دانلود پايان نامه : اثر اشاعه نرخ ارز در اقتصاد ایران

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 اثر اشاعه نرخ ارز در اقتصاد ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

2-5-2-1-سازو کار اشاعه

در ارتباط با نحوه اشاعه نرخ ارز به شاخص قیمت­ها ، اولین بار «دورنبوش»[1] (1987) بطور دقیق و با استفاده از مدل به این موضوع پرداخته است. به عبارتی مطالعه دورنبوش پایه­گذار سایر مطالعات درباره نحوه اشاعه نرخ ارز بر قیمت­ها بوده است. وی در مطالعه خود رابطه نرخ ارز و قیمت­های داخلی را بر حسب میزان تمرکز بازار ، میزان واردات ، جانشینی واردات و تولیدات داخلی مورد بررسی قرار داده است.

«گلدبرگ و کنتر»[2](1997) در مقاله خود « درصد تغییر قیمت واردات در نتیجه یک درصد تغییر در نرخ ارز بین کشور صادرکننده و واردکننده » را اشاعه نرخ ارز نامیدند. بنابراین اگر میزان تغییر نرخ ارز بطور یک به یک به قیمت واردات منتقل شود ، اثر اشاعه کامل و اگر به صورت کمتر از یک باشد اشاعه ناقص می­باشد . در مجموع می­توان اهم دلایل بررسی فرایند اشاعه نرخ ارز به قیمتها را به صورت زیر خلاصه کرد:

الف) پیش بینی تورم و تنظیم سیاست پولی در واکنش به تکانه­های تورمی

ب) درک اثر اشاعه نرخ ارز در سطح بخشی و کلان و ارائه چشم اندازی از قدرت بازاری بین­المللی برخی از صنایع خاص.

ج)اثر اشاعه نرخ ارز بر جریان تجارت جهانی

نحوه اشاعه نرخ ارز به قیمت­های داخلی در قالب اثرات مستقیم و غیر مستقیم بصورت زیر دسته بندی می­شود:

الف)اثر مستقیم : این اثر نشان دهنده اشاعه تغییر نرخ ارز به قیمت واردات از طریق بخش خارجی یک کشور است . برای مثال اگر E ، نرخ ارز (پول داخلی در برابر یک واحد پول خارجی) و P* قیمت کالای وارداتی بر حسب واحد پول خارجی باشند ، بنابراین E*P* نشان دهنده ارزش کالای وارداتی بر حسب پول داخلی است . اگر P* ثابت باشد و پول داخلی تضعیف شود (E افزایش یابد) قیمت کالای وارداتی بر حسب پول داخلی افزایش می­یابد. با توجه به اینکه کالای وارداتی نوعا کالای تمام شده یا کالای واسطه ای می­باشد ، اولی بطور مستقیم و دومی از طریق افزایش هزینه تولید و افزایش قیمت تمام شده کالاهای داخلی موجب افزایش قیمت مصرف کننده می­شوند. این اثر در واقع نشان دهنده اشاعه تغییرات نرخ ارز به قیمت کالای وارداتی است . گلدبرگ و کنتر بیان می­کنند که اثر اشاعه ، زمانی بطور کامل یا صددرصد می­باشد که:

  • اضافه بها[3] ثابت باشد.
  • هزینه نهایی ثابت باشد.

با ثابت بودن اضافه بها و هزینه نهایی ، تولیدکنندگان هیچ نوع تبعیض قیمتی را اعمال نمی­کنند و قیمت واردات متناسب با تغییر نرخ ارز تغییر می­کند. یعنی اگر تولیدکنندگان با تغییر قیمت، اضافه بها را کاهش دهند و تبعیض قیمت اعمال نمایند ، اشاعه نرخ ارز به قیمت­ها کامل نخواهد بود. همچنین هر اندازه که قدرت قیمت­گذاری بر اساس شرایط بازار بیشتر باشد[4] )در واقع امکان تغییر قیمت کالاها بر اساس تغییر شرایط بازار وجود داشته باشد) میزان انتقال کمتر خواهد بود.

[1]-R.Dornbusch , “Exchange Rate and Price” , No.77,(March 1987) , pp.93-106

[2] -P . K Goldberg and M.Knetter , “Goods Price and Exchange Rat : What Have We Learned ?” . Journal of Economic Literature , No.35.(1997) , pp.1234-72

[3] -Maek up : درصدی که به هزینه تمام شده اضافه می­شود تا قیمت فروش بدست آید.

متن کامل در سایت امید فایل 

[4] -Pricing Market

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش

از آنجا که تصمیمات سیاست پولی در اقتصاد هر کشوری دارای اهمیت است و بنا به قولی پول استاندارد استانداردهاست و وقتی این استاندارد به هم می خورد تمامی استانداردها حتی استانداردهای اخلاقی جامعه به هم می خورد لذا اهمیت بررسی عوامل مختلف اثر گذار بر تورم امری غیر قابل انکار است.

تجزیه و تحلیل منشاء فشارهای تورمی یکی از مهمترین مسائلی است که علم اقتصاد در سالیان اخیر در پیش روی خود داشته است . یکی از اهداف تحقیق حاضر بررسی راجع به یکی از عوامل متعدد است که به نظر می رسد منشاء شتاب دهنده روند صعودی قیمتها باشد . امروزه اثر گذاری نوسانات نرخ ارز بر شاخص قیمتها و تورم در سطوح کلان و ملی یکی از رایج ترین مباحث در بحثهای اقتصادی است.مطالعاتی از این دست تلاشی است ماورای تلاشهای محدود یا گسترده در تئوریهای مطرح شده گذشتگان .

پس بنا به آنچه بدان خواهیم پرداخت برآنیم تا با استفاده از داده­های کمی، تاثیر و سرعت اثرگذاری نوسانات ارزی را بر شاخص­های قیمتی مصرف­کننده و تولید­کننده برآورد نماییم.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  اثر اشاعه نرخ ارز در اقتصاد ایران با فرمت ورد