پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : تعیین درجه توسعه یافتگی و رتبه بندی شهرستان های استان کرمان با تاکید بر تسهیلات بانکی

 

عنوان کامل پایان نامه :

 تعیین درجه توسعه یافتگی و رتبه بندی شهرستان های استان کرمان با تاکید بر تسهیلات بانکی

قسمتی از متن پایان نامه :

پيشنهادات اجرایی:

بر اساس نتايج حاصله و نيز چالشها و محدوديتهاي پيش روي تحقيق، موارد زير پيشنهاد مي گردد:

– با توجه به اینکه توسعه دارای مفهومی چند بعدی است پیشنهاد می گرد برای رسیدن به توسعه ، از بخشی نگری اجتناب کرده و سعی شود رسیدگی های دولت یا مسولین منطقه ای در تمامی بخش ها انجام گیرد .زیرا همانگونه که در تحقیق حاضر ثابت شده است یک بخش به تنهایی ، هرچند هم موفق و توسعه یافته باشد نمی تواند  منجر به توسعه یا حتی تغییر در رتبه و درجه توسعه یافتگی گردد .

– با توجه به اینکه امتیاز برخورداری تمام شهرستانهای استان به نسبت پایین است ( بالاترین رتبه نیز دارای امتیاز پایین می باشد) پیشنهاد می گردد مسئولین و تصمیم گیران استان در توزیع امکانات به کلیه شهرستان های استان توجه کنند به گونه ای که سرانه توزیع امکانات را افزایش دهند.

5-7 . پبشنهاد تکمیلی

با توجه به نتایج پژوهش مشخص گردید که برخی از شهرستانهای استان که در ظاهر وضعیت آنها از لحاظ شاخص های توسعه یافتگی مناسب به نطر می رسید (مثلا کرمان ،سیرجان و رفسنجان) در این رتبه بندی و سطح بندی جایگاه آنها در  جایگاهی غیر از رتبه های مورد انتظار قرار گرفتند و طبق آنالیز تاکسونومی عددی و تحلیل محقق این موضوع  بر می گردد به فاصله این شهرستانها با بخشها ،شهرها و روستاهای تابعه آنها از لحاظ سطح برخورداری از امکانات  مورد بررسی قرار گرفته. لذا پیشنهاد می گردد به منظور اجتناب از این موضوع و دسترسی به نتایج دقیقتر ،رتبه بندی و تعیین سطح توسعه یافتگی برای  تمامی شهرستانهای استان به تفکیک شهر و بخش انجام شود . و از نتایج آن ها برای رتبه بندی وتعیین سطح توسعه یافتگی شهرستانهای استان استفاده شود .

 

5-8. محدوديت­هاي تحقيق

هركار تحقيقي، در راستاي نيل به اهداف خاص تحقيق، با يك سري محدوديت­ها مواجه است. از جمله محدوديت­هاي تحقيق  حاضر با توجه به اینکه استان کرمان به لحاظ تقسیمات کشوری ، بعضا برخی از شهرستانها به چند شهرستان یا برخی دیگر به دو شهرستان تقسیم شده  اند (مثلا شهرستان بم به چهار شهرستان بم ،ریگان، فهرج و نرماشیر یا اینکه شهرستان کهنوج به شهرستانهای کهنوج ، رودبار جنوب ، قلعه گنج و منوجان و شهرستان زرند به شهرستانهای زرند و کوهبنان تقسیم شده است ) دسترسي به داد­ه­هاي آماري صحيح و دقیق برای شهرستانهای جدید التاسیس را کمی بامشکل روبرو کرده است . به هر حال تحقيق حاضر از نظر مكاني محدود به  استان  کرمان ( هر 23 شهرستان) و از بعد زماني محدود به سال  1390 است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف اصلی این تحقیق عباتند ار :

1-  تعيين جايگاه و رتبه  شهرستان هاي استان به تفكيك شاخص هاي استخراجي

2- شناخت شاخص ها و عوامل عمده تأثير گذار در توسعه يافتگي شهرستان ها

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : تعیین درجه توسعه یافتگی و رتبه بندی شهرستان های استان کرمان با تاکید بر تسهیلات بانکی  با فرمت ورد