دانلود پايان نامه ارشد : راه‌کارهای مبارزه با فقر اقتصادی بر اساس کلام و سیره عملی امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) جهت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

 

عنوان کامل پایان نامه :

 راه‌کارهای مبارزه با فقر اقتصادی بر اساس کلام و سیره عملی امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) جهت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

قسمتی از متن پایان نامه :

عدم شکرگزاری و عدم استفاده بهینه از منابع

شکر به معنای استفاده صحیح و بهینه از نعمت‌های الهی است. و ملتزم شدن به آن، حداقل نتیجه‌اش، جلوگیری از ریخت و پاش و اسراف منابع و کالا و خدمات است. بدیهی است عدم التزام به شکر، باعث اتلاف ثروت‌های عمومی خواهد شد. که نتیجه‌اش کاهش رفاه و افزایش فقر است.             امیرالمؤمنین (ع) در این زمینه می‌فرمایند:

سَبَبُ زَوَالِ النِّعَمِ الْکُفْرَانُ (لیثی، 1376، ص 281)

«سبب از بین رفتن نعمت‌ها ناسپاسی است.»

سَبَبُ تَحَوُّلِ النِّعَمِ الْکُفْرُ (لیثی، 1376، ص 282)

«کفر و ناسپاسی باعث برگشتن و تغییر نعمت‌ها است.»

زَوَالُ النِّعَمِ بِمنعِ حُقُوقِ اللَّهِ مِنْهَا وَ إِهْمَالِ شُکْرِهَا (تمیمی، 1366، ص 110)

«حقوق خداوند (واجبات مالی) را نپرداختن و در شکر نعمت‌های خداوند کوتاهی نمودن، باعث از بین رفتن نعمت‌ها است.»

آفَةُ النِّعَمِ الْکُفْرَانُ (لیثی، 1376، ص 182)

«آفت نعت‌ها، کفران نعمت است.»

از روایات بالا این طور برداشت می‌شود همان‌طور که شکرگزاری نعمت را فزونی می‌بخشد و مایه خیر و برکت است، کفران نعمت نیز مذموم است و سبب زوال نعمت‌ها است؛ کما این که خداوند متعال هم در قرآن فرموده‌اند:

﴿لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ وَ لَئِنْ کَفَرْتُمْ إِنَ عَذابِی لَشَدِید﴾ (ابراهیم: 7)

«اگر سپاسگزاری کنید بر نعمت‌ها خواهم افزود و اگر ناسپاس باشید شما را عذاب خواهم کرد.»

3-1-1-2- حرص مال و ترک قناعت

یکی از رذایل اخلاقی که در روایات اهل‌بیت (ع) از علت‌های به وجود آمدن فقر به شمار آمده حرص بر مال است. چرا که این رذیله باعث می‌شود که بهره‌مندی فرد از نعمت‌های مادی هیچ وقت به حد کافی و مطلوب نرسد. چنین شخصی همیشه به دنبال مال اندوزی است، و هیچ گاه طعم آرامش را نخواهد چشید.
آرامش

آرامش

آرامش
آرامش

آرامش

آرامش

مقام معظم رهبری (دام ظله) در همین زمینه می‌فرمایند: «صرفه‌جوئی به معنای مصرف نکردن نیست؛ صرفه‌جوئی به معنای درست مصرف کردن، بجا مصرف کردن، ضایع نکردن مال، مصرف را کارآمد و ثمربخش کردن است… مصرف بیهوده و مصرف هرز، در حقیقت هدر دادن مال است.» (مقام معظم رهبری، 1388)

بالعکس در قناعت به خودی خود ثروت بزرگی برای انسان‌ها است. در پی گرفتن آن انسان را به آرامش و مطلوبیت می‌رساند و ترک آن موجب فشار و زحمت می‌گردد. در این زمینه حضرت علی (ع) می‌فرمایند:

آرامش

آرامش

آرامش

إِظْهَارُ الْحِرْصِ یُورِثُ الْفَقْر (ابن‌بابویه، 1362، ج 2، ص 94)

«حرص فقر ایجاد می‌کند.»

مَنْ عَدِمَ الْقَنَاعَةَ لَمْ یُغْنِهِ الْمَالَ (لیثی، 1376، ص 442)

«هر کس قناعت را از دست دهد، مال، او را توانگر و غنی نمی‌سازد.»

بی‌نیازی در این جا هم بی‌نیازی روحی است و هم بی‌نیازی مادی. زیرا داشتن روحیه قناعت، روحیه استغنا از خلق را در انسان زنده می‌کند و این مسأله باعث می‌شود که انسان، در میدان عمل، نیز با قناعت، مصرفش را محدود سازد، و محدودیت در مصرف از یک طرف و دعوت به تلاش و کار از طرف دیگر باعث خواهد شد که همیشه ما به التفاوت قابل توجهی بین درآمد و مصرف وجود داشته باشد. این ما به التفاوت می‌تواند جهت پرداخت حقوق واجب مالی مصرف گردد، و یا به مستمندان و فقیران پرداخت شود. و اگر مازادی از آن به وجود آمد، مجدداً سرمایه‌گذاری می‌شود و یا قرض داده می‌شود تا دیگران با آن سرمایه‌گذاری کنند. لذا روحیه قناعت در عین حال که باعث می‌شود مصرف را محدود سازد، فرصت انفاق را برای افراد فراهم می‌سازد، و به عنوان ابزاری برای توزیع مجدد ثروت به صورت مردمی، تبدیل می‌شود.

3-1-1-3- اسراف و ترک میانه‌روی

یکی از علل فقر، اسراف و مصرف بیش از حد اعتدال و میانه است، و حد آن در مسائل اقتصادی، مسأله‌ای عرفی است، و لذا با توجه به شرایط هر جامعه‌ای مقدار آن تفاوت می‌کند. معمولاً به خاطر اسراف کالا توسط عده‌ای، بخش قابل توجهی از افراد در جامعه به حقوق خود نمی‌رسند و در فقر باقی می‌مانند. در صورتی که اگر مازاد بر حد ضرورت مصرف نشود و در راه خدا انفاق گردد، در جامعه فقیری وجود نخواهد داشت. لذا حضرت امیر (ع) می‌فرمایند:

إِن ضَاعَ الْفَقِیرُ أَوْ أَجْهَدَ أَوْ عَرِی فَبِمَا یَمْنَعُ الْغَنِی (نوری، 1408 ق، ج 7، ص 8)

«اگر فقیری نابسامان ماند، یا به سختی افتاد، یا پوشاک درستی نداشت (یا سرپناهی نیافت، یا همسری نگرفت …) سبب آن خودداری ثروتمند از دادن حقّ اوست.»

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقیق

با توجه به آن چه ذکر شد سؤالات اصلی تحقیق عبارت‌اند از:

  • مفهوم و علل فقر از دیدگاه امیرالمؤمنین (ع) چیست؟
  • پیامدها و راه‌کارهای مبارزه با فقر از نظر امیرالمؤمنین (ع) چیست؟
  • راه‌کارهای فقرزدایی از جامعه امروز ایران با توجه به سیره و کلام امیرالمؤمنین (ع) کدام است؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : راه‌کارهای مبارزه با فقر اقتصادی بر اساس کلام و سیره عملی امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) جهت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت  با فرمت ورد