پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : جایگاه سیاست­های پولی و مالی با تاکید بر بخش نفت در یک اقتصاد صادرکننده نفت با استفاده از مدل‌های DSGE مورد ایران

 

عنوان کامل پایان نامه :

 جایگاه سیاست­های پولی و مالی با تاکید بر بخش نفت در یک اقتصاد صادرکننده نفت با استفاده از مدل‌های DSGE مورد ایران

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

قسمتی از متن پایان نامه :

بر پایه توابع ضربه-واکنش، شوک مثبت قیمت نفت خام واکنش مثبت دارایی­های خارجی بانک مرکزی، اوراق مشارکت نگهداری شده توسط مردم و به تبع آن پایه پولی و نقدینگی را در پی دارد. تخلیه اثر این شوک چند دوره زمانی به طول می­انجامد و با سپری شدن این دوره، متغیرهای مذکور به مسیر پایدارشان باز می­گردند. در توضیح نتیجه بدست آمده باید اشاره نمود که با بروز یک شوک مثبت قیمت نفت خام و سرریز شدن دلارهای نفتی به اقتصاد داخل، بانک مرکزی در راستای تأمین معادل ریالی درآمدهای نفتی، حجم پول را افزایش می­دهد و به ذخایر ارزی بانک مرکزی افزوده می­شود.

پول-نام-تصویر

از طرفی، توابع ضربه-واکنش نشان می­دهند که شوک مثبت قیمت نفت اثر فزاینده مثبت بر میزان اوراق مشارکت نگهداری شده توسط مردم دارد. زمانی که شوک مثبت قیمت نفت داریم، شوک مثبت قیمت نفت از طریق دارایی­های خارجی بانک مرکزی، حجم پول در اقتصاد را افزایش می­دهد (در ساختار کشورهای صادرکننده نفت). از این رو یکی از راه­های مقابله با اثر افزایش نقدینگی ناشی از این شوک، عقیم­سازی توسط بانک مرکزی خواهد بود که این خود منجر به انتشار اوراق مشارکت در اقتصاد خواهد شد. از این رو انتظار بر آن است که اوراق مشارکت نگهداری شده توسط مردم اثر مثبتی در واکنش به شوک قیمت نفت داشته باشد؛ به عبارت دیگر شوک مثبت قیمت نفت از طریق افزایش دارایی­های خارجی بانک مرکزی منجر به افزایش نقدینگی می­شود. مقامات پولی از جمله بانک مرکزی از کانال اعتبار داخلی اقدام به عقیم­سازی می­کنند. یکی از راه­های عقیم­سازی، انتشار اوراق مشارکت در راستای جمع­آوری نقدینگی می­باشد[1].

پول-نام-تصویر

در نمودار فوق توابع ضربه- واکنش مخارج و درآمدهای مالیاتی دولت به عنوان متغیرهای مالی و صادرات و واردات کالاها و خدمات به عنوان متغیرهای بخش خارجی نیز نشان داده شده است. بر پایه این نمودارها، مخارج دولتی و درآمدهای مالیاتی دولت نسبت به شوک قیمت نفت خام واکنش مثبت نشان می­دهند و اثر این شوک طی بیش از چهارده دوره زمانی تعدیل می­شود و از آن پس مخارج و درآمدهای مالیاتی دولت به مسیر تعادلی پایدار خود باز می­گردند. در توضیح این نتایج می­توان گفت که یک شوک مثبت قیمت نفت با ایجاد انبساط بودجه­ای سبب افزایش مخارج دولت می­گردد و با توجه به ارتباط مستقیم مالیات­ها با درآمد ملی، شوک مثبت قیمت نفت خام سبب افزایش تولید و در نتیجه افزایش درآمدهای مالیاتی دولت می­شود.

همچنین در نتیجه شوک مثبت قیمت نفت خام، واردات کالاها و خدمات افزایش و صادرات کالاها و خدمات کاهش می­یابد.

وابستگی شدید اقتصاد کشور به نفت و درآمدهای حاصل از آن سبب شده است که اقتصاد ایران صرفاً به درآمدهای حاصل از نفت توجه داشته باشد، به نحوی که سیاستگذاران بخش اقتصادی کشور به منظور تقویت پول ملی همزمان با افزایش درآمد نفت، دلارهای نفتی را مستقیماً به بازار عرضه کرده و بدون ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب یا تقویت زیرساخت‌های بخش تولیدی و ارتقای ظرفیت‌های صادرات غیرنفتی، نرخ برابری ارز را پایین نگاه داشته تا پول ملی تقویت شود. در نتیجه شاهد افزایش بی­رویه واردات کالاها و خدمات و کاهش صادرات غیرنفتی می­باشیم.

پول-نام-تصویر

[1]  این پدیده بر اساس اطلاعات اقتصاد ایران و آمار اوراق مشارکت بانک مرکزی قابل توجیه است. با مشاهده آمار اوراق مشارکت بانک مرکزی ملاحظه می­شود که اوراق مشارکت در سال­های اخیر در نتیجه افزایش قیمت نفت افزایش چشمگیری داشته است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال‌های تحقیق

با توجه به اینکه در این رساله به دنبال بررسی سیاست­های پولی و مالی برای یک اقتصاد صادرکننده نفت با استفاده از مدل تعادل عمومی تصادفی پویا و سپس آزمون آن برای ایران هستیم، لذا سؤال اصلی تحقیق به صورت زیر مطرح می­شود:

شوک قیمت نفت در چارچوب مدل تعادل عمومی اقتصاد باز در یک کشور صادرکننده نفت چه اثری بر روی متغیرهای کلان اقتصادی از کانال دو متغیر سیاست پولی و سیاست مالی دارد؟

هم چنین در راستای پاسخ گویی به سؤال بالا یک سری سؤال‌های فرعی نیز مطرح می­شود که به صورت زیر هستند:

  • آیا بین شوک­های نفتی و سیاست پولی اتخاذ شده در ایران ارتباط وجود دارد یا خیر؟
  • افزایش قیمت نفت می­تواند رشد اقتصادی ایران را زیاد کند؟
  • اثر شوک­های مارک آپ بر روی متغیرهای اقتصادی به چه صورتی می­باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : جایگاه سیاست­های پولی و مالی با تاکید بر بخش نفت در یک اقتصاد صادرکننده نفت با استفاده از مدل‌های DSGE مورد ایران  با فرمت ورد