار و مصرف کنندگان.

افزایش قابل توجه بهره­وری در تعدادی از کشورها در دهه­های اخیر موجب شده است که، ارتقاء سطح بهره­وری ملی بعنوان یک اولویت در سطح کشور مطرح باشد. بطور مثال در دوره زمانی (۱۹۷۴- ۱۹۶۷) کشور ژاپن بهره­وری ملی خود را ۶/۹۹% افزایش داد، در حالی که در همان مدت، مدیریت بهره­وری ملی در کشورهای آلمان غربی و ایالات متحده امریکا به ترتیب ۳/۴۳ و ۲۵/۲۹% افزایش یافت.

در اواخر دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰ مرکز بهره­وری آمریکا تعریف زیر را ارائه داد:

«قیمت تعدیل شده × بهره­وری = سود »

تعاریف دیگری از بهره­وری در زیر آمده­اند:

  • استاینر[2]: معیار عملکرد و یا قدرت و توان هر سازمان در تولید کالا و خدمات.
  • استیگل[3]: نسبت میان بازده به هزینه عملیات تولیدی.
  • ماندل[4]: بهره­وری به مفهوم نسبت بین بازده تولید به واحد منبع مصرف شده است، که با سال پایه مقایسه می­شود.
  • دیویس[5]: تغییر بدست آمده در مقدار محصول در ازاء منابع مصرف شده.
  • فابری کانت [6]: یک نسبت همیشگی بین خروجی به ورودی.
  • کانلان[7] (متخصص مدیریت و بهره­وری): انجام کار درست به روش درست.

 

در سال­های ۱۹۷۴ و اواخر ۱۹۸۴ « سومانث[8] » سه تعریف اساسی را درباره بهره­وری مرتبط با سازمان­ها و شرکت­ها به شرح زیر ارائه داد: (سومانث و یاووز، 1984: 223)

[1]– Coelli et al

[2] – Stainer

[3] – Stigel

[4] – Mundel

[5] – Davis

[6] – Fabri Cant

[7] – Kanlan

[8] – Sumanth

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-3-سؤالات تحقیق

در این تحقیق سؤالات زیر مورد آزمون قرار می­گیرد:

  1. تأثیر جریانات تجاری بر میزان بهره­وری صنعت خودرو کشور چگونه است؟
  2. تأثیر سرمایه‌گذاری بنگاهها در زمینه تحقیق و توسعه بر میزان بهره­وری بخش صنعت خودرو کشور چگونه است؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : اثرات اقتصادی جریانات تجاری بر بهره وری درصنعت خودرو  با فرمت ورد