پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : راه‌کارهای مبارزه با فقر اقتصادی بر اساس کلام و سیره عملی امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) جهت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

 

عنوان کامل پایان نامه :

 راه‌کارهای مبارزه با فقر اقتصادی بر اساس کلام و سیره عملی امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) جهت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

قسمتی از متن پایان نامه :

اصلاحات در نظام مصرف

سیاست مداران غربی همواره کوشیده‌اند توسعه یافتگی را آرزوی ممالک در حال توسعه جلوه دهند و این در حالی است که توسعه یافتگی غربی، از منظر آنان چیزی جز تبدیل شدن به مستعمره غرب و زایل شدن فرهنگ‌های بومی ملت‌ها نیست.

سطح و شکل مصرف افراد و اقشار جامعه، الگوی مصرف آن‌ها را به وجود می‌آورد. به عبارت دیگر، الگوی مصرف در برگیرنده کمیت و کیفیت اقلام مصرفی افراد و خانوارهای جامعه است، که تحت تأثیر استاندارد مصرف، درآمد، موقعیت اجتماعی و غیره تغییر می‌یابد. افزایش درآمد بر سطح مصرف اثر می‌گذارد، اما میزان تأثیر آن بر شکل مصرف متغیر است. به عبارت دیگر، وقتی درآمد افزایش یابد، مصرف همه اقلام مورد نظر همزمان افزایش نمی‌یابد، بلکه به عنوان مثال در جامعه شهری با افزایش مصرف کالا،‌ درصد مخارج مربوط به اغذیه کاهش می‌یابد و در نتیجه سهم بیشتری از درآمد افزایش یافته، به کالاهای بادوام داده می‌شود. البته این امر در جوامع مختلف متفاوت است.

غرب در صدد است با تولید نیازهای کاذب به مصرف گرایی بی‌حد و اندازه اصالت ببخشد و برای این کار دست به هر اقدامی زده است. در مقابل اسلام برای الگوی مصرف نسخه‌ی متفاوتی پیچیده است، اسلام معتقد است با قناعت و رضایت به تقدیر الهی در کنار تلاش، پرهیز از اسراف، تکیه بر ارزش‌های بنیادی و ترویج روحیه ایثار و انفاق می‌توان زندگی به دور از مصرف گرایی و تجملات داشت. مصرف گرایی (اسراف) در مقابل مصرف بهینه قرار دارد و یکی از آسیب‌های جدی رشد و توسعه منابع ملی به شمار می‌رود.

امیرالمؤمنین علی (ع) نیز در دوران حکومتی خویش از این موضوع غافل نبوده‌اند و با توصیه‌های مکرر سعی در اصلاح فرهنگ مصرف داشته‌اند؛ چرا که به فرموده خودشان «سَبَبُ الْفَقْرِ الْإِسْرَاف» (لیثی، 1376). فعالیت‌های حضرت (ع) را در این حوزه می‌توان به سه بخش تقسیم کرد که عبارت‌اند از:

الف) فرهنگ‌سازی در جهت مصرف صحیح

همان‌طوری که در احادیث فصل قبل آمد، یکی از مهم‌ترین علل به وجود آمدن فقر مصرف گرایی و تنوع طلبی است (لیثی، 1376) و اگر فرهنگ مصرف در بین مردم مبتنی بر قناعت نباشد، هیچ مالی آن‌ها را بی‌نیاز نمی‌کند. (تمیمی، 1410 ق)

 قابل ذکر است از آنجایی که این راه‌کار هزینه خاصی به دنبال ندارد یکی از بهترین روش‌های پیشگیری از فقر در جامعه است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقیق

با توجه به آن چه ذکر شد سؤالات اصلی تحقیق عبارت‌اند از:

  • مفهوم و علل فقر از دیدگاه امیرالمؤمنین (ع) چیست؟
  • پیامدها و راه‌کارهای مبارزه با فقر از نظر امیرالمؤمنین (ع) چیست؟
  • راه‌کارهای فقرزدایی از جامعه امروز ایران با توجه به سیره و کلام امیرالمؤمنین (ع) کدام است؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : راه‌کارهای مبارزه با فقر اقتصادی بر اساس کلام و سیره عملی امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) جهت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت  با فرمت ورد