دانلود پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : بررسی توسعه پایدار در ایران با رویکرد ردپای بوم شناختی زمین

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی توسعه پایدار در ایران با رویکرد ردپای بوم شناختی زمین

قسمتی از متن پایان نامه :

زمین کشاورزی

در تعریف رابطه بین اقتصاد جهانی و محیط زیست زمین، غذا مهمترین و حساس ترین بخش اقتصادی است، اما به دلایلی مانند جاری شدن سیل، آلودگی شهرها، از بین رفتن سطح وسیعی از جنگل ها، رشد بی رویه شهرها، بیابان زایی گسترده و متروکه ماندن کشتزارها به خاطر مهاجرت روستائیان به شهرها باعث تخریب یا عدم استفاده منطقی از زمین در کشور شده، ادامه چنین تخریبی می تواند امنیت غذایی کشور را با خطر مواجه کند.

کاربری زمین به ویژه در صنعت کشاورزی نمونه ای از تأثیرگذاری انسان بر محیط زیست می باشد. این امر با آغاز انقلاب کشاورزی و پیشرفت تکنولوژی شدت یافته و منجر به تخریب و فرسایش خاک حاصلخیز شده است. از طرفی نیز انفجار جمعیت بر بحران کمبود غذا دامن زده، مثلاً از سال 1998 تا 2000 تولید سرانه غله جهان 5 درصد سقوط کرده یعنی جمعیت گرسنه جهان در حال افزایش است(آل یاسین، 1386). بنابراین نقش بخش کشاورزی هم از لحاظ تأمین غذا و هم کاربری زمین می تواند در کانون توجه قرار گیرد.

در زمین های کشاورزی کشور، معمولاً ۶ گروه محصول کشت می شود که عبارتند از: گروه غلات(گندم، جو، شلتوك و ذرت دانه اي)، حبوبات(نخود، لوبيا، عدس و …)، محصولات صنعتي(پنبه، توتون و تنباكو، چغندرقند، نيشكر، سويا، كلزا و ساير دانه هاي روغني)، سبزيجات(سيب زميني، پياز، گوجه فرنگي و ساير سبزيجات)، محصولات جاليزي(خربزه، هندوانه، خيار و ساير محصولات جاليزي) و نباتات علوفه اي(يونجه، شبدر و ساير نباتات علوفه اي).

براساس داده سال ۱٣۸۰، ۱۰ میلیون و ۹۲۷ هزار و ۹۴۲ هکتار معادل ۷ درصد مساحت زمین کشور به فعالیت کشاورزی اختصاص یافته که این رقم در سال ۱٣۸۵، به ۸ درصد یعنی ۱۳ میلیون و ۲۱۷ هزار و ۸۱۴ هکتار افزایش یافت. در سال های ۱٣۸۰ و ۱٣۸۵ به ترتیب 71 و ۷۴ درصد زمین های کشاورزی به کشت محصولات گروه غلات که محصول استراتژیکی مانند گندم در آن قرار دارد، اختصاص یافته است.

آمار نشان می دهد، در ۱۰ درصد زمین های کشاورزی حبوبات کشت شده که در سال ۱٣۸۵، علیرغم افزایش سطح زمین کشاورزی سهم این محصول از زمین به ۷ درصد کاهش یافت. همچنین در سال های ۱٣۸۰ و ۱٣۸۵، به ترتیب در 6 و ۵ درصد زمین کشاورزی، کشت محصولات صنعتی صورت گرفته است. در سال ۱٣۸۰ به ترتیب ۴ و 3 درصد زمین کشاورزی محصولات سبزیجات و جالیزی کشت شد، در حالیکه این ارقام در سال ۱٣۸۵ شاهد تغییر چندانی نبود. درنهایت، سهم نباتات علوفه ای از زمین های کشاورزی در سال های ۱٣۸۰ و ۱٣۸۵ به ترتیب ۶ و ۷ درصد می باشد. جدول زیر نشان می دهد که در هر سال چه مساحتی از زمین کشاورزی و مساحت کشور به کشت محصولات اختصاص یافته است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوال تحقیق

شاخص ردپای بوم شناختی زمین در سطح بخش های ایران در سال های ١٣۸۰ و ١٣۸۵ چقدر است؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی توسعه پایدار در ایران با رویکرد ردپای بوم شناختی زمین  با فرمت ورد