دانلود پايان نامه ارشد : اثرات اقتصادی جریانات تجاری بر بهره وری درصنعت خودرو

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 اثرات اقتصادی جریانات تجاری بر بهره وری درصنعت خودرو

قسمتی از متن پایان نامه :

  

3-7-1-شاخص بهره­وري جزئي (PFP)

اين شاخص به ارزيابي بهره­وري در رابطه با يکي از عوامل توليد مي­پردازد. (آذربايجانی و ديگران،1381: 448)

 

که در اين رابطه  شاخص بهره­وري عامل توليد -ام و O ستانده و  ميزان نهاده بکار رفته -ام مي­باشد. يعني در شاخص­هاي بهره­وري جزئي ارتباط ستانده با يک نهاده مورد توجه قرار مي­گيرد.

به عنوان مثال بهره­وري نيروي کار را مي­توان به شکل زير نوشت.

(1)

: بهره­وري نيروي­كار

: ارزش­افزوده

: هزينه پرسنلي جبران خدمات مزد و حقوق بگيران

از ديدگاه اقتصادي بهره­وري جزئي همان توليد متوسط نهاده است، که در يک زمان معين و در چارچوب تکنولوژي موجود در آن مقطع زماني حاصل شده است.

 

3-7-2-شاخص بهره­وري كل (TFP)

اختلاف اساسي و قابل توجه بينTFP  و بهره­وري نيروي كار وجود دارد، به طوري كه TFP معيار بهتري نسبت به بهره­وري نيروي كار انعكاس مي­دهد، طبق یافته های چانگ و هونگ (2006)، بهره­وری نیروی  کار ترکیبی از نهاده­ها و تکنولوژی را منعکس می­کند، ولیTFP نقش تمام ورودی­های دیگر به جز سرمایه و نیروی­کار را برای رشد اقتصادی درنظر می­گیرد. (امینی و فرهادی کیا، 1390: 6)

 

3-8- عوامل مؤثر بر بهره­وری کل عوامل تولید

 

باتوجه به­اينکه رشد بهره­وري کل عوامل توليد برابر با ميانگين موزون رشد بهره­وري نيروي­کار و سرمايه مي­باشد، در نتيجۀ عوامل بهبود سطح کيفي نيروي کار و سرمايه، که تخصيص بهتر منابع و استفاده بهينه از منابع و امکانات موجود را به همراه دارد، به ارتقاء بهره­وري کل عوامل توليد کمک مي­کند. در گزارش سازمان بهره­وري آسيايي، عوامل ذيل به عنوان مهمترين فاکتورهاي تسريع­کننده رشد بهره­وري کل عوامل توليد ذکر گرديده است. (ولي­زاده زنور، 16:1388-15)

 

الف­­)سرمايه­گذاري خارجي

شاخص سرمايه­گذاري خارجي (از طريق انتقال فن­آوري و در نتيجه افزايش توليد) بر رشد بهره­وري کل عوامل توليد تأثير مثبت دارد. در چند دهه اخير، سرمايه­گذاري مستقيم خارجي در انتقال فن­آوري، نسبت به خريد دانش فني، از اولويت بيشتري برخوردار بوده است. نظريه جهاني­سازي نيز که بر حرکت آزادانه سرمايه­ها تأکيد مي­کند، دليلي بر گسترش سرمايه­گذاري­هاي خارجي و انتقال فن­آوري­هاي نوين در اين زمينه مي­باشد. افزايش ظرفيت جذب و پذيرش سرمايه­گذاري خارجي در بسياري از کشورهاي در حال توسعه و همچنين تمايل آنها به سرمايه­گذاري مستقيم خارجي، در افزايش حجم سرمايه­گذاري­هاي مستقيم خارجي مؤثر بوده است.

 

ب)تحقيق وتوسعه

تحقيق و توسعه سبب رقابت­پذيري در دستيابي به فن­آوري شده و بهبود رقابت­پذيري، در بلندمدت باعث رشد بهره­وري کل عوامل توليد مي­گردد.

 

ج)سياست تجاري

در اینجا برای بیان رابطه میان سیاست تجاری (جریان تجاری) با بهره­وری به این نکته اشاره می­کنیم که، سياست باز تجاري، توسعه صادرات و جايگزيني واردات بر رشد اقتصادي و بهره­وري کل عوامل توليد تأثير مثبت دارد. صادرات، قدرت رقابت­پذيري کالاها را افزايش داده و واردات (بخصوص واردات ماشين­آلات و ابزار­آلات، که در بردارنده تکنولوژي نوين مي­باشند)، راهي براي ورود تکنولوژي خارجي به اقتصاد داخلي مي­باشد. در این تحقیق از سهم فروش هر یک از بنگاهها به جای جریان تجاری بنگاهها استفاده کرده­ایم، از این رو به دلیل نبود اطلاعات کافی در کشور میزان فروش هر یک از بنگاههای مورد نظر را به عنوان متغیر جریان تجاری استفاده کرده­ایم.

حال در ادامه به بررسی انواع جریانات تجاری در اقتصاد می­پردازیم و آنها را از نقطه نظرات مختلف بررسی می­کنیم.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-3-سؤالات تحقیق

در این تحقیق سؤالات زیر مورد آزمون قرار می­گیرد:

  1. تأثیر جریانات تجاری بر میزان بهره­وری صنعت خودرو کشور چگونه است؟
  2. تأثیر سرمایه‌گذاری بنگاهها در زمینه تحقیق و توسعه بر میزان بهره­وری بخش صنعت خودرو کشور چگونه است؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : اثرات اقتصادی جریانات تجاری بر بهره وری درصنعت خودرو  با فرمت ورد