پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : جایگاه سیاست­های پولی و مالی با تاکید بر بخش نفت در یک اقتصاد صادرکننده نفت با استفاده از مدل‌های DSGE مورد ایران

 

عنوان کامل پایان نامه :

 جایگاه سیاست­های پولی و مالی با تاکید بر بخش نفت در یک اقتصاد صادرکننده نفت با استفاده از مدل‌های DSGE مورد ایران

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

8/06/پول-15.jpg” alt=پول-نام-تصویر width=”550″ height=”550″ />

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

قسمتی از متن پایان نامه :

– سناریوی اول (پایه)

سناریوی پایه حالتی می­باشد که در آن سیستم ارزی میخکوب شده نرم در نظر گرفته شده است. بر اساس ادبیات نظری و تجربی، نظام ارزی میخکوب نرم برای اقتصادهایی کارایی دارد که از مشخصه­هایی نظیر کشور کوچک، تک محصولی، تنوع اندک در تولید و تجارت، بازارهای مالی سطحی و ارتباط ضعیف با بازارهای سرمایه جهانی برخوردار باشد. با توجه به واقعیت­های اقتصاد ایران، مشاهده می­شود مشخصه­های مذکور برای اقتصاد ایران صدق می­کند. تنوع اندک در صادرات محصولات موجب شده است سهم غالب درآمدهای ارزی کشور به درآمدهای نفتی اختصاص داشته باشد. بانک مرکزی در ساختار ارزی کشور به عنوان عرضه کننده عمده پول­های خارجی به شمار می­آید و بازار ارز توسط آن کنترل می­شود. از سوی دیگر، وجود بازارهای مالی سطحی در کشور و ارتباط ضعیف آنها با بازارهای مالی جهانی موجب شده است عملاً تامین منابع ارزی از طریق بازارهای مالی برای کشور غیرممکن باشد. هم­چنین در این حالت فرض شده است که قاعده هدف­گذاری تورم وجود ندارد و 80 درصد از درآمدهای حاصل از صادرات نفت تبدیل به دارایی­های خارجی بانک مرکزی می­شود؛ به عبارت دیگر در معادله (5-67) ضریب  برابر با 4-،  برابر با 1/0 و  برابر با 8/0 در نظر گرفته شده است.

پول-نام-تصویر

اگر بانک مرکزی نظام­های ارزی ثابت را برای اقتصاد کشور دنبال نماید و همواره بازار را به طرق مختلف کنترل کند، در این حالت، جریان سیاست ارزی بر سیاست پولی و به تبع آن اقتصاد کشور سایه خواهد انداخت. بدین معنی که به کارگیری سیاست­های پولی مستقل عملاً در اقتصاد کشور ماهیت خود را از دست می­دهد و با توجه به نوسانات بازارهای جهانی نفت، سیاست پولی به کار گرفته می­شود. در چنین شرایطی، اقتصاد توانایی جذب شوک­های خارجی را نداشته و اثرات شوک­های خارجی به ویژه شوک­های نفتی به بخش حقیقی اقتصاد منتقل خواهد شد؛ به عبارت دیگر زمانی که درآمدهای ارزی نفتی و به تبع آن عرضه در بازار ارز افزایش می­یابد پول ملی تقویت می­شود و بانک مرکزی برای ثابت نگه داشتن نرخ ارز مجبور است با جمع کردن اضافه ارز در بازار، ریال به بازار تزریق کند که موجبات افزایش تورم را فرآهم می­کند. بر عکس، با افت قیمت نفت در بازارهای جهانی و افت عرضه در بازار داخلی ارز، قیمت ارز تمایل به افزایش خواهد داشت که برای ثابت نگه داشتن آن بانک مرکزی باید از ذخایر خود استفاده کرده و ارز به بازار تزریق نماید که با جمع کردن ریال از بازار ممکن خواهد شد و انقباض پولی را به همراه داشته و احتمال رکود اقتصادی را افزایش خواهد داد.

پول-نام-تصویر

موفقیت به کار گیری نظام­های ارزی ثابت در اقتصادهای نفتی نظیر ایران به ثبات و اطمینان در جریان درآمدهای ارزی وابسته است. باید توجه داشت در سال­هایی که نوسانات قیمت نفت یا نوسان در میزان صادرات نفتی افزایش می­یابد و درآمدهای ارزی کاهش شدیدی پیدا می­کند، نظام ارزی ثابت اقتصاد کشور را در معرض بحران و حملات سوداگرانه به بازار ارز قرار می­دهد. از این رو ضروری است در جهت کاهش هزینه­های به کار گیری نظام­های ارزی ثابت در اقتصاد کشور، ثبات درآمدهای ارزی از طریق تقویت صادرات غیرنفتی و نیز ذخیره بخشی از درآمدهای نفتی کشور در سال­های خوب نفتی تقویت ­گردد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال‌های تحقیق

با توجه به اینکه در این رساله به دنبال بررسی سیاست­های پولی و مالی برای یک اقتصاد صادرکننده نفت با استفاده از مدل تعادل عمومی تصادفی پویا و سپس آزمون آن برای ایران هستیم، لذا سؤال اصلی تحقیق به صورت زیر مطرح می­شود:

پول-نام-تصویر

شوک قیمت نفت در چارچوب مدل تعادل عمومی اقتصاد باز در یک کشور صادرکننده نفت چه اثری بر روی متغیرهای کلان اقتصادی از کانال دو متغیر سیاست پولی و سیاست مالی دارد؟

هم چنین در راستای پاسخ گویی به سؤال بالا یک سری سؤال‌های فرعی نیز مطرح می­شود که به صورت زیر هستند:

  • آیا بین شوک­های نفتی و سیاست پولی اتخاذ شده در ایران ارتباط وجود دارد یا خیر؟
  • افزایش قیمت نفت می­تواند رشد اقتصادی ایران را زیاد کند؟
  • اثر شوک­های مارک آپ بر روی متغیرهای اقتصادی به چه صورتی می­باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : جایگاه سیاست­های پولی و مالی با تاکید بر بخش نفت در یک اقتصاد صادرکننده نفت با استفاده از مدل‌های DSGE مورد ایران  با فرمت ورد