پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : راه‌کارهای مبارزه با فقر اقتصادی بر اساس کلام و سیره عملی امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) جهت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

 

عنوان کامل پایان نامه :

 راه‌کارهای مبارزه با فقر اقتصادی بر اساس کلام و سیره عملی امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) جهت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

قسمتی از متن پایان نامه :

برقراری عدالت و عدم تبعیض

وفور ثروت در جامعه دارای اهمیت بالایی است؛ اما این رویکرد از آنجایی که باعث می‌شود از عوامل مهم دیگری که به رفاه و آزادی انسان کمک می‌کند- همچون بهداشت عمومی، تعلیم و تربیت همگانی- غفلت شود، ناقص و عقیم است و از آنجایی که تنها به حداکثر کردن ثروت تأکید دارد – بدون توجه به این که چگونه توزیع می‌شود- یک غفلت جدی از مردم به نفع تراکم ثروت در اختیار معدودی به وجود می‌آید که به نوبه خود به محرومیت تعدادی از مردم منجر می‌شود. (راغفر، 1384) به عبارت ساده‌تر عدالت و توزیع عادلانه ثروت لازمه جلوگیری از گسترش فقر جامعه است. رهبر انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای (دام ظله) در این باره می‌فرمایند: «مادامی که نتوانیم عدالت اسلامی را در کشور پیاده کنیم، شاهد چهره کریه فقر در بخشی از جامعه خواهیم بود[1]

امام صادق (ع) در روایتی اهمیت عدالت را این‌گونه بیان می‌فرمایند:

إِنَ النَّاسَ یَسْتَغْنُونَ إِذَا عُدِلَ بَیْنَهُم (کلینی، 1407 ق، ج 3، ص 568)

به درستی که مردم اگر عدالتی در میان باشد، همه بی‌نیاز خواهند گشت.

امیر مؤمنان علی (ع) نیز درباره عدالت می‌فرماید:

الْعَدْلُ مَأْلُوفٌ الْجَوْرُ عَسُوف (تمیمی، 1410 ق، ج 1، ص 11)

«عدل، دل‌پذیر است و ستم، از راه بیرون برنده.»

[توضیح این‌که چون عدل چنین است، مردم به صاحب آن رغبت می‌نمایند؛ از آن طرف چون مردم از ستم متنفرند، از ستمکار هم روی می‌گردانند.]

الْعَدْلُ یُصْلِحُ الْبَرِیَّة (تمیمی، 1410 ق، ج 1، ص 133)

«عدل، جامعه را اصلاح می‌کند»

[یعنی اعضای جامعه را، جامعه پذیر و هم‌نوا می‌نماید، و مانع کج‌روی و انحراف می‌گردد.]

الْعَدْلُ أَغْنَی الْغِنَاء (تمیمی، 1410 ق، ج 1، ص 181)

«عدل، بهترین توانگری‌هاست.»

توصیه‌ها و جملات فراوان امیرالمؤمنین (ع) پیرامون عدالت نشانگر اهمیت بالای این اصل ضروری در جامعه اسلامی است. در مکتب امام علی (ع) همه افراد بشر، حق دارند از یک زندگی انسانی بهره‌مند باشند. این که زمامداران در تدبیر اداره امور و برقراری «عدالت اجتماعی» عاجزند، افراد شایسته‌ای نیستند و در مکتب امام (ع) تأمین زندگی عدالت محور به عهده حکومت اسلامی است، چنان‌که آن حضرت (ع) در فرمان تاریخی‌شان[2] به مالک اشتر تأکید می‌کند. امام (ع) نه تنها حق بهره‌مندی از یک زندگی انسانی و دور از فقر را برای همه افراد جامعه ضروری می‌داند، بلکه این حق را شخصاً حتی برای غیر مسلمین نیز در دوران حکومت پنج ساله‌شان پیاده کرده‌اند. (دشتی، 1379). اقداماتی که حضرت (ع) در این راستای انجام دادند عبارت‌اند از:

الف) بازگرداندن ثروت‌های نامشروع و بادآورده

امیرالمؤمنین (ع) در نخستین خطبه‌ها در میان مردمان قاطعانه ابراز داشتند که اموال به تاراج رفته را بیت‌المال باز خواهد گرداند:

إِنَّ کُلَ قَطِیعَةٍ أَقْطَعَهَا عُثْمَانُ أَوْ مَالٍ أَخَذَهُ مِنْ بَیْتِ مَالِ الْمُسْلِمِینَ فَهُوَ مَرْدُودٌ عَلَیْهِمْ فِی بَیْتِ مَالِهِم (مجلسی، 1403 ق، ج 32، ص 16)

«بدانید هر بخشش که عثمان داشته و هر مالی از مال خدا که به کسی عطا شده، به خزانه عمومی مسترد خواهد شد.»

و یا در آغازین سخنرانی عمومی‌شان فرمودند:

وَ اللَّهِ لَوْ وَجَدْتُهُ قَدْ تُزُوِّجَ بِهِ النِّسَاءُ وَ مُلِک بِهِ الْإِمَاءُ لَرَدَدْتُهُ فَإنَ فِی الْعَدْلِ سَعَةً وَ مَنْ ضَاقَ عَلَیْهِ الْعَدْلُ فَالْجَوْرُ عَلَیْهِ أَضْیَق (صبحی صالح، 1414 ق، ص 57)

«به خدا سوگند حتی اگر دارایی‌ها را بیابم که کابین زنان قرار گرفته و یا با آن کنیزان خریداری شده و یا در شهرها پراکنده گشته، آن‌ها را به دامن ملت بر خواهم گرداند زیرا در عدالت گشایش برای عموم است و آن کس که عدالت بر او گران آید، تحمل ستم برای او سخت‌تر است.»

سیره حکومتی امیرالمؤمنین (ع) نشان می‌دهد که حضرت (ع) حقیقتاً عامل به این سیاست‌ها و برنامه‌ها بوده و با جدیت تمام بازگردانی اموال غارت شده را دنبال کردند. ایشان به این نکته توجه داشتند که اگر جلوی این فسادهای مالی را نگیرند اقتصاد جامعه بیمار شده و روز به روز بر شدت آن افزوده می‌شود. در نتیجه منابع و ثروت‌های جامعه کم شده و فقر گسترش می‌یابد.

[1]–  دیدار ائمه جمعه سراسر کشور با رهبر انقلاب، 16/7/1375

[2]–  نامه 53 نهج‌البلاغه

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقیق

با توجه به آن چه ذکر شد سؤالات اصلی تحقیق عبارت‌اند از:

  • مفهوم و علل فقر از دیدگاه امیرالمؤمنین (ع) چیست؟
  • پیامدها و راه‌کارهای مبارزه با فقر از نظر امیرالمؤمنین (ع) چیست؟
  • راه‌کارهای فقرزدایی از جامعه امروز ایران با توجه به سیره و کلام امیرالمؤمنین (ع) کدام است؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : راه‌کارهای مبارزه با فقر اقتصادی بر اساس کلام و سیره عملی امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) جهت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت  با فرمت ورد