پايان نامه ارشد اقتصاد : طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش بینی نرخ ارز در ایران

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش بینی نرخ ارز در ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

پایه و اساس تحلیل فنی

مورفی[1] در سال 1986 مبانی تحلیل فنی  را به صورت سه اصل زیر بیان کرده است:

  1. قیمت گویای همه چیز است.

تحلیل­گران فنی اعتقاد دارند قیمت جاری حاوی تمام اطلاعات است. زیرا تمام اطلاعات و اتفاقات بازار بر قیمت تأثیر گذاشته­اند. بنابراین، قیمت ارزش واقعی را نشان می­دهد و این پایه و اساس تحلیل فنی است. این اصل بیان­گر این است که همه­ی عواملی که بر نرخ ارز اثرگذار هستند، در رفتار مشاهده شده نرخ ارز که در قالب نمودارها عرضه می­شوند، منعکس­اند. این عوامل شامل عوامل اقتصادی، سیاسی و روانی می­شوند. برخلاف تحلیل­گران بنیادی، تحلیل­گران فنی براین باور هستند که مطالعه­ی متغیرهای بنیادی برای محاسبه ارزش ذاتی نرخ ارز کار بیهوده­ای است.

  1. هر قیمت یک روندی دارد.

اصل دوم این است که نرخ ارز براساس روندهایی که مانا هستند، تغییر می­کند. تعادل عرضه و تقاضا یک روند در حال حرکت را به وجود می­آورد که تا وقتی که پایان یابد دست نخورده باقی می­ماند.

  1. تاریخ تکرار می­شود.

اصل سوم این است که رفتار بازار تکرار شونده است. این از آن جهت است که طبیعت انسان باعث می­شود که او در شرایط مشابه به صورت سازگاری پاسخ دهد. از آن­جا که نرخ ارز انعکاس رفتار مردم (معامله­­­گران) در بازار است، تحلیل­گران فنی این رفتارها را برای مشخص کردن این­که مردم چگونه رفتار می­کنند و در نتیجه آن، نرخ ارز چگونه تغییر می­کند، مطالعه می­کنند. این تحلیل­گران این کار را با استفاده از نمودار­ها انجام می­دهند. مطالعه نمودار­ها الگوهایی را در نرخ ارز نشان می­دهند که برای پیش­بینی حرکت­های آینده نرخ ارز استفاده می­شوند.

 

2-1-2. تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی بررسی و مطالعه­ی تمام عواملی است که به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر میزان عرضه و تقاضا اثر می­گذارند. تفاوت اصلی تحلیل فنی با تحلیل بنیادی در نوع نگرش و تفسیر به نوسانات بازار است. تحلیل­گر فنی معلول­گرا و تحلیل­گر بنیادی علت­گرا است. به عبارتی تحلیل فنی مبتنی بر قیمت و حجم معاملات است و دلایل تغییر قیمت را نادیده می­گیرد. در حالی­که در تحلیل بنیادی همه­ی عواملی که منجر به تغییر عرضه و تقاضا می­شوند مورد مطالعه قرار می­گیرند تا ارزش جاری و آینده ارزها در برابر یک­دیگر به دست آید.

نرخ برابری ارزهای مختلف در برابر یک­دیگر با توافق همه­ی شرکت­­کنندگان و بازیگران بازار پدید می­آید و بیان­کننده قیمت است که عده­ای برای فروش در آن به توافق رسیده­اند. چنان­چه در مجموع اکثریت بازار انتظار بالا رفتن نرخ­های مبادله را داشته باشند اقدام به خرید آن ارز خواهند کرد و اگر انتظار پایین آمدن نرخ­ها را داشته باشند ارز مورد نظر را به فروش می­رسانند. بنابراین، تعیین قیمت در بازار به انتظارات معامله­گران از آینده قیمت بستگی دارد.

[1]. Murphy

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-4. اهداف پژوهش

با توجه به اهمیت پیش­بینی نرخ ارز، هدف اصلی پژوهش حاضر طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش­بینی نرخ ارز در اقتصاد ایران است. در مسیر تحقق این هدف اصلی، برخی دیگر از اهداف فرعی نیز محقق خواهد شد که در زیر به آن­ها اشاره شده است:

  • بررسی و مقایسه­ی دقت پیش­بینی الگو­های هوش محاسباتی ترکیبی و خودرگرسیون میانگین متحرک انباشته در پیش­بینی نرخ ارز (دلار ایالات متحده در مقابل ریال ایران)
  • بررسی و مقایسه­ی دقت پیش­بینی الگو­های هوش محاسباتی ترکیبی و شبکه عصبی مصنوعی در پیش­بینی نرخ ارز (دلار ایالات متحده در مقابل ریال ایران)
  • بررسی و مقایسه­ی دقت پیش­بینی الگو­ی هوش محاسباتی ترکیبی و الگوی ترکیبی ( ) در پیش­بینی نرخ ارز (دلار ایالات متحده در مقابل ریال ایران)

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش بینی نرخ ارز در ایران  با فرمت ورد