دانلود پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : بررسی توسعه پایدار در ایران با رویکرد ردپای بوم شناختی زمین

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی توسعه پایدار در ایران با رویکرد ردپای بوم شناختی زمین

قسمتی از متن پایان نامه :

بیان مسئله

شاید پیش از اینکه اصطلاح توسعه پایدار رسماً توسط كميسيون برانت لند مطرح شود، اجرای برنامه های توسعه با این تصور که همواره باعث ارتقا و بهبود سطح زندگی، موفقیت در دستیابی به سطوح مطلوب بهداشت و آموزش و کسب درآمد چشمگیر در کشورها می شود، جزو الویت های ابتدائی سیاستگزاران بود، در حالیکه با گذر زمان این دستاوردها در مقياس جهاني از دو جنبه در معرض تهدید قرار گرفته اند:

١. عدم دستیابی بیش از یک میلیارد نفر فقیر به منابع، آموزش، بهداشت، زیرساخت ها و … که برای بهبود وضع زندگی ضروری است(مهشواری، ١٣٧۸، ص 55).

٢. وجود دیدگاه تکنولوژی محور و دید خوش بینانه به جهان که موجب استفاده بی رویه از منابع طبیعی و مصرف بیش از حد منابع، به ویژه منابع تجدیدناپذیر شده و تعادل اکوسیستم ها را به هم زده است(گلدین[1] و همکار، 1379، ص 24).

همچنین بلایای طبیعی حاصل از بین رفتن پوشش گیاهی و جنگل ها و عریان شدن زمین هاست. خشکسالی بزرگ در سال های اخیر برای جهانیان این حقیقت انکارناپذیر را روشن ساخت که سعادت بشر به رغم تمام تکنولوژی های پیچیده و پیشرفت های علمی آن، هنوز وابسته به زمین است(محمودی، 1373). امروزه مفهوم زمین، هم به لحاظ طبیعی و هم به لحاظ اقتصادی و اجتماعی، تغییر کیفی پیدا کرده و در نتیجه ابعاد و اهداف کاربری زمین نیز بسیار وسیع و غنی تر شده و بدیهی است، استفاده از زمین به عنوان یک سرمایه طبیعی تحت برنامه ریزی اصولی انجام پذیرد(زیاری، 1381). براساس اطلاعات سال 1990 سازمان ملل در مورد مناطق خشک زمین برآورد شده، تخریب زمین های کشاورزی و مراتع، سالانه خسارتی بالغ بر 42 میلیارد دلار به اقتصاد دنیا وارد می کند که ناشی از کاهش بازدهی محصولات کشاورزی و دامی است(براون و همکار، 1374).
برنامه-ریزی

برنامه-ریزی

برنامه-ریزی

برنامه-ریزی

بنابراین به منظور حفظ منابع طبیعی و رعایت حقوق نسل آینده و ملت ها نسبت به این منابع، توسعه پایدار در سال های اخیر به عنوان یکی از اهداف سیاستی جهانی در کانون توجه اندیشمندان علوم طبیعی و اجتماعی قرار گرفته است. بشر در یک جهان پر از خطر مصرف، زباله، جمعیت و فقر بیشتر در همراه با کاهش تنوع زیستی، نواحی جنگلی، آب شیرین و خاک مناسب و نازک شدن لایه ازن زندگی می کند، به همین دلیل بیش از گذشته از پایداری دور می شود. برای واقعی ساختن پایداری، باید بسنجد انسان کجاست و به کجا باید پیش برود. بنابراین، به ابزار اندازه گیری نیاز دارد تا نشان دهد، آیا تقاضای وی از سوی ذخیره جهانی سرمایه طبیعی قابل تأمین است. این بررسی در ابتدا مستلزم محاسبه سرمایه طبیعی و مصرف آن را در سطح ملی و جهانی می باشد(واکرناگل و همکاران، ١۹۹۹، ص 376). درنتیجه در راستای برنامه ریزی جهت توسعه پایدار ضمن کاهش این نوع هزینه ها و حفظ منابع طبیعی، استفاده از اطلاعات مستمر و دقیق تاریخی در مورد تغییرات کاربری زمین و پوشش آن لازم و ضروری است.

