دانلود پايان نامه : راه‌کارهای مبارزه با فقر اقتصادی بر اساس کلام و سیره عملی امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) جهت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 راه‌کارهای مبارزه با فقر اقتصادی بر اساس کلام و سیره عملی امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) جهت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

قسمتی از متن پایان نامه :

کار آفرینی و ایجاد فرصت‌های شغلی

امیر مؤمنان علی (ع) که وارث وضعیت نابسامان اقتصادی بودند، برای ریشه‌کن کردن فقر و تنگدستی تلاش فراوان کردند؛ زیرا به خوبی می‌دانستند که اقتصاد با اعتقادات و دین مردم ارتباط مستقیم دارد، همان‌گونه که نبی اکرم (ص) می‌فرمایند:

کَادَ الْفَقْرُ أَنْ یَکُونَ کُفْرا (کلینی، 1369، ج 3، ص 417)

«فقر نزدیک به کفر است.»

امیرالمؤمنین (ع) در این زمینه به فرزندش (محمد حنفیه) فرمودند:

یا بُنَی إِنِّی أَخَافُ عَلَیْک الْفَقْرَ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ مِنْهُ فَإِنَّ الْفَقْرَ مَنْقَصَةٌ لِلدِّینِ مَدْهَشَةٌ لِلْعَقْلِ دَاعِیَةٌ لِلْمَقْت (صبحی صالح، 1414 ق، ص 532)

«فرزندم! من از تهیدستی بر تو هراسناکم، از فقر به خدا پناه ببر، که همانا فقر، دین انسان را ناقص، و عقل را سرگردان می‌کند، و عامل دشمنی است.»

از این رو، آن حضرت (ع) یکی از اهداف حکومت را «اصلاح چشمگیر وضعیت شغلی مردم و آبادانی شهرها» برشمردند. (دشتی، 1379)

شهید مطهری در توضیح این مطلب  می‌گوید: آن‌قدر این اصلاح، اساسی باشد که [تشخیص آن] احتیاج به فکر و مطالعه نداشته باشد، علائمش از در و دیوار پیدا باشد؛ به عبارت دیگر سامان به زندگی دادن، شکم‌ها را سیر کردن، تن‌ها را پوشانیدن، بیماری‌ها را معالجه کردن، جهل‌ها را از میان بردن، اقدام برای بهبود زندگی مادی مردم، زندگی مادی مردم را سامان دادن. (مطهری، 1383)

همان‌طور که در پیش‌تر هم اشاره شد امام (ع) در فرمان خود به مالک فرمودند:

وَ لْیَکُنْ نَظَرُک فِی عِمَارَةِ الْأَرْضِ أَبْلَغَ مِنْ نَظَرِک فِی اسْتِجْلَابِ الْخَرَاجِ لِأَنَّ ذَلِک لَا یُدْرَک إِلَّا بِالْعِمَارَةِ وَ مَنْ طَلَبَ الْخَرَاجَ بِغیرِ عِمَارَةٍ أَخْرَبَ الْبِلَادَ وَ أَهْلَک الْعِبَادَ وَ لَمْ یَسْتَقِمْ أَمْرُهُ إِلَّا قَلِیلًا (صبحی صالح، 1414 ق، ص 437)

«پیش از آن‌که به فکر درآمد و گرفتن وجهی از مردم باشی به فکر «آبادی و عمران و ایجاد منبع درآمد» برای مردم باش؛ مردم باید درآمد داشته باشند تا بتوانند به حکومت کمک کنند. زیرا بدون آبادانی و ایجاد اشتغال برای مردم، هرگز نمی‌توان از مردم کمک گرفت و اگر کسی بدون رسیدگی به وضع درآمدی و اشتغال برای جامعه، فقط به فکر گرفتن مالیات و عوارض باشد، شهرها را به ویرانه تبدیل خواهد کرد، و مردم را (در اثر گرانی و نداری) نابود خواهد ساخت، و سرانجام حکومت، پایگاه مردمی خود را نیز از دست خواهد داد.»

