دانلود پايان نامه ارشد رشته اقتصاد : اثر توسعه مالی و اقتصادی بر سیاستهای زیست محیطی

 

عنوان کامل پایان نامه :

 اثر توسعه مالی و اقتصادی بر سیاستهای زیست محیطی

قسمتی از متن پایان نامه :

توسعه مالی و رشد اقتصادی

چارلز کیندلبرگر اقتصاددان برجسته‌ی آمریکا (1958)، در کتاب خود تحت عنوان توسعه‌ی اقتصادی مفاهیم رشد اقتصادی و توسعه‌ی اقتصادی را این‌گونه بیان می‌کند:

« رشد اقتصادی به‌عنوان یک پدیده‌ی کمی، تغییر در میزان تولیدات یا به‌عبارت دیگر در تولید خالص سالانه ملی و در نتیجه درآمد ملی است. این تغییرات ممکن است در جهت مثبت صورت گیرد و از این‌رو رشد اقتصادی مثبت خواهد بود. اگر رشد اقتصادی برابر با صفر باشد، تغییری در درآمد ملی به‌وجود نمی‌آید. بنابراین، رشد اقتصادی در مفهوم کلی خود عبارت است از افزایش مداوم تولید خالص سالانه ملی به قیمت‌های ثابت؛ و این معمولاً از طریق استفاده‌ی بیش‌تر از عوامل تولید، به فرض آن‌که شرایط تکنیکی در اقتصاد ثابت باشد، انجام می‌گیرد.»

در توسعه‌ی اقتصادی، محور اصلی بحث این سؤال است که چه‌طور می‌توان ظرفیت تولیدی را در اقتصاد افزایش داد؟ افزایش ظرفیت تولیدی، مسئله‌‌ی اقتصادی بلندمدتی است که با برنامه‌ریزی‌های اقتصادی انجام می‌پذیرد. از این‌رو، توسعه‌ی اقتصادی به‌عنوان برنامه بلندمدت اقتصادی و پدیده‌ی کیفی فقط افزایش در میزان تولیدات نیست، بلکه تمامی تغییرات فنی، بنیادی و سازمانی در چگونگی طرز تولید و سرمایه‌گذاری در صنایع زیربنایی اقتصادی (مانند آب و برق، راه‌آهن، بهداشت، فرهنگ و غیره) را در بر می‌گیرد (نظیفی، 1383).

ادبیات اخیر توسعه اقتصادی و اقتصاد کلان از این دیدگاه که امور مالی برای رشد اقتصادی ضروری است، پشتیبانی می­کنند. محققان اخیراً بر بررسی کانال­هایی که از طریق آن­ها توسعه مالی باعث تحریک رشد اقتصادی می­شود، تمرکز کرده­اند. نتیجه­ی اغلب مطالعات این گونه است که توسعه مالی باعث افزایش بهروری تخصیص منابع و در نتیجه تحریک روند رشد می­شود. بسیاری از ­استدلال­ها در حمایت از نقش افزایش کارایی سیستم مالی ارائه شده است. یک بحث این است که سیستم مالی، ریسک نقدینگی را کاهش می­دهد و باعث تسهیل مدیریت ریسک توسط پس­اندازکنندگان و سرمایه­گذاران می­شود واسطه­های مالی به کانال پس­انداز دارایی­های بلندمدت، که از دارایی­های کوتاه­مدت ثمربخش­تر است، روی می­آورند (نیسیونگ و اسمیت[1]، 1991). سیستم مالی تنوع دارایی­ها را برای پس­اندازکنندگان و سرمایه­گذاران تسهیل می­کند. همان­طور که سیستم مالی توسعه می­یابد انتخاب­های پیش­تری به سرمایه­گذاران ارائه می­گردد و به آن­ها اجازه داده می­شود که منابع را به فعالیت­های مولدتر تخصیص دهند (دمورگوک کنت و مکسیمویک[2]،1996، گرینوود و جوانویک[3]، 1990). در اقتصادهای با سیستم­های مالی ساده، فرصت­های سرمایه­گذاری کمتری وجود دارد، که دلالت بر احتمال بیش­تر این است که منابع بیهوده از دست رفته­اند.

[1] Bencivega and Smith

[2] Demirguc-kunt and Maksimovic

[3] Jovanovic

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف اصلي اين پژوهش عبارتند از:

  1. تبیین تأثیر توسعه‌ی مالی بر سياست­­­هاي زيست­محيطي در کشورهاي منتخب حوزه‌ی منا
  2. تبیین تأثیر توسعه اقتصادی بر سیاست­های زیست­محیطی در کشورهای منتخب حوزه­ی منا

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : اثر توسعه مالی و اقتصادی بر سیاستهای زیست محیطی  با فرمت ورد