دانلود پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : بررسی توسعه پایدار در ایران با رویکرد ردپای بوم شناختی زمین

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی توسعه پایدار در ایران با رویکرد ردپای بوم شناختی زمین

قسمتی از متن پایان نامه :

زمین ساخته شده

افزایش شهرسازي و افزایش تقاضا براي خدمات شهری موجب تغییراتی در الگوي تولیدي می شود. گرچه تبدیل اراضی کشاورزي، مرتعی و جنگلی به شهرك هاي مسکونی، صنعتی، تجاری، تفریحی و تفرجگاه به ظاهر سهم کوچکی از اراضی کشاورزي را کاهش می دهد، ولی سبب تغییراتی مهم در محدوده پیرامون، مانند تغییرات آب و هوا، انباشت مواد زائد، نشر و پخش فاضلاب در محیط زسیت می شود(چن، 2007؛ بولان و همکاران،1991).

تحولات اجتماعی ایران از سال 1335 تا 1385 نشان می دهد، در سال 1410 شمسی جمعیت کشور از مرز 120 میلیون نفر فراتر خواهد رفت. حال اگر همچنان با سیاست های قطب گرایی و شهرگرایی، ناموزونی توزیع جمعیت ادامه یابد، شهرهای کشور با توسعه فیزیکی خود مانند راه های ارتباطی، زمین های حاصلخیز اطراف را نیز در خود حل کرده و بدین ترتیب امنیت غذایی کشور به خطر افتاده و مشکلات و نارسایی های زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی و حتی روانی پیچیده تر خواهند شد(مخدوم، 1390).

در مناطق شهری افزایش جمعیت باعث تغییر کاربري زمین های کشاورزي اطراف به مناطق مسکونی، تجاري، صنعتی، تفریحی و گردشگري می شود. براساس مطالعات، این تغییرات پیامدهاي ناخوشایندي را بر محیط زیست اطراف بجا می گذارد. بنابراین ارزیابی اثرات تغییر کاربري به منظور مدیریتی مناسب در مناطق شهري ضروري به نظر می رسد (عبداللهی و همکاران، 2007).

از این جهت، یکی از زمین های مورد مطالعه برای محاسبه ردپای بوم شناختی زمین ساخته شده یا زمینی که به منظور استفاده برای فعالیت های انسانی در آن ساخت و ساز صورت می گیرد، در واقع این نوع زمین متشکل از زیرساخت های لازم برای ساختمان، حمل و نقل و تولید صنعتی است. این نوع کاربری، ضعیف ترین نوع کاربری زمین ثبت شده است زیرا کیفیت پایین تصاویر ماهواره ای نمی توانند بسیاری از زیرساخت و جاده های پراکنده را نشان دهند. اطلاعات یورواستیت[1](٢۰۰۰) و موسسه محیط زیست استکهلم[2](۱۹۹۸)، کل حجم زمین ساخته شده در سطح جهان را ٣/۰ میلیارد هکتار نشان می دهد. البته عمدتاً زمین ساخته شده به ویژه در بخش ساختمان و زمین صنعتی جایگزین مزرعه شده، چرا که مسکن انسان ها عمدتا در حاصلخیزترین مناطق کشور قرار گرفته است.

در این رساله برای محاسبه زمین ساخته شده، مساحت زمین لازم برای احداث ساختمان مسکونی و تجاری و …، احداث جاده ها در بخش حمل ونقل و زمین واگذار شده برای کارگاه صنعتی و مساحت معادن برای بخش صنعت و معدن مورد استفاده قرار می گیرد.

4-2-1-6-1) زمین صنعتی

با آغاز انقلاب صنعتی در اوایل قرن نوزدهم میلادی و رشد روز افزون تحولات بشری، توسعه صنعتی زیربنای توسعه اقتصادی شد، بطوری که در خیلی از کشور تلاش بر احداث کارخانه و دستیابی به پیشرفت های صنعتی بود. در نتیجه، با گسترش صنعت و احداث کارخانجات و کارگاه ها، بخشی از زمین های مولد به خاطر نزدیکی به سکونتگاه انسان به این نوع فعالیت ها اختصاص یافت، همچنین برای تهیه مواد اولیه و استخراج سوخت فسیلی جهت راه اندازی کارخانه ها، برخی از زمین هایی که معادن در آنها واقع شده، برای استخراج مواد معدنی مورد ساخت و ساز قرار گرفته است.

زمین اختصاص یافته به فعالیت های صنعتی شامل زمین واگذار شده به شهرک و نواحی صنعتی برای تولید و ساخت انواع مواد و وسائل، پالایش نفت و گاز، همچنین بخش های مربوط به استخراج انواع مواد معدنی در یک بخش تحت عنوان بخش صنعت و معدن تجمیع می شود.

براساس آمار، ٣۴۰ شهرک های صنعتی تا پایان سال ۱٣۸۰ در سطح کشور احداث شده که در آن هفت هزار و ٢۹۵ واحد فعالیت کرده و مساحت زمین واگذار شده به آنها ۹ هزار و ۶۹۰ هکتار می باشد. همچنین آمار مربوط به دو هزار و ۸۸۶ معدن بهره برداری شده نشان می دهد، در زمینی به سطح ۶۴۱ هزار و ۹۵٢ هکتار ساخت و سازهای لازم برای استخراج معدن اشغال شده است. همچنین تا پایان سال 1385، آمار حاکی از آنست که 508 شهرک های صنعتی در سطح کشور احداث شده که تعداد واحد فعال در این شهرک ها 14 هزار و 528 واحد و مساحت زمین واگذار شده به آنها 1۹ هزار و ۶5 هکتار می باشد. همچنین در این مدت، چهار هزار و 519 معدن بهره برداری شده و در زمینی به سطح یک میلیون و 250 هزار و 140 هکتار زیرساخت لازم برای استخراج معدن برقرار شده است.

  1. 1. Eurostat
  2. 2. Stockholm Environment Institute(SEI)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوال تحقیق

شاخص ردپای بوم شناختی زمین در سطح بخش های ایران در سال های ١٣۸۰ و ١٣۸۵ چقدر است؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی توسعه پایدار در ایران با رویکرد ردپای بوم شناختی زمین  با فرمت ورد