دانلود پايان نامه : پیش بینی تغییرات بهره وری نیروی کار در بخش ساخت و ساز با استفاده از شاخص PMV

 

عنوان کامل پایان نامه :

 پیش بینی تغییرات بهره وری نیروی کار در بخش ساخت و ساز با استفاده از شاخص PMV

قسمتی از متن پایان نامه :

تعریف آسایش حرارتی

آسایش حرارتی عبارت است از احساس رضایت فرد از محیطی مشخص­. آسایش گرمایی نزد افراد گوناگون متفاوت است ­و بنابراین حالتی شخصی دارد. و غیر از وجوه فیزیولوژیکی­، جنبه­های روان­شناختی را نیز در بر می گیرد. محدودیت­های آسایش گرمایی همگام با درجه سازگاری محیط روانی­- اجتماعی و اقلیم تغییر می کنند. به منظور احساس راحتی می بایست دمای درونی بدن در گستره محدوده 37-36.5 درجه نگه داشته شود­. فرایند سوخت و ساز بدن موجب گرما می­شوند ­و بدن برای حفظ دمای پایدار درونی­، این گرما را از دست می­دهد.(کسمایی ،1387،ص14)

به عبارت دیگر ­آسایش­حرارتی انسان به موقعیتی­ اطلاق­ می­شود­که انسان از نظر ذهنی و فکری در ­شرایط آسایش حرارتی قرار دارد. بسیاری از محققان فن معتقد هستند ­که خنثی بودن حرارتی تعبیر دقیقتری از آسایش حرارتی است. چرا که در چنین محیطی بدن انسان نه احساس سرا می­کند و نه احساس­گرما و نه احساس ناراحتی موضعی ناشی از تابش نامتقارن­،کوران هوا، کف سرد اتاق، لباس ناهمگون­، و جز اینها. حفظ آسایش حرارتی از تعادل دما میان بدن انسان و محیط اطراف ناشی می­گردد. (واتسون،2000).

­آسایش حرارتی شرایطی از ادراک است که در آن­، محیط پیرامون از لحاظ حرارتی رضایت بخش باشد. آسایش­ حرارتی ­در انجمن مهندسین گرمایش برودتی و تهویه مطبوع آمریکا شماره استاندارد­،­55 ­­(ASHRAE) [1]چنین تعریف شده است: منطقه­ای به عنوان منطقه آسایش است که بسیاری از افراد در جامعه در آن احساس راحتی کنند و شرایط ذهنی می­باشد که از دمای محیط رضایت ذهنی داشته باشد با این حال این منطقه دارای ارزش مطلق برای همه افراد نمی­باشد­. در واقع منظور از شرایط آسایش حرارتی مجموعه شرایط حرارتی است که حداقل برای 80 درصد از افراد مناسب باشد. حال اگر شرایط دما و رطوبت نسبی محیط تغییر کند این افراد به تدریج احساس ناراحتی می­کنند. بنابراین­، نسبت درجه حرارت و رطوبت نسبی هوا در ایجاد احساس آسایش انسان تاثیر دارد. البته واکنش بدن در برابر شرایط اقلیمی پدیده­ای تجربی است و در فرهنگ­ها و مناطق جغرافیایی مختلف­، متفاوت است. عوامل مختلفی از جمله سرعت باد، تابش اشعه، میزان متابولیسم، فرهنگ­، انتظارات حرارتی­، مقدار لباس پوشیده شده، آب و هوا می­توانند به راحتی شرایط منطقه را تغییر دهند.

مکانیزم حرارت بدن یک انسان بی شباهت به یک اتومبیل نیست در اتومبیل به ازای سوختی که وارد سیستم شده و مصرف می­شود­، مقداری حرارت تولید شده که از طرق مختلف به محیط پیرامون منتقل می­شود­. در بدن انسان و سایر جانداران خونگرم نیز به وسیله غذایی که مصرف می­کنند و به نسبت فعالیتی که دارند به میزان مختلف انرژی تولید می­کنند.

دمای طبیعی درون بدن­37 درجه سانتی گراد و دمای سطح پوست 32 درجه سانتی گراد است. بنابراین طبق اصل ترمودینامیک­، چنانجه بدن در محیطی گرم تر از دمای پوست قرار گیرد شروع به جذب گرما کرده و در غیر این صورت به تدریج گرمای خود را از دست خواهد داد. در شرایط گرم­، بدن با افزایش­گشادگی رگها جریان خون را در سطح پوست بیشتر کرده و بر مقدار انتقال حرارت از بدن به محیط از طریق همرفتی و تشعشعی می­افزاید. با بالا رفتن حرارت محیط عمل تعریق صورت گرفته و تبخیر رطوبت حاصل در سطح پوست موجب افزایش افت حرارتی از طریق تبخیر جلدی شده و حرارت اضافی به محیط منتقل می­شود.

در شرایطی که محیط سردتر از دمای پوست باشد­، بدن به وسیله تقلیل جریان خون به پوست­، از افزایش انتقال حرارت از بدن به محیط جلوگیری می­کند­. اگر سرمای محیط بیش از این حد شود­، کشش­های عضلانی و لرز باعث تشدید متابولیزم و تولید حرارت در بدن می­شود.

طبق تعریف وات[2]­وقتی اغلب مردم احساس آسایش حرارتی می­کنند که بدن آنها در شرایطی باشد که نه نیاز به دفع حرات داشته و ­نه نیاز به جذب آن داشته باشد. به طور کلی بدن انسان از سه طریق زیر حرارت را جذب یا دفع می نماید .(وات ، 1963)

  • همرفت[3] 30 درصد
  • تشعشع[4] 45 درصد
  • تبخیر[5] 25 درصد

[1]. American Society Of Heating, Refrigerating and  Air-Conditioning Engineering

 

[2]. Watt

[3].Convection .

[4] Radiation

[5].Evaporation .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات تحقیق

1-آیا عوامل محیط حرارتی بر میزان بهره وری نیروی کار تاثیر گذار است؟

2-در محاسبه بهره وری نیروی­کار در بخش ساخت و ساز با استفاده از شاخص ( PMV ) کدام یک از متغییرهای اقلیمی و انسانی نقش تاثیرگذارتری بر بهره وری  نیروی­کار دارد؟

3-آیا تفاوت معنی داری بین شاخص PMV در مناطق مختلف ایران بر اساس درجه حرارت هوا وجود دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : پیش بینی تغییرات بهره وری نیروی کار در بخش ساخت و ساز با استفاده از شاخص PMV  با فرمت ورد