دانلود پايان نامه : طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش بینی نرخ ارز در ایران

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش بینی نرخ ارز در ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

تحولات ارزی پس از وقوع انقلاب اسلامی

به دنبال گروگان­گیری کارکنان سفارت ایالات متحده در سال 1358 و متعاقب آن بلوکه شدن ذخایر ارزی کشور در شعبات خارجی بانک­های ایالات متحده و کلیه بانک های مستقر در ایالات متحده، سیاست­های ارزی جدیدی از جمله محدود شدن معاملات دلاری و خودداری از فروش دلار به بانک­های کشور اتخاذ گردید. به این ترتیب زمینه تغییر نظام نرخ ارز کشور برای قطع وابستگی ریال به دلار آماده شد.

از نیمه­ی دوم سال 1359، به منظور تشویق صادرات کالاهای غیرنفتی کشور، نظام دو نرخی توسط بانک مرکزی به اجرا گذاشته شد. در فاصله سال­های 1359 تا 1370 به علت جنگ تحمیلی و مشکلات صدور نفت و در نتیجه کمبود منابع ارزی، اقداماتی جهت صرفه­جویی هر چه بیش­تر در مصرف منابع ارزی کشور به عمل آمد. با این وجود، نظام چند نرخی ارز با خود تبعاتی به همراه داشت. از جمله این تبعات دلاری شدن اقتصاد بود. در این سال­ها، نظام چند نرخی باعث ایجاد تقاضای کاذب ارز جهت کسب بازدهی از تفاوت قیمت نرخ ارز رسمی و واقعی گردید. این مسأله موجب شد سازمان­هایی که به ارز با نرخ پایین­تر دسترسی داشتند آن را جایگزین ریال در معاملات نموده تا از این تفاوت نرخ منتفع گردند. نتیجه، چیزی جز گام نهادن در مسیر دلاری شدن اقتصاد نبود. از تبعات دیگر این نظام ایجاد زمینه برای ظهور رانت اقتصادی توسط تصاحب کنندگان ارز با نرخ کم­تر بود. در نتیجه برای جلوگیری از این آثار سو راهی جز یکسان­سازی نرخ ارز وجود نداشت (سلامی، 1380).

در فروردین ماه 1371، سیاست جدید تک نرخی ارز از طرف بانک مرکزی اعلام و اتخاذ شد. در این رابطه تنها یک نرخ برای ارزهای مختلف اعلام شد اما در استحکام این سیاست تردید وجود داشت و بسیاری از صاحب­­نظران معتقد بودند که تک نرخی شدن ارز به تشدید تورم منجر می­شود. در آغاز سال 1372، نظام ارزی کشور از نظام نرخ ارز ثابت به یک سبد ارزی (حق برداشت مخصوص)، به نظام ارز شناور مدیریت شده تبدیل شد. هر چند در سه ماه اول اجرای آن از جمله سیاست­های موفق بود، اما بسیاری از عوامل اقتصادی و گاهی سیاسی مانع استمرار آن شد. در نتیجه، دولت از نیمه­ی دوم سال 1373 از سیاست مبتنی بر نظام شناور ارز صرف نظر کرد و سیاست جدیدی براساس تثبیت ارزش ریال و تعدیل آن بر حسب ضرورت در پیش گرفت. به این منظور کنترل­های ارزی شدیدی نیز اعمال شد (نادعلی، 1386).

در ابتدای سال 1374 به علت نوسانات شدید نرخ ارز در بازار آزاد و هم­چنین فاصله قابل توجهی که میان نرخ شناور ارز و نرخ ارز در بازار آزاد ایجاد شده بود سیاست­های محدود­کننده ارزی به اجرا درآمد. به­این ترتیب با اعلام سیاست­های جدید ارزی مبنی بر اعلام قاچاق بودن خرید و فروش ارز خارج از نظام بانکی، نوسانات نرخ ارز در بازار آزاد متوقف گردید. از خرداد سال 1374 در یک اقدام ضربتی، دولت نرخ ارز را تثبیت و بازار غیررسمی را غیرقانونی اعلام کرد و با تعیین دو نرخ رسمی و صادراتی 1750 و 3000 ریال در تثبیت قیمت­ها کوشید. هم­چنین سعی شد با اعمال کنترل اعتبارات بانکی و نیز کاهش قدرت وام­دهی بانک­ها، حجم نقدینگی کنترل و عملا سیاست­های انقباضی پولی اعمال شود. در سال 1375، مهم­ترین سیاست ارزی، تثبیت نرخ­های شناور و صادراتی ارز بود. از دیگر سیاست­های ارزی سال 1375 اتخاذ سیاست­های ارزی تشویق صادرات و در عین حال سیاست­های واردات کالاهای اساسی است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-4. اهداف پژوهش

با توجه به اهمیت پیش­بینی نرخ ارز، هدف اصلی پژوهش حاضر طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش­بینی نرخ ارز در اقتصاد ایران است. در مسیر تحقق این هدف اصلی، برخی دیگر از اهداف فرعی نیز محقق خواهد شد که در زیر به آن­ها اشاره شده است:

  • بررسی و مقایسه­ی دقت پیش­بینی الگو­های هوش محاسباتی ترکیبی و خودرگرسیون میانگین متحرک انباشته در پیش­بینی نرخ ارز (دلار ایالات متحده در مقابل ریال ایران)
  • بررسی و مقایسه­ی دقت پیش­بینی الگو­های هوش محاسباتی ترکیبی و شبکه عصبی مصنوعی در پیش­بینی نرخ ارز (دلار ایالات متحده در مقابل ریال ایران)
  • بررسی و مقایسه­ی دقت پیش­بینی الگو­ی هوش محاسباتی ترکیبی و الگوی ترکیبی ( ) در پیش­بینی نرخ ارز (دلار ایالات متحده در مقابل ریال ایران)

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش بینی نرخ ارز در ایران  با فرمت ورد