کارنامه پر افتخار زندگی امیر مؤمنان (ع) نشان می‌دهد که آن حضرت (ع) در زندگی پر برکت خویش، با وجود تمامی مشاغل و مسئولیت‌های بزرگ اجتماعی که بر عهده داشت، با دست پرتوان خود، صدها فرصت اشتغال به وجود آورد و خانواده‌های فراوانی را از نعمت کار مناسب و زندگی آبرومندانه برخوردار کرد و با این اقدام یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد فقر یعنی بیکاری را ریشه‌کن کردند. ایشان چنان‌که امام صادق (ع) می‌فرمایند:

کانَ أمیرُ المُؤمِنینَ (ع) یَضرِبُ بِالمَرِّ وَ یَستَخرِجُ الأَرَضینَ (کلینی، 1369، ج 5، ص 74)

متن کامل در سایت امید فایل 

«با دست خویش بیل می‌زد و زمین را آباد می‌کرد.»

و هر زمین که آباد می‌نمود عده‌ای را به کار می‌گرفت و آنگاه زمین دیگر و... و ثمره این تلاش‌ها در اواخر عمر حضرت (ع)، چنان‌که از وصیت نامه ایشان برمی‌آید، اشتغال ده‌ها و بلکه صدها نفر در آن مزارع و کشتزارها بود؛ و این همه، تصویر یک کارآفرین بزرگ را از امام (ع) به دست می‌دهد. در ادامه به برخی از فعالیت‌های عمرانی حضرت (ع) که موجب اشتغال‌زایی افراد زیادی از مردم و همچنین آبادانی شهر شد و تا اندازه‌ای رنگ و بوی فقر را از جامعه زدود اشاره می‌شود.

عمده فعالیت‌های اقتصادی امام (ع) در دوره خلفا در منطقه ینبع به وقوع پیوسته است. ینبع نام منطقه‌ای است در 165 کیلومتری غرب مدینه (در ساحل دریای سرخ) و آن را به دلیل چشمه‌های فراوانش به این نام نامیده‌اند. برخی تعداد چشمه‌های آن را تا 170 عدد ذکر نموده‌اند. ساکنان ینبع عمدتاً از جینه و بنولیث و الأنصار بوده‌اند. پس از وفات امام (ع) این منطقه تحت اختیار اولاد امام حسن (ع) قرار گرفت. نام ینبع در کتب تاریخ، سیره و جغرافیا با نام امام علی (ع) عجین شده است، چنان‌که این منطقه در هیچ کتابی بی نام علی (ع) معرفی نشده است. از برخی شواهد تاریخی بر می‌آید که نام ینبع را امام (ع) بر این منطقه نهاده است.

امام صادق (ع) می‌فرمایند:

قَسَمَ نَبِی اللَّهِ ص الْفَیْ‌ءَ فَأَصَابَ عَلِیّاً ع أَرْضاً فَاحْتَفَرَ فِیهَا عَیْناً فَخَرَجَ مَاءٌ یَنْبُعُ فِی السَّمَاءِ کَهَیْئَةِ عُنُقِ الْبَعِیرِ فَسَمَّاهَا یَنْبُع (بروجردی، 1386، ج 2، ص 341)

«در زمانی که رسول خدا (ص) اراضی فیء را تقسیم نمود، زمینی هم نصیب علی (ع) گشت، او در این زمین چاهی حفر کرد که آب از درون آن مانند گردن شتر می‌جوشید، و به همین مناسبت نام ینبع به معنای جوشیدن آب از زمین بر آن نهاد.»

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقیق

با توجه به آن چه ذکر شد سؤالات اصلی تحقیق عبارت‌اند از:

  • مفهوم و علل فقر از دیدگاه امیرالمؤمنین (ع) چیست؟
  • پیامدها و راه‌کارهای مبارزه با فقر از نظر امیرالمؤمنین (ع) چیست؟
  • راه‌کارهای فقرزدایی از جامعه امروز ایران با توجه به سیره و کلام امیرالمؤمنین (ع) کدام است؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : راه‌کارهای مبارزه با فقر اقتصادی بر اساس کلام و سیره عملی امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) جهت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت  با فرمت ورد