دانلود پايان نامه ارشد : جایگاه سیاست­های پولی و مالی با تاکید بر بخش نفت در یک اقتصاد صادرکننده نفت با استفاده از مدل‌های DSGE مورد ایران

 

عنوان کامل پایان نامه :

 جایگاه سیاست­های پولی و مالی با تاکید بر بخش نفت در یک اقتصاد صادرکننده نفت با استفاده از مدل‌های DSGE مورد ایران

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

قسمتی از متن پایان نامه :

مروری بر مبانی نظری الگوهای DSGE

الگوهای تعادل عمومی پویای تصادفی یک مدل بهینه­سازی اقتصاد خرد است که طی سال­های اخیر در ادبیات اقتصاد کلان مطرح شده است. این مدل­ها ابزار مناسبی برای ایجاد چارچوبی منسجم در بحث­های سیاست­گذاری و تحلیلی محسوب شده و توانایی پاسخگویی به مسائلی همچون تغییرات ساختاری، پیش­بینی و پیشگویی آثار تغییرات سیاستی و آزمایشات کانترفکچوال[1] را دارند. مدل­های تعادل عمومی پویای تصادفی (DSGE) شاخه­ی از تئوری تعادل عمومی کاربردی است و در واقع روش­شناسی آن به توضیح پدید­ه­های کلی اقتصاد مانند رشد اقتصادی، چرخ­های تجاری و آثار سیاست­های پولی و مالی با استفاده از اصول اقتصاد خرد کمک می­کند[2].

پول-نام-تصویر

این مدل­ها رابطه­ا­ی میان ساختار اقتصادی و پارامترهای فرم تقلیل یافته (برای بررسی اثر نهایی هر متغیر بر روی سایر پارامترها) ایجاد می­کنند که این کار در سایر الگوهای اقتصاد کلان با مقیاس بزرگ امکان­پذیر نیست. دستاوردهای اخیر الگوهای DSGE تنها از لحاظ تئوریک قابل توجه نیست، بلکه به عنوان ابزاری مناسب برای پیش­بینی و تحلیل سیاست­های مقداری در اقتصاد کلان سنجی نیز خود را مطرح ساخته است. همان­گونه که از نام این مدل­ها مشخص است، مدل­های تعادل عمومی پویای تصادفی برخلاف مدل­های تعادل عمومی محاسباتی (CGE)، قابلیت­ بررسی پویایی­های متغیرهای مدل در طی زمان را دارند و لذا علاوه بر اینکه قادر به تجزیه و تحلیل متغیرهای جریانی[3] هستند، توانایی تحلیل متغیرهای انباره[4] را نیز دارند.

نگرش DSGE سعی در مدل بندی تمام متغیرها در اقتصاد به صورت همزمان دارد؛ بنابراین الگوهای DSGE اغلب به توضیح چگونگی رفتار بنگاه­ها، مصرف­کنندگان، دولت و مقام پولی می­پردازند و اینکه چگونه این عملکردهای جدا از هم نتیجه و دستاورد کل اقتصاد را تعیین می­کند.

پول-نام-تصویر

در رویکرد مدل­های تعادل عمومی تصادفی پویا از تعادل عمومی برای مدل­­­­سازی کمک گرفته می­شود و در آن از فنون بهینه­سازی تصادفی بین دوره­ای برای حل مسایل تصمیم­گیری در خانوارها و بنگاه­های نمونه استفاده می­شود. مدل­های DSGE بر حسب پارامترهای ساختاری مهم، از قبیل پارامترهای ترجیحات، تکنولوژی­های تولید و توزیع­های احتمالات سلایق افراد و … بیان می­شوند. در عمل، اشکال بسیار ساده­ای برای این توابع همانند تابع مطلوبیت توانی و تابع تولید کاب-داگلاس انتخاب می­شوند. مع­هذا، قواعد حاصله برای تصمیم­گیری بهینه، توابع پیچیده­ای از متغیرهای اقتصاد کلان هستند. مقدار تقریبی این توابع بر اساس مقادیر جبری متغیرهای اقتصاد کلان در حالت پایدار بدست می­آیند تا به این ترتیب سیستم خطی-لگاریتمی از معادلات انتظارات عقلایی با مؤلفه­های پیشین و پسین بدست آید. ضمن آنکه در این روش الگو­سازی فرض می­شود الگوی کارگزار نمونه­ی اقتصادی در این مدل قابل قبول است، فرایند اصلی مورد بررسی نیز تا آینده­ای نامحدود باثبات خواهد بود. فرض اخیر به طور ضمنی مطرح می­شود (گرچه کمتر بر وجود آن اذعان می­شود) تا بتوان ارزش جاری انتظاری برای متغیرهای تنزیل شده­ی آتی که وارد راه حل انتظارات عقلایی می­شوند بدست آید.

مدافعین رویکرد مدل­سازی به روش DSGE در اقتصاد کلان چنین استدلال می­کنند که این رویکرد توجه جدی­تر به نظریه­ی اقتصادی نسبت به روش سیستم معادلات همزمان، SEM، دارد[5]. استخراج روابط مربوط به این مدل به صورت راه حل­هایی برای مسائل بهینه­سازی میان دوره­ای خانوارها و بنگاه­ها دلالت بر آن دارد که این مدل دارای نوعی سازگاری درونی و رابطه­ای با نظریه­ی اقتصادی است که در مدل­های سنتی کلان مقیاس اثری از آن­ها نیست.

[1]  Counterfactual history به دنبال یافتن سوال “چه می­شود اگر” می­باشد. در واقع با بررسی تاریخی و حوادث تاریخی با استفاده از ابزار برون­یابی افق زمانی که در آن اتفاقات اساسی به وقوع نپیوسته است، این کار را انجام می­دهد.

[2] (Tovar, 2008)

[3] Flow

[4] Stock

[5] (امامی, 1392)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال‌های تحقیق

با توجه به اینکه در این رساله به دنبال بررسی سیاست­های پولی و مالی برای یک اقتصاد صادرکننده نفت با استفاده از مدل تعادل عمومی تصادفی پویا و سپس آزمون آن برای ایران هستیم، لذا سؤال اصلی تحقیق به صورت زیر مطرح می­شود:

پول-نام-تصویر

شوک قیمت نفت در چارچوب مدل تعادل عمومی اقتصاد باز در یک کشور صادرکننده نفت چه اثری بر روی متغیرهای کلان اقتصادی از کانال دو متغیر سیاست پولی و سیاست مالی دارد؟

هم چنین در راستای پاسخ گویی به سؤال بالا یک سری سؤال‌های فرعی نیز مطرح می­شود که به صورت زیر هستند:

  • آیا بین شوک­های نفتی و سیاست پولی اتخاذ شده در ایران ارتباط وجود دارد یا خیر؟
  • افزایش قیمت نفت می­تواند رشد اقتصادی ایران را زیاد کند؟
  • اثر شوک­های مارک آپ بر روی متغیرهای اقتصادی به چه صورتی می­باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : جایگاه سیاست­های پولی و مالی با تاکید بر بخش نفت در یک اقتصاد صادرکننده نفت با استفاده از مدل‌های DSGE مورد ایران  با فرمت ورد