پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : پیش بینی تغییرات بهره وری نیروی کار در بخش ساخت و ساز با استفاده از شاخص PMV

 

عنوان کامل پایان نامه :

 پیش بینی تغییرات بهره وری نیروی کار در بخش ساخت و ساز با استفاده از شاخص PMV

قسمتی از متن پایان نامه :

مستندات حقوقي:

طبق تبصره 1 ماده 96 قانون كار : وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كشور مسئول برنامه­ريزي­، كنترل و ارزشيابي و بازرسي در زمينه بهداشت كار و درمان كارگري بوده و موظف است اقدامات لازم را دراين زمينه بعمل آورد .

به موجب ماده 13 ايين نامه كارهاي سخت وزيان آور حفاظت فني وبهداشت كار، كارهاي سخت وزيان آور و كار مستمر در محيطهايي كه باعث بيماريها و اختلالات مي شودساعت كار نبايد از6 ساعت در روز و36 ساعت در هفته تجاوز نمايد.

راحتی و سلامت انسان در محیط طبیعی رابطه مستقیمی با وضعیت آب و هوا از قبیل دما­، نور خورشید و رطوبت نسبی دارد­. دمای ظاهری شاخصی است که برای بررسی توام دما و رطوبت نسبی برراحتی انسان معرفی شده است در بین عناصر اقلیمی چهار عامل عمده شامل دمای هوا­، جریان هوا، امواج مستقیم و غیر مستقیم ناشی از تابش خورشید و در نهایت رطوبت نسبی بیشترین تاثیر را بر بدن انسان دارند­ گردش خون­، تنفس و همچنین عملکرد سیستم های عصبی تا حد زیادی تحت تاثیر این عوامل محیطی است.

السورث هانگتینتن [1]جغرافیدان آمریکایی­، از معتقدان جبر آب و هوایی بود و عامل آب و هوا را یک عامل تعیین کننده در سلامتی­، کارایی جسمی­، ذهنی و روانی می­دانست. او پیشرفت تمدن را نتیجه این انرژی­، کارایی و هوشمندی و نبوغ جمعیتی می­شناسد که در بهترین شرایط آب و هوایی زندگی می­کنند. بدینسان که عامل آب و هوا­، عامل اصلی در پیشرفت و یا سیر قهقرایی و عقب­ماندگی تمدنها می­باشد.­(شکوئی، 1378:250)

هانتینگتن با مطالعات و مسافرتهای پیگیر و خستگی ناپذیر خود به نواحی عراق، ترکیه، روس، چین و آمریکای مرکزی از نو­آوران افکار خاص جغرافیایی و از پیشروان مومن و متعصب مکتب جبر آب و هوا شد و همواره این پدیده طبیعی را در اشکال ناهمواری ها، حوادث تاریخی­،فعالیت­های انسانی، ظهور و تکوین تمدن­ها و عامل مشخص و قاطع به شمار آورد.

وی در­­27­­­ کشور جهان با مطالعه نوشته­ها و تحقیقات بیش از 214 تن از­ جغرافی­دانان­،­ تاریخ نگاران­، سیاست مداران­، سفرنامه نویسان نظریه خود را مطرح ساخته است.

اینک به بخشی از­ مطالعات او تحت عنوان ((درجه حرارت و فعالیت های انسانی ))اشاره می­کنیم:

1-­ بین عوامل طبیعی، آب و هوا تاثیر­ ژرف و عمیق خود را در­پراکندگی جماعات انسانی، اشغال فضاهای جغرافیایی و نوع زندگی در همه نواحی سیاره زمین اعمال می­کند.

2- اثرات عوامل آب­و­هوا در سلامت، نیرو و قدرت انسان ساکن سیاره زمین بیش از سایر عوامل فیزیکی می­باشد.
3- تغییرات پدیده­های آب و هوایی از مکانی به مکان دیگر و از دوره­ای به دوره دیگر بیش از سایر پدیده­های طبیعی است.

4-بین­عوامل طبیعی شرایط آب و هوا در رشد و­شکوفایی انواع تمدنها نقش عمده­ای ایفا کرده است.­بین عوامل آب و هوا­، حساسیت انسان به درجه حرارت به اندازه­ای است که گاهی بعضی از افراد تنها با یکی دو درجه اختلاف در حرارت محل مسکونی­، مجبور هستند از اتاقی به اتاق دیگر بروند.

آمارهای روزانه مربوط به ساعات مختلف نشان می­دهد که کارهای دستی در کارخانه های پارچه بافی نیو­زلند، پنسیلوانیا و انگلستان زمانی دقیق­تر و با سرعت بیشتری انجام­گرفته است که حد متوسط درجه حرارت بیرون از کارخانه بین­5/­­15 تا­­17 درجه سانتیگراد در شبانه روز­گزارش­گردیده است در این صورت لازم می­آید که درجه حرارت ظهر یا نیمروز این نقاط بین­20تا 21 درجه سانتیگراد نوسان داشته باشد. با توجه به عملکرد گردبادها­ میزان رطوبت در افزایش یا کاهش درجه حرارت، یادآور می­شویم که ممکن است یک روز گرم با آسمان صاف و بدون رطوبت روز بسیار راحتی برای انسان به شمار آید درحالی­که همین روز گرم اگر با روزبت بیشتری همراه­گردد ناراحتی انسان را فراهم می­آورد.

یکی از محققین به نام استن ناحیه راحت و شرایط کمال مطلوب جهت آمریکائیان را این چنین بیان می دارد: ((هوای آرام با رطوبت نسبی 50 درصد،میزان حرارت در فصل زمستان 21 درجه و درفصل تابستان 23درجه باشد.)) در شرایطی که ذکر شد حتی بومیان ساکن مناطق آب و هواهای مختلف نیز احساس آرامش و راحتی بیشتری می­کنند از این رو مثل این است که در برابر حساسیت به عامل درجه حرارت در میان نژادها و تیره های گوناگون انسانی هماهنگی خاصی در نواحی مختلف جغرافیایی دیده می­شود.
آرامش

آرامش

آرامش

آرامش

آرامش

هانتینگتن جهت نمایش ارزش و اهمیت هرچه بیشتر آب و هوا به رابطه موجود بین درجه حرارت و میزان مرگ و میر اشاره کرده و در این زمینه به ذکر بعضی آزمایشات به شرح زیر می­پردازد:

در نیو­اورلئان گرم و مرطوب موقعی­که حد متوسط درجه حرارت 23 درجه سانتیگراد گزارش می­­شد حداقل میزان مرگ و میر در درجه حرارت7/22 درجه مشاهده می­شود که رطوبتی کمتر از نیواورلئان دارد و در بخش ­های شمالی آمریکا نظیر شیکاگو و مینا­پلیس این وضع در­حد متوسط 21 درجه سانتیگراد دیده شده است.

[1]. Ellsworth Huntington

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات تحقیق

1-آیا عوامل محیط حرارتی بر میزان بهره وری نیروی کار تاثیر گذار است؟

2-در محاسبه بهره وری نیروی­کار در بخش ساخت و ساز با استفاده از شاخص ( PMV ) کدام یک از متغییرهای اقلیمی و انسانی نقش تاثیرگذارتری بر بهره وری  نیروی­کار دارد؟

3-آیا تفاوت معنی داری بین شاخص PMV در مناطق مختلف ایران بر اساس درجه حرارت هوا وجود دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : پیش بینی تغییرات بهره وری نیروی کار در بخش ساخت و ساز با استفاده از شاخص PMV  با فرمت ورد