دانلود پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : امکان سنجی پیوستن ایران ایر به ائتلاف های بین المللی هوایی

 

عنوان کامل پایان نامه :

 امکان سنجی پیوستن ایران ایر به ائتلاف های بین المللی هوایی

قسمتی از متن پایان نامه :

دسترسی به دارایی‌ها، منابع و شایستگی

منبع خاص، توانایی‌ها یا بی‌کفایتی یا عدم تعادل در یک مجموعه را می‌توان با همکاری کردن با شریکی که در این صفت‌ها دارای توانایی است، جبران کرد. چارچوب قانونی حقوق دو طرفه[1]و حقوق فرود آمدن و تراکم در یک فرودگاه خاص، بدان معناست که توانایی ایرلاین ها در انجام دادن پروازها در مسیرهای فرودگاه‌های متراکم نقش بسیار مهمی در ایجاد ائتلاف دارد.

رقابت قالب[2]

ائتلاف‌های استراتژیک ابزارهایی در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهند که آن‌ها می‌توانند با وصل شدن به شرکت‌های رقیب به عنوان متحد، از تلاش آن‌ها برای مقابله به مثل کردن، جلوگیری کنند. پس ائتلاف‌های استراتژیک می‌توانند اقدام‌های دفاعی مناسبی برای کاستن رقابت میان شرکت‌ها باشند. متناوباً شکل دادن ائتلاف می‌تواند به شرکت‌ها این توانایی را بدهد که با استفاده از توانایی‌های هم به رقبای مشترک حمله کنند.

 

2-8-2 فرموله کردن گزینه‌ها برای توسعه‌ی استراتژیک

برای مشخص کردن روشی که به وسیله‌ی آن پیشرفت استراتژیک باید اتفاق بیفتد، مدیران سازمانی مجبورند از میان سه راه زیر یکی را انتخاب کنند.

  1. پیشرفت به طور ارگانیک و اساسی[3]
  2. ادغام ویابهدستآوردنشرکت‌های دیگر
  3. ایجاد یکی از حالات آرایش‌های مشترک[4]

2-8-3 پیاده‌سازی ائتلاف استراتژیک

انتخاب شریک[5]

دلایل متعددی ممکن است برای اجرای موفقیت‌آمیز ائتلاف استراتژیک در نظر گرفته شود، ولی محققین زیادی  تاکید بر اهمیت انتخاب شریک در این فرآیند دارند. برای انتخاب شریک مناسب مدکف[6]( 1997) چهار عامل را بیان کرده است.

اولین معیار این است که شریک باید گنجایش انجام دادن نقش مربوط به خود در ائتلاف را داشته باشد. معیار دوم مربوط است به سازگاری شرکا از لحاظ فرهنگی و عملیاتی. سومین معیار این است که شرکا باید در مقابل ریسک، قادر به نشان دادن تعهد برابر نسبت به ائتلاف باشند. معیار چهارم مربوط به کنترل ائتلاف است و اینکه آیا به اثربخش بودن ائتلاف کمک می‌کند یا خیر.

در زمینه‌ی ائتلاف‌های استراتژیک ایرلاین ها می‌توان این‌گونه استدلال کرد که معیار پنجمی نیز وجود خواهد داشت که آن تناسب جغرافیایی[7] شرکاست. از شکل دادن ائتلاف  با ایرلاین هایی که باهم تداخل بازاری[8] داریم (به جز در مرزها)، باید دوری کرد.

ساختار و دامنه‌ی ائتلاف[9]

زمان و تلاش قابل‌توجهی ممکن است در توسعه‌ی ساختار یک ائتلاف هزینه شود. ماهیت منحصربه‌فرد و محیط عملکرد خاص ایرلاین تاکید می‌کند که ائتلاف باید حول نیازهای متنوع ساخته شود. مکلر و کارناولی[10](1999) تصمیمات را در پنج دسته گروه‌بندی می‌کنند. بازاریابی[11]، تولیدات و سرویس[12]، تکنولوژی سیستم­های کامپیوتری[13]، تجهیزات[14] و تدارکات[15].

[1] bilaterals

[2] Shape competition

[3] develop organically

[4] collaborative arrangement

[5] Partner selection

[6] Medcof

[7] Geographical fit

[8] overlapping markets

[9] Alliance structure and scope

[10] Mockler and Carnaveli

[11] Marketing

[12] products and services

[13] Computer systems technologies

[14] equipment

[15] Logistics.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال‌های تحقیق

برای انجام این مطالعه ابتدا به بررسی شرایط فعلی بازار حمل‌ونقل هوایی در ایران خواهیم پرداخت، کیفیت خدمات ارائه‌شده توسط ایران ایر در پروازهای بین‌المللی را بررسی خواهیم کرد، سپس به معرفی اتحادهای حمل‌ونقل هوایی مختلف خواهیم پرداخت و امکان پیوستن به هر اتحاد بررسی می‌کنیم. گزینه‌های دیگر در ایجاد ائتلاف‌های بین‌المللی هوایی را معرفی کرده و شرایط هر یک را بررسی می‌کنیم و در نهایت بهترین تصمیم را معرفی می‌کنیم.

سؤال اول: آیا صنعت حمل‌ونقل هوایی ایران در بازار بین‌المللی دارای شرایط مطلوبی است؟

سؤال دوم: دلیل به وجود آمدن ائتلاف‌های حمل‌ونقل هوایی چیست و چه تفاوت‌هایی باهم دارند و ما به کدامیک از این ائتلاف‌ها می‌توانیم بپیوندیم؟

سؤال سه: آیا امکان ایجاد ائتلاف‌های جدید برای ما وجود دارد یا خیر؟ تأثیر هر کدام از این پیوندها بر متغیرهای عملکردی ایران ایر چه خواهد بود و در نهایت کدام ائتلاف را برای پیوستن انتخاب کنیم؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : امکان سنجی پیوستن ایران ایر به ائتلاف های بین المللی هوایی  با فرمت ورد