دانلود پايان نامه ارشد : طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش بینی نرخ ارز در ایران

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش بینی نرخ ارز در ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

نظام­های ارزی میخکوب سخت

نظام­های ارزی میخکوب سخت[1] در دو شکل نظام ارزی هیأت مدیره ارزی[2] و نظام ارزی دلاری کردن اتحادیه ارزی[3] در اقتصاد کشورها تجربه می­شود. در نظام ارزی هیأت مدیره ارزی، نظام ارزی سخت توسط نظام پولی مبتنی بر الزامات قانونی مبادله پول رایج داخلی در برابر ارزی معین، در یک نرخ ثابت تعیین شده پشتیبانی می­شود. پول رایج داخلی تنها در برابر ارز خارجی انتشار می­یابد. هم­چنین تقریبا هیچ امکانی برای سیاست پولی مستقل وجود ندارد (سلامی، 1380).

در نظام ارزی دلاری کردن اتحادیه ارزی، پول کشور دیگر با الزام قانونی مورد استفاده قرار می­گیرد و یا این که کشور، عضو یک اتحادیه پولی بوده که از همان قانون مشترک اتحادیه تبعیت می­کند. استقلال پولی در این نظام ارزی کاملا محدود شده است و هیچ امکانی برای به­کارگیری سیاست پولی مستقل فراهم نیست.

نظام ارزی هیأت مدیره ارزی، برای کشورهایی که دارای مشخصه­هایی نظیر اختلال پولی، تورم بالا و اعتبار و شهرت پایین سیاست­گذاران هستند، کاربرد دارد. نظام ارزی دلاری کردن اتحادیه ارزی برای کشورهایی مناسب شناخته می­شوند که تجارت گسترده توسعه یافته دارند. هم­چنین چنین نظام ارزی برای کشورهای کوچک که در کشورهای همسایه بزرگ ادغام شده­اند، کاربرد دارد (برخورداری، 1391).

 

2-1-5. دیدگاه­های مختلف در ادبیات نرخ ارز

در ارتباط با تحلیل و مطالعه­ی مباحث نرخ ارز دیدگاه­ها و روش­های مختلفی مطرح شده است. در یک تقسیم­بندی کلی می­توان این روش­ها را به دو گروه سنتی و جدید تفکیک نمود. از روش­های سنتی که عمدتا تا پیش از دهه­ی 1970 مطرح گردیده­اند می­توان به روش کشش­ها[4]، روش برابری قدرت خرید ( )[5] و الگوی ماندل – فلمینگ ( )[6] اشاره کرد. دیدگاه جدید ارز عمدتا مربوط به مباحث مطرح شده از دهه­ی 1970 به بعد است. روش پولی و روش تعادل پورتفولیو از مهم­ترین نظریه­های جدید ارز هستند. در ادامه به اختصار به تشریح هر یک از دیدگاه­ها پرداخته می­شود.

 

2-1-5-1. دیدگاه سنتی نرخ ارز

الف. روش کشش­ها

این روش اولین بار توسط مارشال[7] در سال 1923 مطرح گردید و از آن پس اقتصاددانان دیگری هم­چون لرنر[8] (1944) در جهت تقویت و به­کارگیری آن در مطالعات تجربی فعالیت­هایی انجام دادند. این روش در ادبیات معاصر به روش مارشال – لرنر[9] موسوم است. طبق این روش نرخ برابری تعادلی ارزی، نرخی است که ارزش واردات و صادرات یک کشور را برابر می­کند. اگر ارزش واردات یک کشور از ارزش صادرات آن بیش­تر باشد (یا کشور با کسری تجاری روبرو شود)، آن­گاه تحت یک نظام شناور نرخ ارز، نرخ مبادله ارز افزایش می­یابد (ارزش پول داخلی کم می­شود). در این صورت صادرات کشور اشاره شده برای کشورهای خارجی ارزان شده و واردات برای افراد مقیم این کشور گران می­شود. در نتیجه صادرات کشور افزایش یافته و واردات آن کاهش می­یابد، تا جایی که تجارت به تعادل برسد.

در این نظریه سرعت تعدیل بستگی به چگونگی واکنش (یا کشش) مقدار واردات و صادرات نسبت به تغیییرات قیمت (یا نرخ مبادله ارز) دارد. بنابراین این نظریه، کششی نامیده می­شود. چنان­چه کشور در اشتغال کامل یا نزدیک به آن باشد، برای اشتغال منابع داخلی به سمت تولید بیش­تر کالاهای صادراتی و جانشین واردات، باید پول داخلی بیش­تر کاهش ارزش پیدا کند (به­ جای آن­که عوامل تولید بیکار بمانند). از یک جنبه دیگر ممکن است با اعمال سیاست­های داخلی، هزینه­های داخلی کاهش یابد (سیاست جذب) تا منابع داخلی آزاد شده صرف تولید بیش­تر کالاهای صادراتی و جانشین واردات شوند و به این ترتیب روش کشش­ها عمل کند (دورنبوش[10]، 1976).

[1]. Hard Peg Currency Systems

[2]. Currency Board Currency System

[3]. Currency Union Dollarization Currency System

[4]. Elasticity Approach

[5]. Purchasing Power Parity Approach

[6]. Mundell – Fleming Model

[7]. Marshal

[8]. Lerner

[9]. Marshal – Lerner Approach

[10]. Dornbusch

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-4. اهداف پژوهش

با توجه به اهمیت پیش­بینی نرخ ارز، هدف اصلی پژوهش حاضر طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش­بینی نرخ ارز در اقتصاد ایران است. در مسیر تحقق این هدف اصلی، برخی دیگر از اهداف فرعی نیز محقق خواهد شد که در زیر به آن­ها اشاره شده است:

  • بررسی و مقایسه­ی دقت پیش­بینی الگو­های هوش محاسباتی ترکیبی و خودرگرسیون میانگین متحرک انباشته در پیش­بینی نرخ ارز (دلار ایالات متحده در مقابل ریال ایران)
  • بررسی و مقایسه­ی دقت پیش­بینی الگو­های هوش محاسباتی ترکیبی و شبکه عصبی مصنوعی در پیش­بینی نرخ ارز (دلار ایالات متحده در مقابل ریال ایران)
  • بررسی و مقایسه­ی دقت پیش­بینی الگو­ی هوش محاسباتی ترکیبی و الگوی ترکیبی ( ) در پیش­بینی نرخ ارز (دلار ایالات متحده در مقابل ریال ایران)

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش بینی نرخ ارز در ایران  با فرمت ورد