دانلود پايان نامه : اثر نا اطمینانی نرخ ارز واقعی بر صادرات غیر نفتی در ایران

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 اثر نا اطمینانی نرخ ارز واقعی بر صادرات غیر نفتی در ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

2-13- استراتژی توسعه صادرات غیرنفتی در ایران

از دیرباز انگیزه­ها و منافع صادرات همواره مورد توجه اقتصاددانان بوده است. بعضی از نظرات ایشان حتی با توجه به قدمت ابزار آن­ها، هنوز هم تازگی خود را حفظ نموده است. به عنوان مثال نظریات اندیشمند بزرگ علم اقتصاد”جان استوارت میل” که با نقل قول و الهام از “دیوید ریکاردو” در قرن نوزدهم ارائه شده و به طور خلاصه شامل موارد ذیل می­باشد:

  • به وسیله صادرات یک کشور قادر به وارد کردن کالاهایی خواهد شد که خود نمی­تواند تولید کند.
  • با توسعه صادرات، نیروهای مولد جهانی در مکان­ها و بخش­هایی بکار گرفته می­شوند که از کارایی و بهره­وری بیشتری برخوردار شده و در نتیجه تولید جهانی به حداکثر میزان رشد می­رسد.
  • توسعه صادرات طبیعتاً موجب کاهش قیمت­ها شده و در نهایت مصرف­کنندگان از آن منتفع خواهند گردید.
  • گسترش و تشویق صادرات عاملی است که موجب سازماندهی تولید برای بازارهای بزرگتر شده و در نتیجه روش­های تولیدی مناسب­تر و کم هزینه­تر به دلیل فشردگی رقابت در آن بازارها، بکار گرفته می­شود.

حقیقت این است که تولید بیشتر در یک مکان به هر روشی که باشد، در افزایش موجودی نیروهای مولد جهان موثر واقع می­شود. یک مدت ممکن است در سطح  اشباع احتیاجات خود بوده و یا عقب افتاده باشد، لذا منابع داخلی ممکن است بیکار یا راکد نگه داشته شده باشند. گشایش باب تجارت  و توسعه  صادرات، علاوه بر آنکه باعث می­شود مردم با کالاهای جدید آشنا شوند باعث ایجاد انگیزه برای بسیج نیروهای هنوز توسعه نیافته ایشان(به وسیله نوعی انقلاب صنعتی) نیز خواهد شد. این عامل موجب ارضای بیشتر نیازها و خلق آرزوهای جدید می­گردد که در نهایت انگیزه­ای خواهد شد برای کار و تلاش بیشتر و دستیابی به پس انداز و انباشت سرمایه­ زیادتر برای آینده.

بنابراین توسعه صادرات موجب افزایش درآمد و اشتغال شده و به علت صرفه­جویی­های ناشی از مقیاس و یا بهبود روش­های تولید، کارایی و بهره­وری عوامل تولید ارتقا خواهد یافت چنانچه ظرفیت­های استفاده نشده تولیدی و یا اشتغال ناقص در کشورهای در حال توسعه وجود داشته باشد(که عملا وجود دارد)، در این صورت افزایش تولید و صادرات نه تنها قیمت­های داخلی را افزایش نمی­دهد، بلکه افزایش کارایی، صرفه­جویی­های ناشی از مقیاس و بهبود تکنیک­های تولید، میزان تولید داخلی را (حتی با داده­های ثابت) گسترش داده و قیمت­های کالاهای تولید شده در داخل کشور را کاهش می­دهد. در این فراگرد اگر تنها اشتغال کامل عوامل تولید در جریان توسعه اقتصادی حادث شود، رشد بیشتر تولید محصولات صادراتی ممکن است موجب افزایش قیمت عوامل تولید (دستمزد، بهره و اجاره) به علت مهاجرت داخلی بین صنایع شود. در این مرحله باید توجه داشت که فشار حاصله برای افزایش قیمت کالاهای صادراتی را می­توان به وسیله واردات کالاهای مصرفی و یا سرمایه­ای بر طرف نمود و حتی قیمت­های داخلی را متناسب با شرایط کاهش داد. از دیدگاه کلان می­توان به “اثر کینزی” صادرات اشاره کرد. بر اساس نظریه کینز چون صادرات جزیی از تقاضای کل اقتصاد است، افزایش آن علاوه بر تأثیر مستقیم، دارای یک اثر غیرمستقیم از طریق ضریب شتاب بر تولید داخلی می­باشد. دومین اثر صادرات بر رشد اقتصادی می­تواند ناشی از رشد منابع ارزی باشد با گسترش سریع صادرات محدودیت­های ارزی برای رشد اقتصادی کاهش یافته یا رفع شود که این عامل مهمی برای تسریع در رشد کشورهای در حال توسعه است.

اثر دیگر صادرات بر رشد سریع­تر اقتصادی را می­توان از طریق نئوکلاسیکی تفسیر نمود. ایشان معتقدند که رشد سریع­تر اقتصادی همراه با رشد سریع صادرات به چهار دلیل با افزایش بهره­وری همراه خواهد شد:

  • در مرحله گذار به اقتصاد باز، منابع از بخش­های غیر رقابتی و کم بازده که براساس سیاست­های مبتنی بر نگاه درون ایجاد شده بودند به بخش­های پربازده جدید التأسیس بر مبنای نگاه بیرون انتقال می­یابند.
  • تجربه توسعه نشان داده است که فعالیت­های تولیدی صادراتی بازدهی بیشتری دارند؛ چرا که این­گونه فعالیت­ها در اثر فشار رقابتی بازار جهانی از لحاظ فن­آوری بهنگام می­شوند و در رقابت با بازار جهانی موقعیت خود را حفظ می­کنند.
  • فعالیت­های صادراتی اثر مستقیم بر افزایش بهره­وری سایر فعالیت­های تولیدی مرتبط با واحدهای صادراتی دارند، زیرا صادرات زمینه انتقال فن­آوری بین­المللی را به درون اقتصاد ملی و در درجه اول به واحدهای تغذیه­کننده واحدهای صادراتی فراهم کرده و فن­آوری روز را به خدمت این واحدها در می­آورد.
  • نظام رقابتی شدید مورد نیاز توسعه صادرات موجب فشار به آن­گونه واحدهای تولیدی می­شود که کالاهای خود را به بازار داخلی عرضه می­کنند. در نظام رقابتی برون­گرا این واحدها از دو جهت تحت فشار قرار خواهند گرفت از یک سو باید در مقابل واحدهای تولیدی صادراتی کارا شوند و از سوی دیگر در مقابل کالاهای وارداتی رقیب قرار می­گیرند. در چنین شرایط و اوضاع و احوالی این گونه واحدها برای جلوگیری از اضمحلال خود راهی جز افزایش بهره­وری و بهنگام سازی خود با دانش روز ندارند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات تحقیق

نااطمینانی نرخ ارز بر صادرات غیر نفتی اثر نا­متقارن دارد یا نه؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  اثر نا اطمینانی نرخ ارز واقعی بر صادرات غیر نفتی در ایران با فرمت ورد