دانلود پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : بررسی توسعه پایدار در ایران با رویکرد ردپای بوم شناختی زمین

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی توسعه پایدار در ایران با رویکرد ردپای بوم شناختی زمین

قسمتی از متن پایان نامه :

سابقه و روند تحول ردپای بوم شناختی

در اوایل دهه ۱۹۹۰، اصطلاح ردپای بوم شناختی با عبارت آستانه تحمل اختصاصی برای نخستین بار در رساله دکتری ماتیس واکرناگل در دانشکده جامعه و برنامه ریزی منطقه ای دانشگاه بریتیش کلمبیا مطرح گردید، سپس این اصطلاح توسط واکرناگل و ویلیام ریس(۱۹۹۶) در کتاب «ردپای بوم شناختی ما: کاهش تاثیر بشر بر روی زمین[1]» در مجامع علمی رایج شد.
برنامه-ریزی

برنامه-ریزی

برنامه-ریزی

برنامه-ریزی

اگرچه اصطلاح ردپای بوم شناختی در محافل علمی و دانشگاهی نو است و از ابداع آن تقربیاً دو دهه می گذرد، اما با مطالعه ارزیابی بیوفیزیکال نیازهای بشر و وابستگی آن به طبیعت، می توان پیشینه آن را در سال های دورتر ردیابی کرد. دیوید دورهام[2] مفهوم آستانه تحمل را به «کتاب پنج قانون افلاطون[3]» ارجاع می دهد، جایی که وی توضیح می دهد: کل ]زمین[ مناسب برای تعداد شهروندان، نمی تواند بدون درنظر گرفتن زمین و دولت های همسایه ثابت باشد. زمین باید برای حمایت تعداد مفروضی افراد در آسایش نسبی به اندازه کافی پهناور باشد، نه یک فوت بیشتر از چیزی که موردنیاز است(واکرناگل، ۱۹۹4، ص 69).

طبق اظهار نظر ویلیام افولس[4] و استفان بوین[5]، دانشمندان قدیمی مسیحی و چینی نیز درباره تخریب محیط زیست نگران بودند. کتاب «سیلویا: سخنرانی درختان جنگل و انتشار الوار[6]» نوشته جان اولاین[7] در سال ۱۶۶۴، نخستین کتاب پژوهشی پیرامون شیوه های پایدار به زبان انگلیسی است(همان منبع، ص 70).

در قرن هجدهم، فیزیوکرات[8] ها استدلال می کنند، مقدار زمین بکار رفته در تولید کالا، ارزش آن را تعیین می کند. براساس این استدلال فیزیوکرات ها، تمام ارزش کالا از زمین(طبیعت) اقتباس شده، یعنی تنها بخش مولد اقتصاد کشاورزی است و بخش صنعت و خدمات غیرمولدند. در آمریکای شمالی نیز، پژوهش جرج پرکین مارش[9] با عنوان «انسان و طبیعت[10]» در سال ۱۸۶۴، در ارتقا آگاهی افراد نسبت به ظرفیت محدود طبیعت برای تأمین تقاضای بشر بیشترین تأثیر را داشت(مک دونالد و پترسون، 2004، ص 50).

اقتصاد کلاسیک نیز بر ایده آستانه تحمل تاکید داشت، البته آنها نظریه ارزش زمین به کار رفته توسط فیزیوکرات ها را تصدیق نمی کرد. هم توماس مالتوس[11](۱۷۶۶-۱۸٣۴) و هم دیوید ریکاردو(۱۷۷٢-۱۸٢٣)، جمعیت موجود را تحمیلی بر ظرفیت تحمل زمین از طریق اعمال نفوذ بر دسترسی به آن می دیدند. مالتوس استدلال می کرد، رشد جمعیت در بلندمدت پایدار نیست، بطوریکه جمعیت که با تصاعد هندسی رشد می کند از تامین غذا که با تصاعد حسابی در حال تکثیر است، فراتر می رود. ریکاردو مانند مالتوس فرارفتی را پیش بینی نمی کرد، اما در عوض اشاره کرد، رشد جمعیت به تدریج به ظرفیت تحمل آن نزدیک می شود، همانطور که تولید مواد غذایی استفاده ناکارآ از زمین را تحمیل می کند(همان منبع، ص 51).

