دانلود پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : اثر توسعه مالی و اقتصادی بر سیاستهای زیست محیطی

 

عنوان کامل پایان نامه :

 اثر توسعه مالی و اقتصادی بر سیاستهای زیست محیطی

قسمتی از متن پایان نامه :

سیاست مبتنی بر بازار

در اواخر دهه 1980، ابزارهای مبتنی بر بازار برای تنظیم محیط­زیست رایج شد و یکی از قابل توجه­ترین تحولات زیست­محیطی گردید. این ابزارها، از اصول اقتصادی بازار، تجارب و یا بهبود محیط­زیست طبیعی استفاده می­کنند که  ابزار سیاسی نسبتا جدیدی برای مدیریت منابع طبیعی است.

بهربرداری از فشار رقابتی بازار به طور فزاینده­ای به عنوان ابزار سیاسی، جهت کاهش هزینه تامین امنیت برآیندهای زیست­محیطی و ایجاد انعطاف­پذیری بیشتر برای مدیریت منابع طبیعی مورد استفاده قرار گرفته است. با استفاده از این سیاست، دولت­ها، گروه­های منطقه­ای و دیگر مدیران منابع طبیعی، اصول اقتصادی عرضه و تقاضا را جهت مدیریت منابع طبیعی مثل آب، تنوع زیستی، کیفیت آب و جنگل به کار می­گیرد. این سیاست تاکید بر سیگنال­های بازار جهت مثبت سازی تاثیر آن دارد. این سیاست در اشکال مختلفی آمده است، یک شکل آن استفاده از نیروهای بازار از طریق ایجاد یک قیمت برای منابع طبیعی است، شکل دیگر آن، مقادیر در دسترس منابع طبیعی را با استفاده از اصل کمبود بازار محدود می­کند (پالمر ،1997).

نهایتا اشکال دیگر این سیاست، اطلاعاتی را فراهم می­کند که به مصرف­کنندگان و سرمایه­گذاران اجازه می­دهند، درباره عواقب زیست­محیطی اعمال یا خریدهای خود عاقلانه تصمیم بگیرند. این شرح از این سیاست را می­توان به 3 گروه عمده زیر تقسیم­بندی کرد:

الف) رویکرد مبتنی بر قیمت: مبتنی بر اصلاح یا تغییر قیمت­ها برای کالاها و خدمات زیست­محیطی است که می­تواند به عنوان انگیزه­ای مثبت یا منفی به کار گرفته شود که مثال­هایی از آن شامل حفاظت از مناقصات و مزایدات، مالیات­های امتیازی، یارانه و تخفیفات می­باشد.

ب) رویکرد مبتنی بر کمیت: مبتنی بر اصلاح یا تعیین حقوق و الزامات یا تعهدات استفاده از منابع طبیعی است. مثال­هایی از آن شامل جبران و اجازه انتشارات قابل مبادله می­باشد. رویکرد مبتنی بر اصطکاک بازار: تاثیرگذاری از طریق ایجاد بازارهای موجود و کار بهتر برای دست­یابی به نتایج زیست­محیطی است که رویه آن افزایش اطلاعات در بازار یا کاهش هزینه مبادله در درون بازار می­باشد. رویکرد مبتنی بر بازار، یک فرصت قابل توجه برای گروه­های منطقه­ای جهت افزایش اثر بخشی بودجه موجود و برنامه­های تشویقی ارائه می­کند.

ج) رویکرد مبتنی بر اصطلاک بازار: تاثیرگذاری از طریق ایجاد بازارهای موجود و کار بهتر برای دست­یابی به نتایج زیست­محیطی است که رویه آن افزایش اطلاعات در بازار یا کاهش هزینه مبادله در درون بازار می­باشد. رویکرد مبتنی بر بازار، یک فرصت قابل توجه برای گروه­های منطقه­ای جهت افزایش اثربخشی بودجه­های موجود و برنامه­های تشویقی ارائه می­کند (پالمر ،1997).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف اصلي اين پژوهش عبارتند از:

  1. تبیین تأثیر توسعه‌ی مالی بر سياست­­­هاي زيست­محيطي در کشورهاي منتخب حوزه‌ی منا
  2. تبیین تأثیر توسعه اقتصادی بر سیاست­های زیست­محیطی در کشورهای منتخب حوزه­ی منا

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : اثر توسعه مالی و اقتصادی بر سیاستهای زیست محیطی  با فرمت ورد