دانلود پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : اثر توسعه مالی و اقتصادی بر سیاستهای زیست محیطی

 

عنوان کامل پایان نامه :

 اثر توسعه مالی و اقتصادی بر سیاستهای زیست محیطی

قسمتی از متن پایان نامه :

سیاست­های زیست­محیطی

سیاست­های زیست­محیطی به طور مشخص یک هدف جهانی و شامل استاندارها، اصول و رویکردها جهت حفظ محیط­زیست است (ابسون و اوکاوا، 2009) با رشد تولیدات صنعتی در کشورهای توسعه­یافته، منجربه عکس­العمل در مقابل آثار فعالیت­های اقتصادی مخرب محیط­زیست می­گردد (لسترولول[1]، 2010).

انتشار روزافزون گازهای گلخانه­ای و گرمایش جهانی، آلودگی هوا و دیگر تخریب­های زیست­محیطی کشورها را برآن داشته است که سیاست­هایی را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه­ای در پیش گرفته و اعمال کنند. هم­چنین، با شکل­گیری پیمان­هایی، مانند پیمان کیوتو[2] و پیوستن بسیاری از کشورها از جمله کشورهای صنعتی به این پیمان، کشورهای جهان به­ویژه کشورهایی که تاثیر عمده­ای در انتشار گازهای گلخانه­ای و در نتیجه، تغییرات آب­ و هوایی و گرم شدن زمین دارند، باید سیاست­های که برای کاهش انتشار گازهای گلخانه­ای به میزان مشخصی اجرا کنند که براساس این پیمان ملزم به اجرای آن هستند. نقش سیاست­ زیست­­محیطی، مدیریت تهیه و استفاده از منابع زیست­محیطی است، در مسیری که منجر بهبودی مستمر در رفاه و سلامت برای نسل­های فعلی و آینده گردد. دلایلی مبتنی برنیاز به دخالت دولت برای رسیدن به این اهداف وجود دارد. بطور خاص، شکست بازار در ارائه و استفاده از منابع­طبیعی، به این معناست که دارایی­های طبیعی در غیاب مداخله دولت بیش از حد استفاده می­گردند. دولت­ها موظف­اند با وضع و اجرای قوانین و سیاست­های زیست­محیطی از عواقب قابل پیش­بینی و منفی زیست­محیطی اجرای طرح­های مختلف از جمله توسعه جلوگیری کنند (کومبرگ و کارالی[3]، 2009).

در طی نیم قرن اخیر تخریب محیط‌زیست همراه با رشد فزاینده تولیدات صنعتی در کشورهای توسعه یافته، منجر به افزایش آگاهی عمومی و عکس العمل در مقابل آثار سوء فعالیت‌های اقتصادی مخرب محیط‌زیست گردیده به‌طوری که در دهه 1960، اعتراضات مردمی در کشورهای توسعه یافته، آغاز شد. این مسأله از یک طرف به دلیل دموکراسی حاکم بر این جوامع و از طرف دیگر به دلیل بالا رفتن سطح زندگی همگانی و ازدیاد اوقات فراغت عمومی ناشی می­شوند. بدین ترتیب دلایل مذکور در کنار هم موجب شدند تا مردم و سازمان­های غیردولتی مدافع محیط­زیست، به مشکلات زیست­محیطی آگاهی و به بحث در مورد آن بپردازند. از آن‌جایی که محیط‌زیست مناسب از منظر شهروندان کشورهای توسعه یافته، به‌عنوان کالای لوکس تلقی گشته، به‌دنبال افزایش درآمد سرانه در این کشورها، تقاضا برای استانداردهای زیست‌محیطی نسبت به درآمدهای سرانه از افزایش بالایی برخوردار گردید(لسترولول، 2010).

[1] Leicester and Level

[2] بر طبق پروتکل کیوتو (Kyoto protocol) 39 کشور از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه جهان ملزم شدند تا سطح انتشار دی­اکسید کربن خود را در سال 2012 به 5 درصد مقدار آن در سال 2005 برسانند(Halicioglu, 2008)

[3] Kumbaroglu and Karali

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف اصلي اين پژوهش عبارتند از:

  1. تبیین تأثیر توسعه‌ی مالی بر سياست­­­هاي زيست­محيطي در کشورهاي منتخب حوزه‌ی منا
  2. تبیین تأثیر توسعه اقتصادی بر سیاست­های زیست­محیطی در کشورهای منتخب حوزه­ی منا

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : اثر توسعه مالی و اقتصادی بر سیاستهای زیست محیطی  با فرمت ورد