دانلود پايان نامه : اثر نا اطمینانی نرخ ارز واقعی بر صادرات غیر نفتی در ایران

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 اثر نا اطمینانی نرخ ارز واقعی بر صادرات غیر نفتی در ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

2-15- تاثیر نوسانات نرخ ارز بر متغیرهای اقتصادی[1]

گذشته از تاثیر و اهمیت نرخ ارز در اقتصاد، نوسانات و ریسک­های ناشی از آن نیز تاثیر دیگری بر اقتصاد می‌گذارد. نوسانات نرخ ارز هم بخش تقاضای کل اقتصاد را از مجرای خالص صادرات و تاثیرگذاری ذخایر ارزی بانک مرکزی و هم بخش عرضه اقتصاد را از مجرای کالاهای واسطه ای وارداتی، تحت تاثیر قرار می دهد.

نوسانات نرخ ارز به  ریسک ناشی از تغییرات غیر منتظره نرخ ارز تعبیر می شود که یکی از محدودیت های اصلی بر سر راه صادرات است در اصل نوسانات این متغیر ناشی از شوک های مختلف اقتصادی (از جمله سیاست های داخلی) است، که بر نرخ اسمی ارز و سطح قیمت های داخلی اثر می گذارد و به این ترتیب نرخ ارز حقیقی را دچار بی ثباتی می کند.[2]

اگر نرخ ارز از نوسانات زیادی برخوردار باشد، صادرکنندگان و واردکنندگان در هنگام عقد قرارداد در مورد درآمد حاصل از صادرات و نیز هزینه واردات(بر حسب پول داخلی) اطلاعات و آگاهی دقیقی نخواهند داشت، البته گرچه ارزش کالاهای صادراتی و وارداتی در هنگام بستن قراردادمشخص است، ولی به علت اینکه تا هنگام دریافت درآمد صادراتی و همچنین فروش کالاهای مدت زمانی لازم است، بنابراین نوسانات نرخ ارز می­تواند ارزش کالاهای صادراتی و هزینه وارداتی(برحسب پول داخلی) را تحت تاثیر قرار دهد و این درآمدها و هزینه­ها می­توانند نسبت به زمان عقد قرارداد تفاوت فاحشی داشته باشند. تداوم چنین زمینه­ای بسته به میزان ریسک­پذیری فعالان تجاری کشور و وضعیت بازار داخلی به یکی از حالات زیر منجر می­شود:

اول: برخی از واردکنندگان و صادرکنندگان، به طور کلی دست از انجام چنین معاملاتی برخواهند داشت. زیرا تاب و تحمل این خطر را ندارند که درآمدها یا قیمتهای ريالی آنها به طور آنی و یکباره­ای تغییر نماید. این امر باعث کاهش حجم مبادلات خارجی خواهد شد و بسیاری از کالاها با مزیت نسبی، به بازارهای جهانی راه نخواهد یافت. این امر تخصیص منابع را مختل نموده و باعث می­شود که سرمایه­گذاران، سرمایه­های خود را در جاهایی بکار بیندازند که از ریسک کمتری برخوردار باشد.

دوم: دسته دیگری که فعالیت خود را متوقف نمی­سازند، برای ریسک خود سود بیشتری مطالبه می­کنند. این افراد در صورت عدم دریافت سود بیشتر، سرمایه­ها و منابع خود را متوجه فعالیتی خواهند کرد که با اعطای سود قبلی، خطر کمتری را متوجه آنان سازد. از آنجا که عرضه و تقاضای یک کشور، تنها قسمتی از عرضه و تقاضای جهانی را تشکیل می­دهد و کشورهای کوچک قدرت تعیین قیمتهای جهانی را ندارند از اینرو فعالان بخش تجارت خارجی این سود اضافی را باخرید ارزان از تولیدکننده و فروش گرانتر به خریداران داخلی تامین می کنند[3]. خرید ارزانتر از تولید کننده باعث کاهش انگیزه تولید و کاهش تولید کالاهای صادراتی خواهد شد. از سوی دیگر، فروش به قیمت بالاتر به مصرف کننده داخلی باعث افزایش قیمت خواهد شد.

بنابراین هرچه عوامل تجارت خارجی کشور، خطر­گریزتر باشند و سهم تجارت خارجی در تولید ناخالص داخلی بیشتر باشد نوسانات نرخ ارز باعث کاهش بیشتر در تولید داخلی، افزایش بیشتر در قیمتها و تهدید بیشتر تجارت خارجی خواهند شد. در این شرایط سودها و زیان­های احتمالی و پیش بینی نشده زیادی وجود خواهد داشت؛ اما ثبات و امنیت که لازمه برنامه­ریزی فعالیت اقتصادی می­باشد تا حدودی تضعیف خواهد شد.

 شوره کندی (1388)[1]

[2] Doroodian K.1999

 رفعتی، مهرگان، عسگری، ارز چند نرخی تا تک نرخی،1372[3]

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات تحقیق

نااطمینانی نرخ ارز بر صادرات غیر نفتی اثر نا­متقارن دارد یا نه؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  اثر نا اطمینانی نرخ ارز واقعی بر صادرات غیر نفتی در ایران با فرمت ورد