اصول حسابداری بوم شناختی به پیش از سال ۱۷۵۸ برمی گردد، در آن سال «جدول اقتصاد[12]» فرانسیس کوئسنای[13] با بحث درباره رابطه بین بهره وری زمین و تشکیل دارایی منتشر شد. پس از آن، دانشمندان زیادی رویکردهای مفهومی و فرآیندهای حسابداری را برای تحلیل رابطه بین افراد و طبیعت بسط داده اند. تمرکز برخی از این مطالعات روی تحلیل جریان انرژی در اقتصاد و برخی بررسی اقتصاد از منظر آستانه تحمل یا کاربری زمین موردنیاز است(واکرناگل، 1994، ص 70).

در دوران مدرن، برگستروم[14](۱۹۶۷- ۱۹۷٣)، مفهوم «شبح زمین[15]» را بسط داد که شبیه ایده ردپای بوم شناختی است. این ایده توسط جامعه شناس کتن[16](۱۹۸٢) در کتاب «فرارفت: اساس بوم شناسی تغییر انقلابی[17]» بیشتر ترویج یافت. شبح زمین، زمین اضافی مورد نیاز کشوری برای تامین مقدار خالص مواد غذایی و سوخت است که از منابع خارج از کشور وارد می شود(یعنی واردات خالص محصولات کشاورزی، شیلات اقیانوسی و سوخت فسیلی) (مک دونالد و پترسون،  2004، ص 51).

با «بهار خاموش[18]» نوشته راشل کارسون[19](۱۹۶٢)، «بمب جمعیت[20]» کاری از پل ارلیچ(۱۹۶۸) و گزارش محدودیت رشد تیم MIT باشگاه رم(میدوز[21] و همکاران، ۱۹۷٢)، این مباحث دوباره در بحث عمومی مطرح شده و از اینرو از بین نرفته اند. امروزه، مباحث درباره اینکه چطور فعالیت های انسان را پایدار می شود، در دو جا مطرح شده است: حامیان محدودیت رشد و رشد محدود. (واکرناگل، 1994، ص 71).

تخصیص خدمات و نواحی اکوسیستم نیز موضوع اصلی در روش دیگر رویکردها مثل فولک و همکاران (۱۹۹۷)، براون[22] و آلگیاتی[23](۱۹۹۸) می باشد، براون و آلگیاتی(۱۹۹۸) ردپای بوم شناختی کشورهای مختلف و جهان را به جای استفاده از شاخص زمین با بکارگیری شاخص انرژی اندازه گیری می کند. فولک و همکاران(۱۹۹۷) مقدار اکوسیستم اختصاصی شهرهای منطقه بالتیک را براساس مصرف منابع و جذب ضایعات آنها برآورد می کند(مک دونالد و پترسون، 2004، ص 51). واکرناگل و همکاران(۱۹۹۹)، پژوهش ویتوسک[24] و همکاران(۱۹۸۶) درباره تملک بشر بر محصولات فتوسنتز، آن را به عنوان پیش نیاز ذهنی برای مفهوم ردپای بوم شناختی تصدیق کردند.

 1. 1. Our Ecological Footprint: Reducing Human Impact on the Earth
 2. 2. David Durham
 3. 3. Plato’s Laws, Book V
 4. 4. William Ophuls
 5. 5. Stephen Boyen
 6. 6. Sylva: A Discourse of Forest Trees and the Propagation of Timber
 7. 7. John Evelyn
 8. 8. Physiocrats
 9. 9. George Perkin Marsh
 10. 10. Man and Nature
 11. 11. Thomas Malthus
 12. 1. Tableau Economique
 13. 2. François Quesnay
 14. 3. Borgstrom
 15. 4. ghost acreage
 16. 5. Catton
 17. 6. Overshoot: The Ecological Basis of Revolutionary Change
 18. 7. Rachel Carson
 19. 8. Silent Spring
 20. 9. Population Bomb
 21. 10. Meadows
 22. 11. Brown
 23. 12. Ulgiati
 24. 13. Vitousek

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوال تحقیق

شاخص ردپای بوم شناختی زمین در سطح بخش های ایران در سال های ١٣۸۰ و ١٣۸۵ چقدر است؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی توسعه پایدار در ایران با رویکرد ردپای بوم شناختی زمین  با فرمت ورد