برنامه-ریزی

برنامه-ریزی

انسان با تهیه، تدوین و اجرای طرح های بهره برداری و بهره وری از زمین(طرح های جنگلداری، پارکداری، شهرسازی و…)، سعی در استفاده مطلوب از منابع آب و زمین برای مصارف عمده انسانی دارد. اینگونه طرح ها بدلیل دخالت ندادن استعداد طبیعی(توان اکولوژیکی) سرزمین در فرایند بهره برداری و بهره وری، اغلب دچار مشکل شده، در نتیجه به دنبال اجرای اینگونه طرح ها، تخریب محیط زیست عاید انسان شده است(مخدوم، 1390، ص 31).

همه افراد(از یک فرد تنها تا سطح شهر و یا کشور) بر کره زمین اثری دارند، زیرا آنها از خدمات و محصولات طبیعت استفاده می کنند، پیشتر برای سنجش توانایی کره زمین در تأمین تقاضای افراد، آستانه تحمل این کره خاکی اندازه گیری می شد، اما تنوع تقاضای انسان ها از کره زمین باعث ابهام در محاسبه آستانه تحمل برای انسان ها گردید، به همین دلیل مفهوم ردپای بوم شناختی توسط واکرناگل و ریس مطرح شد. این شاخص ضمن نمایش اندازه گیری سرمایه طبیعی مصرف شده توسط این افراد، سرمایه طبیعی بحرانی موردنیاز جامعه انسانی را برحسب نواحی مولد بوم شناختی(زمین و آب) نشان می دهد.

مطالعات پیرامون روش شناسی ردپای بوم شناختی حاکی از آنست که دو رویکرد جهت محاسبه این شاخص وجود دارد، یکی روش واکرناگل و ریس که ماهیت کلان دارد(تمام مطالعات داخلی براساس این رویکرد می باشد) و دیگری، روش بیکنل و همکارانش، با استفاده از جدول داده-ستانده است که ردپای بوم شناختی را در سطح بخشی و به صورت تفصیلی محاسبه کرده و تصویر واقع بینانه تری از آن می دهد.

محور اصلی این رساله بکارگیری رویکرد ردپای بوم شناختی مبتنی بر جدول داده-ستانده است، بکارگیری روش مذکور در چهار زمینه اهمیت دارد: نخست آنکه، میزان زمین مورد استفاده ناشی از تقاضای نهایی، مقدار زمین بکار رفته در داخل در سطح بخش ها و کل اقتصاد را نشان می دهد. دوم آنکه، میزان زمین مورد استفاده ناشی از افزایش صادرات در سطح بخش ها و کل اقتصاد مورد سنجش قرار می گیرد، یعنی به طور غیرمستقیم مشخص می گردد، صادرات کالا و خدمات چه میزان به طور مستقیم و غیرمستقیم نیاز به زمین داخلی دارد. سوم، میزان زمین مورد استفاده ناشی از واردات مشخص می گردد، یعنی به طور غیرمستقیم مشخص می گردد، افزایش واردات کالاها و خدمات، چه میزان واردات زمین به همراه دارد. البته در این مورد فرض می شود که تکنولوژی بین کشورها یکسان است. در نهایت اینکه مقایسه زمین های بکار رفته در صادرات و واردات در سطح کلان و بخشی نشان می دهد، کشور مورد مطالعه از لحاظ بوم شناختی دارای کسری تجاری است یا مازاد.

  1. 1. Goldin

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوال تحقیق

شاخص ردپای بوم شناختی زمین در سطح بخش های ایران در سال های ١٣۸۰ و ١٣۸۵ چقدر است؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی توسعه پایدار در ایران با رویکرد ردپای بوم شناختی زمین  با فرمت ورد